Patoloji Tahlili Nedir ?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 22.12.2018 06:47 | Yazar: Dr. Cem Argun
Patoloji tahlilleri genel olarak kanser, kitle ve tümör  tanısı için yapılmakta olan tahliller olup aynı zamanda enfeksiyon ve bazı iyi huylu hastalıkların tanısında da kullanılmaktadırlar. Patoloji laboratuvarlarında yapılmakta olup patoloji uzmanlarınca yorumlanmaktadır.
Patoloji Tahlili Nedir ?
A

Patoloji Nedir?

Patoloji terimi Yunanca'dan gelmektedir.Yunanca patos (hastalık anlamına gelmektedir) ve logos ( bilim anlamına gelmektedir) kelimelerinden oluşmuştur. Patoloji terimini Türkçe'ye çevirdiğimizde ise hastalık bilimi olarak isimlendirebiliriz.

Patoloji Tahlili Nedir?

Hastalığa yol açabilecek hücreler, dokular, iç ve dış organlarda bulunan normal olmayan değişiklik ve bozuklukların araştırılmasında kullanılan tahlillerin genel adıdır.
Patoloji tahlili; kitle, kanser ve tümör  tanısı için yapılmakta olan tahliller olup aynı zamanda enfeksiyon ve bazı iyi huylu hastalıkların tanısında da kullanılmaktadırlar. Patoloji tahlilleri muayene, meliyat veya cerrahi girişim sonrası vücuttan çıkarılan kitle, parça, sürüntü gibi örneklerden yapılmaktadır.

Patoloji Tahlili Nasıl Yapılır?

Özellikle cerrahi girişimler ve muayeneler sonrası doktorlar hastalık yönünden şüphelendikleri hastalardan ilgili doku veya organdan örnek alır.Bu örnekler yayma, sıvı, kitle, dondurulmuş (frozen) örnekler olabilir.Örnekler lpatoloji laboratuvarına formaldehit içeren sıvılar içinde, lama yayılarak , enjektör içine çekilerek veya direkt olarak gönderilebilir. Patoloji teknikerleri örnekleri incelemeye hazırlar.Hazırlanan örnekleri de patoloji uzmanları inceler.
Patoloji tahlilleri aşağıda belirtilen sıraya göre incelenir.

1.Makroskopik İnceleme:Örneğin elle ve gözle incelenmesi.Bu inceleme ile alınan örnekte varsa hastalıklı alanlar saptanır.
2.Alınan örnekler 10-12 saat süren bir işleme sokulur.Burada temel gaye alınan örneği kesit yapmaya hazır hale getirmektir. 
3.Alınan örnek ise parafin denilen ve patoloji laboratuvarlarında analiz için kullanılan bir maddeye gömülür.Bazı durumlarda formaldehit de kullanılabilir.
4.Mikrotom cihazı ile alınan örneklerden 4 ile 5 mikrometre kalınlığında kesitler alınır. 
5.Alınan kesitler lam üzerine tespit edilir ve inceleme için boyama işlemine tabi tutulur.
6.Boyama işlemi tamamlanan örnek ise patoloji uzmanı doktorca incelenip yorumlanır.

Patoloji Tahlili Nasıl Yorumlanır?

Patoloji tahlili patoloji uzmanınca mikroskopik incelemeden sonra yorumlanır.Patoloji uzmanları gerek gördüklerinde inceledikleri örnekleri mikroskopik yöntemler dışında ilave işlemlere de tabi tutabilirler.
İnceleme sonrası değerlendirmeye alınan kesitlerde gözlenen normal olmayan doku ve hücreler ve bunların hangi hastalıklarla bağlı olacağına dair tecrübesiyle patoloji uzmanı tahlili yorumlar ve değerlendirir.Değerlendirme sonrası da tahlil sonucunu rapor eder.
Bazı durumlarda sonucun değerlendirilmesi için patologlar birbirlerinden konsültasyon isteyebilir. Şüphelenilen ve kesin tanı koyulamayan olgularda ise histokimya, immünhistokimya, immünfloresan gibi ilave tetkiklere baş vurabilirler. 

Patoloji Tahlil Hangi Başlıklar İçinde Rapor Edilir?

1.Makroskopi tanı bölümü: Gözle görülen bulgular raporlanır.
2.Mikroskopi tanı bölümü: Mikroskopik inceleme sonrası gözlenen bulgular raporlanır.
3.Histopatolojik tanı bölümü:Makroskopik ve mikroskopik incelemeler sonrası koyulan teşhis belirtilir.
YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

fzl_mrt_19 | 20.06.2013 09:50

iyi günler mide rahatsızlım vardı gastoroloji bölümüne muayne oldum ve endoskopiye girdim midede fıtık var dedi vede patoloji için midedeki yaradan parça aldı 2 hafta sonra sonuç açıklanacak sizden ricam patolojiyi ne için almıştır beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşşekkürler yanıt bekli

Tahlil.Com | 20.06.2013 11:24
Midedeki hücreler hakkında bilgi sahibi olunacaktır, enfeksiyon, malignite vb. konular hakkında daha detaylı bilgi almak için
Enginbilmez | 31.05.2013 01:54

Slm hocam ben kronik hbv taşıcısıyım bugün hbv tahlil sonuçlarinı aldım Sonuçlar .. Ast 16 alt 18 ve. Hbv DNA 992 çıktı.. Sonuçları değerlendirmisiniz. Teşekkürler

Tahlil.Com | 31.05.2013 05:49
ALT ve AST karaciğer fonksiyon testleridir bunlar normal çıkmış bu da karaciğerde bir sorun olmadığını gösteriyor, taşıyıcı olduğunuz ise sonuçlardan anlaşılıyor
hayatbayat | 21.12.2011 06:21

merhaba... akciğer kanserinde hangi kan bulgularına da bakılır... tşk ederim

Tahlil.Com | 22.12.2011 11:07
Akciğer kanserinde kan bulgularından çok radyolojik bulgular takipte çok daha anlamlıdır.Hastalığın klinik seyrine göre han tahlilleri istenir
Babalık Testi Nasıl Yapılır?
Genetik test; kişiden herhangi bir doku alınarak, o doku üzerinden genetiğinin çözülmesidir
Kolposkopi Nedir ? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?
Serviks (rahim ağzı) kanseri erken tanısında kadınlarda, PAP smear testleri sık kullanılan bir yöntemdir
RDW Nedir? RDW Testi Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?
RDW, hemogram yani tam kan sayımında çalışılan parametrelerden biridir
Ürik Asit Yüksekliği Hangi Hastalıklara İştirak Eder
Ürik asidin kanda yükseldiği çeşitli hastalık durumları vardır
Tahlil.com Yenilendi
Tahliller,tahlillerin klinik olarak kullanımı ve sağlık bilgileri konularında faaliyet gösteren sitemiz sizler için yenilendi
CEA Testi Nedir?
CEA embriyo dokuları tarafından üretilen bir proteindir
D- Dimer Testi?
Referans: 250 mcg/L’nin altındadır
Kan Sayım Parametreleri Nelerdir?
Kan sayımı yaygın olarak kullanılan bir tahlildir
HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?
Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler
ALP (Alkalen fosfataz)
Karaciğer ve kemik hastalıklarının tanısında kullanılan bir biyokimya testidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com