İdrar Kaçırmanın Çeşitli Nedenleri, Tanısı ve Öneriler

Yayın Tarihi : 2018/07/20 18:45 • Güncelleme Tarihi : 2023/09/27 12:14 •

İdrar tutma, mesane çıkışındaki kasların kasılı halde olması ve sıvı geçişine izin vermemesi durumudur. Bu, istenen bir durumdur. Ancak buradaki kasların sıkılığını kaybetmesi, işlevini tam yerine getirememesi idrar kaçırma problemi olarak karşımıza gelir.

İdrar Kaçırmanın Çeşitli Nedenleri, Tanısı ve Öneriler

Mesanenin idrar depolama işlevinin aksadığı durumlarda idrar kaçırma ortaya çıkar. Bu durum her zaman mesaneden kaynaklanmayabilir. İdrar yolunun son kısmındaki tıkanmalar (prostat gibi), idrar yolu enfeksiyonları, idrar tutucu mekanizmanın hasarlanması da değişik türden idrar kaçırmalara neden olmaktadır.
Kadınlarda bu problemin sık görülmesinin iki sebebi vardır. Birincisi hamilelikte aşırı kilo alımı doğum yapmış olmak, buradaki kasların gevşemesine sebep olur. Diğeri de vajinanın dış dünyaya açık ve nemli olmasıdır. Vajina bu özelliğiyle bakterilerin yaşamasına olanak sağlar ki, bu da vajinanın doğal florasını bozan bir durumdur ve ilerleyip mesaneye dokunduğunda idrar kaçırmaya sebep olur. Kadınlarda gülme, öksürme ve ağır kaldırma aktiviteleri esnasında idrar kaçırma oldukça sıklıkla karşılaşılabilen bir sorundur.
Çok sayıda veya  zor doğum yapan kadınlarda, farklı etkenlerle karın alt kısımdaki kasların gevşemesi sonucunda ortaya çıkar. Fazla kilo da bu soruna yol açabilir.
İdrar kaçırma, bir hastalık değil bir belirtidir. Genelde tehlikeli bir durumun habercisi olmamakla birlikte kişinin yaşam kalitesini ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Çünkü sürekli tuvalete gitmeye ihtiyacı olan bu kişiler ortamda rahat edemez, sıvı tüketmekte rahat davranamaz ve bulunduğu her ortamda tuvalet bulma ihtiyacı hisseder. Utanma hissi, kendine olan güvenin bozulması gibi psikolojik sorunlara yol açabilir bu durum.  

İdrar Kaçırma 3 Farklı Biçimde Olabilir:

İdrar tutma, mesane çıkışındaki kasların kasılı halde olması ve sıvı geçişine izin vermemesi durumudur. Bu, istenen bir durumdur. Ancak buradaki kasların sıkılığını kaybetmesi, işlevini tam yerine getirememesi idrar kaçırma problemi olarak karşımıza gelir.

1.Fiziksel aktivite veya zorlanmada idrar kaçırma
2.Sıkışma hissi gelmesiyla idrar kaçırma
3.Mesanenin kapasitesinin aşılmasıyla, taşma şeklinde kaçırma

İdrar kaçırmanın nedenlerinin araştırılması için çeşitli tahliller yapılabilir. Mesane içi basıncın ürodinami denilen yöntemle ölçülmesi, ultrason ile veya sistografi gibi özel filmlerle mesanenin görüntülenmesi gerekebilir. Altta yatan başka hastalıklar da varsa bulunarak tedavi edilir. Cerrahi girişimler de tedavide kullanılabilir.

Hangi İdrar Kaçırma Durumları Sonrası Bir Üroloji Uzmanına Başvurulmalıdır? 

1.Gülme, öksürme veya hapşırmada
2.Yürüme, koşma gibi fiziksek aktiviteler esnasında  
3.Ağır bir şey kaldırırken
4.Oturduğunuz yerden ayağa kalkarken
5.Aniden idrar hissi bastırınca daha tuvalete yetişemeden idrar kaçırma problemleri varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.



Yorumlar

Yorum
?