Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?

27.07.2018 06:20 | Güncelleme: 28.09.2020 07:23 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. 
Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?
A

 

Spiral; pek çok kadının tercih ettiği korunma yöntemidir. Bu yöntemde; rahime takılan ufak alet; spermin yumurtalıklara iletilmesini engeller ve gebelik oluşmaz. Spiralin çeşitlerinden biri de; hormonlu spiraldir. Hormonlu spiral, içinde progesteron hormonu bulundurduğu için bu ismi alır. Progesteronun suni olarak bu aletle salınması, vücutta bu hormonun salınımını engeller ve gebeliği önlemeye yardımcı olur. 

Hormonlu Spiral Neden Tercih Edilir?

Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. Yani akması gereken kan içerde kalmaz, akması gereken miktar direkt olarak azaltılır.

Hormonlu spiral, özellikle adet kanaması çok olan bayanlara önerilir. Bu spiralin özelliği; adet kanamasını azaltır. Öyle ki; adet dönemi, günlük pedlerle dahi geçiştirilebilir. Olumsuz yanı ise; lekelenme tarzı kanamaların günü uzun süre devam edebilir.

Ayrıca adet dönemlerinde çok kanaması olan kadınlarda demir eksikliği anemisi çok fazla görülür. Hormonlu spiral sayesinde bu kanamaların miktarı azalır ve buna bağlı olarak meydana gelen demir eksikliği de engellenmiş olur. 

Hormonlu Spiralin Yan Etkileri Var mıdır?

Hormonlu spirallerin uygulaması tıpkı bakır spiralde olduğu gibidir. Son derece kolay ve kısa bir işlemdir. Çok hafif bir ağrı, hafif bir kanama olması son derece normaldir. Birkaç dakika süren bir işlemdir. 

Progesteron alerjisi çok yaygın bir rahatsızlık değildir ancak böyle bir durum söz konusuysa hormonlu spiral önerilemez.

Hormonlu spiral takıldıktan sonra yan etki göstermesi beklenen bir durum değildir. Ancak aparatın birkaç ay içinde tekrar kontrol edilmesi ve kayma olup olmaması takip edilmelidir. Bundan sonra hastayı etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Hormonlu spiral 5 yıl boyunca güvenle koruma sağlar. 

Hormonlu Spiral Kanamayı Tamamen Durdurabilir mi?

Hormonlu spiral adet kanamalarını azaltması sebebiyle tercih edilen bir yöntemdir. Bu sebeple adet kanamasını azaltması beklenen bir sonuçtur ancak bazı kişilerde adet kanamasının tamamen kesildiğini görürüz. Bu durum menopoz anlamına gelmez. Hormonlu spiral takılı olduğu sürece adet kanaması görülmez ancak çıkarılmasından itibaren normal adet döngüsü devam eder. Asla menopozda olduğu gibi sıcak basması, kilo artışı gibi durumlar söz konusu değildir. Bu sadece spiralin içeriğindeki hormonun geçici bir etkisidir. 


 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sedimentasyon Yüksekliği Nedir? Neden Sedim Yükselir?
Sedimentasyon testi, vücuttaki inflamasyon (enflamasyon) varlığı hakkında fikir vermektedir. Tek başına sedimentasyon testi  yüksekliği ile bir hastalık tanısı koyulamaz.Deneyimli bir doktor sedimentasyon…
Tükrük Bezi Hastalıklarında İstenen Tahliller
Tükürük bezi; ağız içinin sürekli ıslak kalmasını sağlayan yapılardır.
Düz Kas Antikoru Testi Nedir?
Düz jas antikoru testi kronik aktif otoimmün hepatit tanısı koymaya yarayan bir tahlil yöntemidir.Genellikle büyük laboratuvarlarda çalışılan spesifik bir testtir.
İdrarla Yapılan Gebelik Testinin Doğru Çıkması İçin Basit Öneriler
Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de son derece güvenilir sonuçlar vermektedir.İdrarda gebelik testi yapmadan önce dikkat edilecek bazı noktalar gebelik testinin doğru çıkmasına önemli oranda…
Prostat Hastalıkları ve Tanısında Kullanılan Tahliller
Prostat Hastalıkları her erişkin erkeği ilgilendirmektedir. Prostat hastalıklarına üroloji doktorları bakar.Prostat hastalıkları tanısında ise doktorlar başlıca idrar, kan tahlili, patoloji ve radyolojik…
Böbrek Taşları Tanısında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
Böbrekte bulunan taşların en önemli belirtisi değişen ağrı derecelerinde yan boşluk ağrısıdır.Böbrek taşlarının tanısı kimi zaman kolaylıkla koyulabildiği gibi zaman zaman da bazı ileri tanı yöntemlerine…
Karaciğer Yağlanması Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?
Karaciğer yağlanması çoğu zaman genel tıbbi incelemeler sırasında doktorlarca koyulur. Genel taramalarda bazı kan testlerinin yüksek çıkması ve/veya karın ultrasonu muayenesinde gözlenir. Karaciğer yağlanması…
Potasyum Tahlili
Potasyum (K] hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum tahlili de bazı hastalıkların tanısında kullanılan ve biyokimya laboratuvarlarında analizi yapılan önemli tahlillerden biridir.
Yaz İshalleri ve Tahlili
Havaların ısınıp yazın gelmesiyle yaz ishalleri adı verilen hastalıklarla sık olarak karşılaşmaktayız. Yaz ishallerinin tanı ve tedavisinde bazı mikroskopik ve mikrobiyolojik tahliller doktorlara önemli…
Beta HCG Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kanda Beta HCG değerinin yükselmesi gebeliğin oluştuğunu akla getirir.
Beta HCG Sadece Sağlıklı Hamileliklerde Yükselmez
Hamilelik varlığında Beta HCG Hormonu  normal değerlerin üstünde çıkar.
Gebelik Kan Testi Nedir? Kan Testi( Beta HCG) Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebe olup olmadığından  şüphelenenler  gebelik kan testini ne zaman ve nasıl yapacaklarını merak eder.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com