İnfluenza (Grip Testi) Testi Nedir?

08.12.2016 04:31 | Güncelleme: 05.01.2019 03:12 | Yazar: Dr. Cem Argun
İnfluenza testleri özellikle grip salgınlarında sıklıkla doktorlarca istenmektedir.İnfluenza testi günümüzde laboratuvarlarda kısa sürede sonuçlanan ve boğazdan ve/veya nazofarenksten alınan sürüntü örneğinden çalışılan bir testtir.
İnfluenza (Grip Testi) Testi Nedir?
A

İnfluenza(Grip) Nedir?

İnfluenza viral bir solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır.İnfluenza enfeksiyonu halk arasında grip olarak bilinir.
Son baharın bitmekte olup kış mevsiminin başlamakta olduğu Kasım ayı sonlarında başlar ve Mart ayına kadar görülebilir.Son derece sık görülen bir hastalıktır.Yüksek ateş, boğaz ağrısı, kas ağrıları, ileri derecede halsizlik, öksürük gibi şikayetler ile kendini gösterir.
İnfluenza (grip) sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılır.Grip soğuk algınlığına göre çok daha ağır seyreden ve kimi zaman ölümcül komplikasyonları olan bir enfeksiyon hastalığıdır.
Grip ile soğuk algınlığı arasındaki farkları öğrenmek için tıklayınız....

İnfluenza (Grip Testi) Testi Nedir?

İnfluenza testi, esnek bir swab (pamuklu eküvyon) aracılığı ile boğazdan nazofarenks sürüntüsü alınıp kaset test veya cihazda yaklaşık 10 dakikada sonuç veren bir tahlildir.
İnfluenza testleri özellikle grip salgınlarında sıklıkla doktorlarca istenmektedir.

Test sonucuna göre İnfluenza virüsü olup olmadığı ve eğer İnfluenza virüsü de varsa bunun İnfluenza A veya B olduğu anlaşılmaktadır.

İnfluenza (Grip Testi) Testi Nedir?

Grip Tanısında Kullanılan İnfluenza Testini Doktor Neden İster?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunda gereksiz yere antibiyotik kullanılmaktadır.Birçok grip vakasında da bu tür testler yapılmadan lüzumsuz yere hastalara antibiyotik verilmektedir.
İnfluenza testi ile grip tanısı koyularak kişilerin gereksiz yere antibiyotik tedavisi almasının önüne geçilir.Doktor İnfluenza varlığında gerek görürse antibiyotikten tamamen farklı olarak antiviral tedavi verebilir.

Bilinmesi gereken bir önemli nokta ise gribin kimi zaman öldürücü olabildiğidir.

Gribin toplum içinde görüldüğünün bilinmesi doktorunuza bu hastalığın yayılmasının azaltılması konusunda yardımcı olabilir. Gribe erken tanı koyulduğu takdirde ise, doktora şiddetini azaltacak şekilde tedavi yapılmasına imkân verebilir.

İnfluenza testi ile ayrıca hastanın İnfluenza A veya B taşıyıp taşımadığı belirlenir.

İnfluenza Testi Ne Zaman İstenmelidir?

İnfluenza testleri temel olarak grip salgınlarında ve grip mevsiminde istenmelidir.Muayenenizi yapan doktorunuz  grip benzeri belirti ve bulguları saptadığında, etkenin influenza A veya B, veya H1N1 gibi bir nedene bağlı olup olmadığını anlamak için bu tahlili ister.

İnfluenza testi ideal olarak hastanın şikayet ve belirtilerinin başlamasından itibaren 48 saat içinde istenmelidir. 
Grip testleri hastada bir solunum enfeksiyonu ve baş ağrısı, yüksek ateş, üşütme, kas ağrıları, halsizlik, boğaz  ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin görüldüğü zaman, olası bir antiviral tedaviyi ve tanıyı doğrulamak amacıyla istenmelidir.

İnfluenza Testi Ücreti Nedir?

İnfluenza testi ücreti testin yapıldığı merkez ve laboratuvara göre değişiklik gösterse de 2019 yılı itibariyle ortalama 100 TL civarındadır.

Vitamin B 12 Tahlil Değerinin Düşük Çıktığı Durumlar
Vitamin B 12 testi doktorlarca sıklıkla istenen bir tahlil türüdür.Vitamin B 12 tahlili çeşitli durumlarda normalin altında düşük çıkabilir.
Alerji Nedir? Alerji Tanısında Kullanılan Testler Nedir?
Alerjik hastalıkların başlıcaları; alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzama dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik…
Kimler Kemik Dansitometre Testi Yaptırmalıdır?
Kemik  Dansitometresi kemik yoğunluğunun ölçümünde kullanılan radyolojik bir testdir.
HIV ve ELİSA Testleri ile ilgili sorular
HIV ve ELİSA testi ile ilgili sitemize yüzlerce soru geliyor.Bu konuda sorulmuş soru ve cevaplar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızın ilginizi çekebilir.
Cinsellikten Kaç Gün Sonra HIV Bakılır?
HIV ve AIDS, hayatı tehdit eden, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.HIV enfeksiyonu şüphesi olduğunda, şüpheli cinsel ilişkiden kaç gün sonra HIV testi yapılacağına dair aşağıdaki…
ERCP Öncesi Neden Fitil Uygulanır?
ERCP; safra yolları ve pankreas kanalını tıkayan taşların, endoskopi yöntemiyle görüntülenip temizlendiği işlemdir.
İdrarda Kanama Olan Hastalara Hangi Testler Uygulanmalıdır?
İdrarda kanaması olduğu saptanan hastada ilk önce üriner sistem hastalığı ve böbrek hastalığından şüphelenilir.
Free PSA Testi Neden Yapılır?
Prostat hücreleri tarafında üretilen PSA'nın kanda serbest olarak dolaşan formuna Free PSA denir.Bu PSA nın kandaki miktarının ölçümüne ise Free PSA testi denir.
PSA Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
PSA testi , özellikle  prostat hastalıkları yönünden değerlendirilen erkek hastalara yapılan bir laboratuvar tahlil yöntemidir.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı:Gebelik Testi Nedir?
Gebelik testinin ne zaman yapılacağı önemli bir konudur.Erken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermemektedir.Gebelik testinin ne zaman yapılması için en önemli bilgi ise…
Gonokok Kültürü Nedir?
Gonokok; gram negatif bir bakteridir. Tıpta Neisseria gonorrhea bakterisi olarak bilinir. Bu bakterinin tanısının koyulmasında kültür yöntemi kullanılır.Gonokok kültürü…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com