Hamile Kalma Cinsel Pozisyonları

08.05.2019 12:06 | Güncelleme: 18.03.2020 01:20 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizde, seks pozisyonlarının hamile kalmanızı kolaylaştırdığı efsanesini nasıl yalanlandığını görebilirsiniz. Bu durumun işe yaradığına dair bir kanıt olmamasına rağmen ilişki sonrası hamile kalmanıza yardımcı olacak bazı durumlar vardır. Yazımızı okuyarak bunların ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
Hamile Kalma Cinsel Pozisyonları
A

Bir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, muhtemelen mümkün olduğunca çabuk gerçekleşmesi için her şeyi yapmak isteyeceksiniz. Sizin ve eşinizin merak edebileceği bir şey, cinsel pozisyonun önemi var mı? Seks bariz bir şekilde hamile kalma şansınızı artırabilir mi? 

Hamile Kalma Cinsel Pozisyonları 

İşte efsaneyi yalanlayan gerçek. Belirli bir seks pozisyonunun hamile kalma şansınızı artırdığı kanıtlanmamıştır. Spermleri servikse (vajinayı ve rahmi birbirine bağlayan kanal) mümkün olduğunca yakın hale getirmek yardımcı olabilir.

Bunu yapmanın bir yolu, penisin cinsel ilişki sırasında derine indiğinden emin olmaktır. İçe tam girmesi ile, iki pozisyon serviksin açılmasında spermin yerleştirilmesi için idealdir:

  • Misyoner, veya Erkek Üstte
  • Arkadan,  köpek stili gibi

Cinsel İlişki Sonrası Kadın Nasıl Pozisyon Almalıdır?

Seksten hemen sonra yaptığınız her şey hamile kalmanızı daha mümkün hale getirebilir mi? Yine, bunun için çok az bilimsel kanıt var. Ancak birçok mantıklı adım, spermlerin bir yumurtaya erişme ve onları dölleme yolunda bir mücadele şansı verebilir.

Harketsiz yatın. Bir süre için hareket etmeden uzanmak, spermlerin gittiği yere ulaşmasına yardımcı olabilir. Yaklaşık 10-15 dakika hareketsiz yatmanız yeterlidir. İdrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilecek üretranın yakınında olan mikropları temizlemek için mesanenizi boşaltın.

Pelvisinize destek yerleştirin. Seksten sonra kalçalarınızın altına bir yastık koyun, böylece yerçekimi spermi uterusa doğru hareket ettirebilir. Yine,  10 ila 15 dakika yeterli olacaktır.

Bacaklarınızı yukarı kaldırın. Bacaklarınızı bir duvara dayayıp dinlenin, bu, yerçekiminin spermlere yardım etmesinin başka bir yoludur.

Bazen iç çamaşırınızda veya seksten sonra tuvalet kağıdında nem fark edebilirsiniz. Muhtemelen sperm, spermin sıvı kısmıdır. Sağlıklı spermlerin kararlı küçük yüzücüler olduğundan emin olun. Seksten 10 ila 15 dakika sonra, çoktan rahimdeler ve fallop tüplerine doğru seyahat ediyorlar. Bu yüzden sızıntının seni üzmesine izin verme.

Cinsel İlişki Sonrası Hamilelik İçin Nelerden Kaçınmalısınız?

Seksten sonra kalkıp normal bir şekilde güne devam etmek iyidir. Ancak birkaç şeyden kaçınmak ya da en azından biraz uzak durmak isteyebilirsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Vajinal Duş Yapılmalı mı?

Vajinanız kendini şahane bir şekilde temizler, bu yüzden duşa gerek yok. Vajinadaki maya enfeksiyonlarına karşı koruyucu sağlıklı bakterileri bile atabilir. Yumurtanıza mümkün olduğunca çok sayıda sperm almak istediğinizde spermi vajinadan çıkarmak istemezsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Ağır Egzersiz Yapılmalı mı?

Hiçbir bilimsel araştırma, güçlü fiziksel aktivitenin cinsel ilişkiden sonra hamile kalma şansınızı düşürdüğünü göstermez. Ancak, cinsel ilişkiye girdikten sonra ağır antrenmanlar yapmazsanız, kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Kaynak: https://www.webmd.com/baby/get-pregnant-18/fertility-sexual-positions?icd=stknt_tool_2161

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir
Vajina Nakli Nasıl Yapılır?
Bazen hamilelik aşamasında bebek, anne karnında tam olarak gelişemez ve bazı sıkıntılar meydana gelir
Nemfomani Nedir?
Nemfomani; bayanlarda görülen cinsel doyumsuzluk hastalığıdır
Penis Kırılması Nedir? Nasıl Olur?
Penis kırılması erkeklerde istenmeyen bir sağlık sorunudur
Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?
Cinsel isteksizlik; özellikle kadınlarda görülen, bazen fizyolojik, bazen psikolojik bir rahatsızlıktır
Sperm kalitesini Olumsuz Etkileyen Sebepler Nelerdir?
Spermlerin dölleme görevlerini yerine getirebilmesi için sayılarının, hareketlerinin, hücre yapısının normal düzeyde olması gerekir
Sperm Kalitesini Artıran Öneriler
Spermlerin dölleme görevlerini yerine getirebilmesi için sayılarının, hareketlerinin, hücre yapısının normal düzeyde olması gerekir
Cinsel Fetişizm Nedir?
Cinsel fetiş geniş tanımıyla bir objeye takıntı yoluyla gelişen cinsel uyarıdır
Vücut Kıvrımları Erkeği Baştan Çıkarır
Vücutta bulunan bazı özellikler doğru kullanılırsa; cinsel hayatınıza renk geldiğini gözlemlemiş olursunuz
Cinsel Sorunları Arkadaşınızla Değil, Eşinizle Tartışın
Cinsel problemler, konuştukça aşılır
 Kadınlarda İlk İlişki Korkusu Nasıldır?
Kadınlarda ilk kez cinsel ilişkiye girmeden önce ister istemez az da olsa bir korku bulunur
İsteksizlik Sorununa Beslenme ile Çözüm
Cinsel isteksizlik pek çok çiftin ortak sorunudur
Kadında Orgazmı Engelleyen Faktörler
Kadın orgazmı; cinsel ilişkinin verimliliği açısından çok önemlidir
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com