Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?

27.07.2018 06:20 | Güncelleme: 28.09.2020 07:23 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. 
Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?
A

 

Spiral; pek çok kadının tercih ettiği korunma yöntemidir. Bu yöntemde; rahime takılan ufak alet; spermin yumurtalıklara iletilmesini engeller ve gebelik oluşmaz. Spiralin çeşitlerinden biri de; hormonlu spiraldir. Hormonlu spiral, içinde progesteron hormonu bulundurduğu için bu ismi alır. Progesteronun suni olarak bu aletle salınması, vücutta bu hormonun salınımını engeller ve gebeliği önlemeye yardımcı olur. 

Hormonlu Spiral Neden Tercih Edilir?

Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. Yani akması gereken kan içerde kalmaz, akması gereken miktar direkt olarak azaltılır.

Hormonlu spiral, özellikle adet kanaması çok olan bayanlara önerilir. Bu spiralin özelliği; adet kanamasını azaltır. Öyle ki; adet dönemi, günlük pedlerle dahi geçiştirilebilir. Olumsuz yanı ise; lekelenme tarzı kanamaların günü uzun süre devam edebilir.

Ayrıca adet dönemlerinde çok kanaması olan kadınlarda demir eksikliği anemisi çok fazla görülür. Hormonlu spiral sayesinde bu kanamaların miktarı azalır ve buna bağlı olarak meydana gelen demir eksikliği de engellenmiş olur. 

Hormonlu Spiralin Yan Etkileri Var mıdır?

Hormonlu spirallerin uygulaması tıpkı bakır spiralde olduğu gibidir. Son derece kolay ve kısa bir işlemdir. Çok hafif bir ağrı, hafif bir kanama olması son derece normaldir. Birkaç dakika süren bir işlemdir. 

Progesteron alerjisi çok yaygın bir rahatsızlık değildir ancak böyle bir durum söz konusuysa hormonlu spiral önerilemez.

Hormonlu spiral takıldıktan sonra yan etki göstermesi beklenen bir durum değildir. Ancak aparatın birkaç ay içinde tekrar kontrol edilmesi ve kayma olup olmaması takip edilmelidir. Bundan sonra hastayı etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Hormonlu spiral 5 yıl boyunca güvenle koruma sağlar. 

Hormonlu Spiral Kanamayı Tamamen Durdurabilir mi?

Hormonlu spiral adet kanamalarını azaltması sebebiyle tercih edilen bir yöntemdir. Bu sebeple adet kanamasını azaltması beklenen bir sonuçtur ancak bazı kişilerde adet kanamasının tamamen kesildiğini görürüz. Bu durum menopoz anlamına gelmez. Hormonlu spiral takılı olduğu sürece adet kanaması görülmez ancak çıkarılmasından itibaren normal adet döngüsü devam eder. Asla menopozda olduğu gibi sıcak basması, kilo artışı gibi durumlar söz konusu değildir. Bu sadece spiralin içeriğindeki hormonun geçici bir etkisidir. 


 

Prolaktin Hormonu Nedir?
Prolaktin hormonu; vücutta süt üretimini sağlayan hormon olarak tanımlanmaktadır. Prolaktin hormonu bazı hormonal hastalıkların tanı ve takibinde de doktorlarca istenen tahliller arasındadır.
Seks Hormonu Bağlayıcı Globulin (SHBG) Nedir?
SHGB; normal seviyeden, üst düzeye çıkan androjenin değerlendirilmesinde kullanılan bir kan testidir.
İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Testi(HOMA testi) Nedir?
İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon olup kan şekerini düşürücü etki yapmaktadır.İnsülin direci insülin hormonunun kan şekerini düzenlemede görevini tam…
İdrar tahlilinde rbc (eritrosit) ve wbc (lökosit) hangi hastalıkların belirtisidir?
Normalde alyuvarlar (rbc-eritrosit)  ve akyuvarların (wbc-lökosit)  yeri kandır.İdrarda bulunmaları beklenmez.Bu nedenle idrar tahlilinde  rbc (eritrosit) ve wbc (lökosit)…
İdrar Testi Sonucu (İdrar Tahlili) Nasıl Yorumlanır?
İdrar testi, bir diğer adıyla da tam idrar tahlili sıklıkla istenen bir tahlil yöntemidir. İdrar testi ve idrar tahlil sonuçlarının doğru yorumlanması bir çok hastalığın tanısı…
Endoskopi Nedir? Kimlere Neden Endoskopi Yapılır?
Endoskopi yöntemi bazı vücut boşluklarının özel cihazlarla incelenmesidir. Bir görüntüleme yöntemidir.
Düşük Doz Akciğer Tomografisi Akciğer Kanseri Tanısında Önemli
Akciğer kanserinin erkeklerde daha sık görülmekle birlikte son yıllarda özellikle sigara tüketimi ve çevresel faktörlerin de varlığıyla birlikte kadınlarda da artarak görülmektedir.
Prostat Kanseri ve Prostat Kanseri Tanısında Kullanılan Tahlil ve Testler
Prostat Kanseri hemen her 5 erkeğin birinde hayatın bir döneminde görülebilmektedir. Prostat Kanseri ve Prostat Kanseri Tanısında Kullanılan Tahlil ve Testler de erkekler arasında…
Gebelik Testi İle İlgili En Sık Merak Edilen ve Sorulan Konular
Gebelik umudu taşımak veya tam tersine gebe olma korkusuyla Tahlil.com uzmanlarına gebelik testlerini soran bir çok okurumuz bulunuyor.
Progesteron Testi, Progesteron Değerleri
Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur.Progesteron testi üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla istenen bir hormon tahlilidir.Klinik uygulamalarda…
AST Testi Ne İçin Kullanılır ?
Genellikle karaciğerdeki hasarı tespit etmek için bu test kullanılır. Karaciğer fonksiyonlarının ölçülmesinde kullanılan ve kan örneği elde edilerek yapılan bir biyokimya…
Genetik Testler Ne Zaman Yapılmalıdır?
Genetik testler; anne karnındaki veya yeni doğan bebeğin; herhangi bir hastalığa karşı taşıyıcılığını öğrenmek için yapılan tahlil yöntemidir. Genetik testler bu konuda Sağlık Bakanlığınca…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com