İdrar Kültürü Nedir? İdrar Kültürü Neden Yapılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.12.2018 05:51 | Yazar: Dr. Cem Argun
İdrar kültürü testi, kolay yapılabilen, maaliyeti az ve yararlı bir testtir. İdrar kültürü testi ile idrar yolu enfeksiyonu bulunup bulunmadığı ve enfeksiyon var ise de hangi mikroorganizmanın buna yol açtığı anlaşılmaktadır.
İdrar Kültürü Nedir? İdrar Kültürü Neden Yapılır?
A

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar kültürü testi, kolay yapılabilen, maaliyeti az ve  yararlı bir testdir. Ne yazık ki, uygulanması  basit  bir test olan idrar kültürü hekimlerce gerektiği kadar istenmemektedir.idrar kültürü testi hastada idrar yollarında enfeksiyon bulunup bulunmadığı konusunda doktora bilgi vermektedir.
Hasta idrar örneğni steril bir kaba yapar.

İdrar Kültürü Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Uygun zamanda istenen ve ideal laboratuvar koşullarında yapılan idrar kültürü uzman doktorca yorumlandığında hastanın gereksiz yere antibiyotik tedavisi almasının önüne geçilebilir veya enfeksiyon varlığına göre hangi antibiyotik ile tedavi edileceği konusunda bilgi sahibi olunur.

İdrar kültürü testi ile, idrar yollarında enfeksiyon şüphesi olan kişilerin idrarlarında mikroorganizma olup olmadığına bakılır.
Mikrobiyolojik bir test olan idrar kültürü sonucuna göre, üreme olmayan sonuçlar normal olarak kabul edilir.Bu kişilerin enfeksiyon şüphesi nedeniyle antibiyotik tedavisi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Mikroorganizma üreyen idrar kültürlerinde ise, kişinin idrarında enfeksiyon bulgusu olduğu anlaşılır. Bu durumda hastanın kültür üremesinde bakteri varsa antibiyotik ile tedavi edilmelidir.Tedavide uygun antibiyotiği seçmek için bu sefer ilave tahlillere gerek olur.

İdrar Kültürü Alma Nedir?

Üreyen enfeksiyon etkenine göre antibiyogram denilen bir test daha yapılır. Antibiyogram testi sonra, idrarında mikrop bulunan kişilerin yani idrar yolu enfeksiyonu olanların, üreyen mikroorganizmaya göre hangi antibiyotiği kullanması gerektiği anlaşılır.

İdrar tahlilinde, lökosit,eritrosit ve bakteri ayrı ayrı veya birlikte görüldüğünde idrar kültürü yapılması tedavide büyük faydalar sağlamaktadır.
İdrar kültüründe bazı durumlarda kişide mantar enfeksiyonu bulgularına rastlanılır.Bu durumda ise antibiyogram testine gerek bulunmamaktadır.
Bunun sebebi de mantar enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotik kullanımına gerek bulunmamasıdır.

Hastada mantar enfeksiyonu bulguları varsa doktor tedavide mantarları yok edecek antifungal tedaviye başlamalıdır.

YORUMLAR

Bsrseda | 24.10.2018 05:37

Hocam glukoz:negatif , protein,buluribin,lokosit etera,keton,nitrite ve hemoglobin negatif , urubilinojen:normal, pH 7.5 ,dansite 1.015:lokosit eritrosit ve ca oksalat 1 böbrek 0 yassı epitel 3 çıktı üreme saptandı birde 1.000 cfu/ml 2 farklı gram (+)denildi yanmalar oluyor sürekli

Tahlil.Com | 05.11.2018 04:16
İdrar yollarınızda bir enfeksiyon bulgusu gözüküyor sonucunuzda. Bu yönde doktorunuz bir tedavi başlayabilir.
m.alp.21 | 18.07.2018 11:27

Merhaba Hocam, tahlillerimi yorumlar mısınız?nKasıklarımda bezelye gibi ağrılı bir şişkinlik var.nİdrar tetkiki (Tam otomatik idrar biyokimyası ve mikroskopisi)tttttnEritrositt NEGATİFnDansite t 1.010nPHt 7.5nGlukozt NEGATİFnAmorf Kristalit NegatifnBakteri NEGATİFnBilirübint NEGATİFnKetont NEGATİFnProteint t NEGATİFnNitrin NEGATİFnÜrobilinojentt NORMALnLökositt t NEGATİFnHyalen Silendir t 0tP/LPFnTriple Fosfat Kristali 0tP/HPFnÜrit Asit Kristalit 0tP/HPFnYassı Epitel t 0tP/HPFnEritrosit (RBC) t <1tP/HPFnLökosit (WBC)t <1tP/HPFnKalsiyum Okzalat Monohidrat 0tP/HPFnGörünümt BerraknRenkt Soluk SarınYassı olmayan epitelt 0tP/HPFnnKan TahlilinAnti HIV (Kemiluminesans veya benzeri)t0.12 NonreactivetnCRP, türbidimetrikt< 0.2tmg/dLnTam Kan (Hemogram) -- Hepsi normal değerler içerisinde

Tahlil.Com | 22.07.2018 11:28
Tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik yok.Öncelikle bir üroloji doktoruna başvurmanızı öneriiriz
ceryan67 | 29.08.2017 11:30

Renk;Sarı, Görünüm;Hafif Bulanık, Dansite;1010, pH; 6,5,Protein;Negatif,Glukoz;Negatif,Keton;Negatif,Bilirubin;Negatif
Urobilinojen;Normal,Nitrit;    Negatif,Lökosit;+++Pozitif,Eritrosit;Negatif
Lökosit;BOL
Küme Lökosit;    1-2
Epitel;5-6
İdrar Kültürü;Üreme olmadı.

 Mikroorganizma görülmedi.Bol PNL görüldü.

Tahlil.Com | 17.02.2015 11:33

İdrar tahlilinde lökosit  diğer adıyla da WBC görülmesi  idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğini akla getiriyor.
Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu bakımından bilgi vermesi amacıyla  idrar kültürü tahlili yol gösterici olacaktır.
İdrar kültürü pratik, kolay ve güvenilir bir tahlil türüdür.Ancak nedendir bilinmez  meslektaşlarımızın  çoğunluğu bu testi pek istemiyorlar hastalarından.

Sonuç olarak idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının araştırılması için idrar kültürü testi yapılması bu durumda uygun olacaktır.
İdrar kültürü testine dair daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız...

FPOLAT70 | 15.07.2014 02:08

Dansite 10250 ,ph5.0,lökosit Negatif,nitirt negatif,Protein Negatif,Glukoz Negatif,Keton Negatif,ÜROBİLİNOJEN +- MORMAL,BİLİRUBİN - NEGATİF,ERİTROSİT ++50 RBC/UL, NADİR LÖKOSİT 4-5 ERİTROSİT GÖRÜLDÜ İDRARIMDA DA YANMA OLUYO SORUN NEDİR SİZCE

Tahlil.Com | 15.07.2014 04:16

İdrarda rbc olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir, bu durumda ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.

cesur2987 | 18.04.2014 01:24

Idrarda eritrosit 0, ph:6.5, density:1006, lökosit 20-25 çıktı, bir hafta antibiyotikten sonra lökosit halen 20-25 çıktı, idrar yolunda sıkıntım yok, bu durum ne anlama gelir.

Tahlil.Com | 18.04.2014 06:20

İdrar kültürü tahlili idrar yolu enfeksiyonu tanısında kullanılan en güvenilir tahlil yöntemidir.Ancak bu tahlil yapılmamış anlaşılan.İdrar kültürü sonucuna göre, bir enfeksiyon varlığı yönünden en doğru bilgi alınacaktır.

İdrar kültürü hakkında detaylı bilgi almak, bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için tıklayınız

http://tahlil.com/idrar-kulturu-nedir-idrar-kulturu-neden-yapilir


ela topcu | 06.04.2014 04:43

Kültür testinde hamilelik belli olur mu

Tahlil.Com | 06.04.2014 08:43
Hayır belli olmaz..
galleanosa | 07.02.2014 01:03

merhaba, ben küçük tuvaletimi yaparken ve yaptıktan sonra yanma şikayeti ile doktora başvurdum. idrar tahlili yaptırdı. tahlil de hiç bir sorun çıkmadı. idrar kültürü yaptırdığımda idrar tahlilinin temiz olmasına rağmen bir sorun çıkabilir mi ? idrar kültürü yaptırmam gerekir mi ?

Tahlil.Com | 07.02.2014 02:32
İdrar kültürnde her zaman üreme olmayabilir, ancak idrar tahliliniz normal ise kadın hastalıkları uzmanına başvurmanızda fayda vardır..
brkbrn20 | 04.09.2013 12:57

sevgili doktorum sorum şu eğer kum döküyor olsaydım idrar yada kan testlerimde bu çıkar mıydı?

Tahlil.Com | 05.09.2013 06:20
Tam idrar tahlilinde eritrosit yani rbc pozitif olurdu. Büyük olasılıkla idrar tahlilinizde çıkar kum döktüğünüz.
ahmet yılmaz | 03.09.2013 07:04

idrar kültürü ve İdrar tetkiki arasındaki fark nedir? Ben idrar tetkiki yaptırdım temiz çıktı fakat doktor idrar kültürü istedi.Bu idrar kültüründe bir şeyler çıkar mı tetkik ten farklı olarak?

Tahlil.Com | 03.09.2013 10:15
Yukarıdaki yazıyı dikkatle okursan idrar kültürünün ne işe yaradığını anlarsınız.Boş yere yazmadık o yazıyı oraya
balwin | 10.08.2012 04:50

merhaba.. 10 aylık kızımın sol böbreklerinde rahatsız oldugundan 9 aydır antibiyotik tedavisi görüyor her ay idrar tahlil sonucunda normal çıkıyor.son yapılan tahlilde üreme olduğunu belirtiyor. üroloji doktoru antibiyotik (ampisina)mantar yaptığını belirtiyor.(ampisina) yerine ne kullanılabilir.
ph 6.0
dansite 1.024
renk Sari
görünüm hafif bulanik
eritrosit 3
lokosit 3
yassi epitel her ‎ sahada‎<1
üreme oldu 20.000 ml
yapılan tahlil sonucu mantardanmı kaynaklanıtor

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Tahlil sonucu bir şey ifade etmiyor, eksik bilgi yazmış olabilirsiniz, kontrol edin, üreme varsa ne ürediği bile belli değil.
DAHA FAZLA GÖSTER
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.İdrar kültürünün nasıl verileceği konusunda aşağıdaki…
24 Saatlik İdrar Örneklerinin Toplama Yöntemi ve Örnek Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doktorlar bazı durumlarda hastalarından 24 saatlik idrar örneklerini toplayıp tahlil için biriktirmelerini ister. Bu işlem öncesi, hastaneden, laboratuvardan veya eczaneden toplama kaplarını…
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.Kanda trombosit düşüklüğü ise normal bir durum olmayıp trombositopeni olarak bilinir.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol…
MR Tahlili İle Hangi Bölgelerin İncelemesi Yapılabilir?
MR tahlili ile bir çok organın radyolojik incelemesi yapılabilmektedir. Bu bölgelerin ne olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
RUT Testi (Rapid urease test) Neden Yapılır?
RUT testi için kan, dışkı veya mide dokusundan biyopsi ile alınan örneklerle yapılır.
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
ANA Testi Nedir?
ANA testi, kişinin kendi bağışıklık sistemine karşı bir antikor geliştirdiğinde istenen bir testtir.
FSH ve LH Hormonlarının Görevi Nedir?
FSH ve LH hormonları her iki cinste de  üreme fonksiyonları ile ilgilidir.
Hepatit Nedir? Hepatit Tanısında Tahliller Nelerdir?
Viral Hepatit halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ülkemizde bir çok…
AFP (alfa feto protein) Testi Nedir?
Alfa Feto Protein testi (AFP), fetüsün karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir.Genellikle gebelik sürecinde kadın doğum doktorları tarafından istenen bir kan testidir.Ancak bazı…
Vitamin B 12 Tahlil Değerinin Düşük Çıktığı Durumlar
Vitamin B 12 testi doktorlarca sıklıkla istenen bir tahlil türüdür.Vitamin B 12 tahlili çeşitli durumlarda normalin altında düşük çıkabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com