Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Nedir?

18.11.2016 04:11 | Güncelleme: 17.04.2020 08:48
Amniyosentez bebekteki genetik hastalık şüphesi yönünden  riskli gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından yapılan girişimsel bir tahlil yöntemidir.
Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Nedir?
A

Anniyosentez Nedir?

Amniyosentez bebekteki genetik hastalık şüphesi yönünden  riskli gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından yapılan girişimsel bir tahlil yöntemidir.
Gebeliğin 4. ayı sonrası yapılır.Gebeliğin 5. ayına kadar yapılabilmektedir.
Amniyosentez yöntemi ile anne karnında bulunan amniyon sıvısı bir iğne yardımıyla alınır.Elde edilen sıvıdan ise bir takım genetik analizler yapılır.Sonuçların çıkması için de 2 ile 3 hafta kadar beklenir.
Amniyosentez incelemesi girişimsel bir yöntem olduğundan anne ve bebeği etkileyebilen bir takım riskleri de bulunmaktadır.
Amniyosentez yapılan her 400 anne adayından ortalama olarak birinde düşük riski bulunmaktadır.Kadında kramp, vajinal kanama, enfeksiyon ve amniyon sıvısının akması da görülen riskler arasındadır.

Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Neden Geliştirildi?

Amniyosentezin kimi zaman riskler taşıması ve bazı anne adaylarının amniyosentez olmaktan kaçınması gibi nedenler amniyosenteze alternatif ve girişimsel olmayan kan tahlillerin geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur.
Bilim adamları da girişimsel olmayan tıbbi olarak da Non Invasive olarak adlandırılan kandan alınan numuneyle yapılan genetik testler üzerinde çalışmalar yapmış ve NIFTY Testi geliştirmişlerdir. 
NIFTY Test bu konuda yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.
Anne adayından kan alınıp ilgili laboratuvarlarda genetik analizler yapılmaktadır.Analizler 10 gün ile 2 hafta arasında sonuçlandırılmaktadır.
NIFTY test sırasında gerek anne adayı gerekse bebk yönünden hiç bir tıbbi risk bulunmamaktadır.Anne adayının herhangi bir kan tahlili vermesindeki rutin prosedürün aynısı NIFTY test için örnek alınması esnasında da uygulanmaktadır.

Tiroid Hastalıkları ve Tahlilleri Hakkında Genel Bilgiler
Kanda TSH ve tiroit hormonlarının (T3 ve T4) düzeylerinin ölçülmesi, tiroidin çalışması hakkında önemli bilgiler verir  Tiroid bezince 2 hormon salgılanır,bunlar tiroksin (T4), ve tiriiyodotironin (T3)…
ELİSA testi demek HIV testi değildir.Tahlil.com uyarıyor!
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası, AİDS korkusu nedeniyle HIV yönünden test yaptıran ziyaretçilerimiz ELİSA testi yaptırdıklarını belirtip, sonuçlarını Tahlil.com uzmanlarına soruyorlar.Ancak her ELİSA…
HIV Enfeksiyonu (AİDS) Tanısı Nasıl Koyulur?
AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır
Tahlil.com'a Soru Sorarken Dikkat Etmeniz Gereken Uyarılar
Tahlil.com'a soru sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyunuz.
Tahlil Sonuçlarınızı Yorumlayalım
Tahlil.com tahlil sonuçlarının uzman hekimlerce yorumlandığı Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesidir.
D Vitamini
D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com