Kalorimetre Nedir ?

18.05.2016 03:48 | Güncelleme: 08.02.2021 10:25
1900'lerde geliştirilmiş ve besini çerisindeki kalori miktarının ölçülmesinde kullanılan metal bir alettir.
Kalorimetre Nedir ?
A

Kalori Nedir?

Tüketilen her besin, belli enerji miktarlarını içerisinde barındırır. Bu besin maddelerinin içerikleri, onların ne kadar süre ile, ne şekilde yakılacaklarını belirlemede ana unsurdur. Bu sebeple kilo kontrolü açısından en önemli değerlendirme kalori hesabıdır. 

Her besinin kalorisi bellidir. İcerisine kattığınız ekstra her besin ise, ilave kalori olarak sayıma dahil edilir. Bu sebeple bir besinin içinde ne kadar çok unsur varsa, kalori bakımından da o kadar zengindir demektir. 

Her Bireyin Kalori İhtiyacı Aynı mıdır?

Kalori ihtiyaç mıdır? İlk olarak bu sorudan başlayalım. Günlük hayatta ve vücudun işleyişinde yapılan her eylemin bir sebebi vardır. Yemek yemenin de amacı; besinlerin solunum yani, oksijenle yakılması neticesinde, enerji elde etmektir. Bu sebeple beslenme oldukça önemli bir husustur. Ancak beslenme işinde abartıya kaçılması, kilo artışıyla beraber sağlıksızlığı da getirir. Bu sebeple kalori hesabı, günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. 

Peki her bireyin günlük alması gereken kalori aynı mıdır? Bu sorunun cevabı, katiyen her bireyin kalori ihtiyacı farklıdır. Bir bireyin kalori ihtiyacını belirleyen en önemli unsur, kişinin günlük hayatta ne kadar kalori harcadığıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, beslenmenin amacı, gün içinde size yetecek enerjiyi almanızdır. Ancak aldığınız kalori kadar yakmıyorsanız, vücudunuza yağ depoluyorsunuz demektir. Günlük hayatta ne kadar aktif vücudunuzu ve beyninizi kullanıyorsanız, o kadar kalori ihtiyacınız var demektir. 

Kalorimetre Nedir?

Kalorimetre; 1900'lerde geliştirilmiş ve besin içerisindeki kalori miktarının ölçülmesinde kullanılan metal bir alettir. Aletin işlemesi besin içerisindeki madde yıkımının hesap edilme prensibine dayanır. Kilo kontrolü için uygulanan diyet programlarında kullanılabilir. Amacı, kullanılan ve ihtiyaç duyulan kaloriyi hesaplamanın yanında, tüketilen besinlerin içeriğindeki kalori miktarlarını da belirlemektir ve diyetler için olmazsa olmazdır. Oksidatif Stres Nedir?
Oksidatif stres, oksijenli solunum yapan canlılarda görülebilen bir durumdur
Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi
Bağışıklık sistemi, vücut sağlığını dışarıdan gelen ve hastalık etkeni olan pek çok antijene karşı koruyan savunma duvarıdır
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!
Özgür ve sağlıklı bir gençliğin oluşturacağı toplumların sürekliliği dileği ile Tahlil
Pandemi Nedir?
Pandemi, bir kıta'nın hemen her alanında yayılış gösteren salgın bir hastalığın ifadesinde kullanılan bilimsel terimdir
Gebelikte Uykusuzlukla Nasıl Başa Çıkılır?
Gebelik dönemindeki stresler, bebeğin sağlığının merağı, bel ağrısı, mide yanması ve benzer nedenler gebe kadının uykusunu kötü yönde etkileyebilir
Cilt Bakım Hataları Nelerdir?
Bayanlar olarak cildimize ne kadar dikkat etsek de bazı hataları yaptığımız sürece zararları bize geri dönüyor
Kan Nakli Yoluyla Bulaşan HİV Nedir ?
Kan nakli, ameliyat sırasında, kaza sonrasında veya tedavi nedeniyle uygulanan bir yöntemdir
El-Ayak Koordinasyonunu Geliştirin..Genç Kalın!
Bebeklik çağında gelişmeye başlayan el-ayak koordinasyonu, bireyin yaşamının sonuna kadar gelişime açıktır
Homoseksüel İlişki ve Etik
Homoseksüel terimi, bireyin kendi cinsiyetine sahip başka bir bireye karşı cinsel istek duymasını ifade eder
Tırnak Yemenin Psikolojik Etkisi
Tırnaklarınızı sıklıkla ağzınıza götürüyor ve istemsiz olarak yediğinizi fark ediyor musunuz? Bu durum aşırı stres altında olduğunuzun bir göstergesi olabilir
Sigara Bırakma Sonrası Ağızda Açılan Yaralar
Sigara tüketimi dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızla azalıyor
Hypnagogia Nedir?
Hypnagogia, eski yunanca kökenli bir kelimedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com