Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Nedir?

18.11.2016 04:11 | Güncelleme: 17.04.2020 08:48
Amniyosentez bebekteki genetik hastalık şüphesi yönünden  riskli gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından yapılan girişimsel bir tahlil yöntemidir.
Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Nedir?
A

Anniyosentez Nedir?

Amniyosentez bebekteki genetik hastalık şüphesi yönünden  riskli gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından yapılan girişimsel bir tahlil yöntemidir.
Gebeliğin 4. ayı sonrası yapılır.Gebeliğin 5. ayına kadar yapılabilmektedir.
Amniyosentez yöntemi ile anne karnında bulunan amniyon sıvısı bir iğne yardımıyla alınır.Elde edilen sıvıdan ise bir takım genetik analizler yapılır.Sonuçların çıkması için de 2 ile 3 hafta kadar beklenir.
Amniyosentez incelemesi girişimsel bir yöntem olduğundan anne ve bebeği etkileyebilen bir takım riskleri de bulunmaktadır.
Amniyosentez yapılan her 400 anne adayından ortalama olarak birinde düşük riski bulunmaktadır.Kadında kramp, vajinal kanama, enfeksiyon ve amniyon sıvısının akması da görülen riskler arasındadır.

Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Neden Geliştirildi?

Amniyosentezin kimi zaman riskler taşıması ve bazı anne adaylarının amniyosentez olmaktan kaçınması gibi nedenler amniyosenteze alternatif ve girişimsel olmayan kan tahlillerin geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur.
Bilim adamları da girişimsel olmayan tıbbi olarak da Non Invasive olarak adlandırılan kandan alınan numuneyle yapılan genetik testler üzerinde çalışmalar yapmış ve NIFTY Testi geliştirmişlerdir. 
NIFTY Test bu konuda yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.
Anne adayından kan alınıp ilgili laboratuvarlarda genetik analizler yapılmaktadır.Analizler 10 gün ile 2 hafta arasında sonuçlandırılmaktadır.
NIFTY test sırasında gerek anne adayı gerekse bebk yönünden hiç bir tıbbi risk bulunmamaktadır.Anne adayının herhangi bir kan tahlili vermesindeki rutin prosedürün aynısı NIFTY test için örnek alınması esnasında da uygulanmaktadır.

Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Tahliller Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik sürecine başlamak için hamilelik öncesi yapılması gereken bazı tahliller bulunmaktadır.
FAP Hastalığında APC DNA Analizi
FAP ( Familial Adenomatosis Polyposis)  ailede kalıtsal olan polip hastalığıdır.
Vajinal Kültür (Servikovajinal kültür) Tahlilinin Kullanım Yerleri
Kadın doğum uzmanlarının sıkça istediği bir tahlil şekli olan vajinal kültürün kullanım yerleri; candida, trichomonas, neisseria gonorrhoeae, gardnerella ve diğer bakteriyel etkenlerin…
Kılkurdu Tanısında Selofan Bant Testi Nedir?
Kıl kurdu (Enterobius vermicularis) genel olarak anüste kaşıntıyla kendini gösteren özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülebilen yaygın bağırsak parazitidir.
Gaitada Parazit Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Anüste aşırı kaşıntı ve kokulu gaita, sizde parazit olabileceğinin habercisi olabilir. Karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerde de parazit olasılığı akla gelmelidir.Bu durum da bazı tahlillere gerek…
Yaşlılık ve Tahliller
Yaşlılık hayatın doğal bir sürecidir.Sağlıklı bir yaşlılık için genel tıbbi kontrol ve tahlillerin de düzenli olarak yapılması gerekir.Yaşlılıkta yapılması önerilen tahlillerle ilgili…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com