Kan Uyuşmazlığı Bilimsel Olarak Nasıl Meydana Gelir?

17.06.2015 10:10 | Güncelleme: 20.12.2020 02:33 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh negatif (Rh-) kan grubuna sahipken baba adayının Rh pozitif (Rh+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda söz konusu olabilen bir durumudur.
Kan Uyuşmazlığı Bilimsel Olarak Nasıl Meydana Gelir?
A

Kan; tüm vücudun sağlıklı yaşaması için gerekli olan maddeleri hücrelere verirken, hücrelerde biriken zararlı maddeleri de uzaklaştırmak suretiyle vücudu canlı ve sağlıklı tutan yapılardır. Bir insanın vücudundaki tüm damarlar, dünyayı iki kez dolaşacak kadar büyüktür ve bu damarların içinden akan hayati sıvı, kandır. Böyle ifade edildiğinde insan vücudunun, ne kadar harika bir sistemle yaratıldığı gözler önüne seriliyor.

Kan Uyuşmazlığı Neden Olur?

Kan grupları, değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğin temelinde, vücutta üretilen antijenler vardır. Bu antijenler sayesinde kişinin kan grubu belirlenir. Rh denilen ise, antijen D molekülünün vücutta bulunup bulunmamasına göre pozitif veya negatif olarak değerlendirilir.

Yeni dünyaya gelecek olan bebeğin kan grubu ve Rh değeri; anne ve babanın kan grubuna göre belirlenir. Ancak Rh pozitif geni, Rh negatif genine baskındır. Peki bunun anlamı nedir? Rh pozitif olan kişinin çocuğuna Rh pozitif özelliği vermesi demektir. Annenin kan grubu negatif baba pozitif olduğunda, bebek pozitif kan grubu baskın olduğundan pozitif olacaktır.

Bebek, anne karnında hayata hazırlanır ve gebelik süresince anne kanı ile beslenme ihtiyacını giderir. Ancak anne pozitif kan grubuna sahipken bebeğin negatif kanı, anne vücudunda pıhtılaşmaya sebep olur ki bu da hiç istenmeyen bir durumdur. işte kan uyuşmazlığının bilimsel açıklaması budur.

Özetle;

Kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh negatif (Rh-) kan grubuna sahipken baba adayının Rh pozitif (Rh+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda söz konusu olabilen bir durumudur.

Kan Uyuşmazlığında Sağlıklı Bebek Dünyaya Gelir mi?

Kan uyuşmazlığı belirlendiği takdirde anneye yapılan tedaviler neticesinde sağlıklı bebekler dünyaya getirilebilir.

Mordern tıp teklikleri sayesinde anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı görülse dahi doktor kontrolünde geçen hamilelik süreci ve doğum döneminde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

 

İdrar Proteini Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
İdrar proteini testi,  idrarda normalde atılmaması gereken ancak  hastalık durumlarında ortaya çıkabilen protein miktarını ölçme amacıyla doktorlarca istenmektedir.
TG Testi ve Tiroid Kanseri Teşhisi
TG testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür ve böylece tiroid kanserinin tanısı konusunda önemli bilgiler alınabilir.
M2-PK Dışkı Testi, Kolorektal Hastalıkların Tanısında Kullanılan Bir Yöntemdir
Kolorektal Kanser, bağırsak polipi ve bağırsak iltihabı dünya çapında sık görülen hastalıklardır.
Gıda İntolerans Testi ile York Test Arasındaki Fark Nedir?
Gıda intolerans testleri, bu tür testlere verilen genel isimdir.York Test de bir gıda intolerans testi türüdür.Peki her ikisi arasındaki fark nedir?Aşağıdaki yazımızda bu konuda bilgi…
Katekolamin Testleri Ne Amaçla Yapılmaktadır?
Feokromositoma veya başka nöroendokrin tümörlerin araştırılmasında ve tanı koymada katekolamin testleri yapılır.
CA 15-3 Kanser (Tümör) Antijeni Testi Nedir?
Bir kanser antijeni olan 15-3 (CA 15-3) normalde meme hücreleri tarafından üretilmektedir.
Mantar Tahlili Nedir? Mantar Tahlili Neden Yapılır?
Mantar tahlilleri, mantar enfeksiyonu tanısı koymak ve hangi mantar veya mantarların hastalık etkeni olduğunu saptamak amacıyla yapılan tahlillerdir
Aspartat Transaminaz (AST) Değeri ve Karaciğer Sağlığı
AST veya açık hali ile Aspartat transaminaz enzimi karaciğerin zedelenmesi halinde yüksek çıkmaktadır.
LH Hormonu Testi Neden Yapılır?
LH testi hastanın kısırlık, cinsel bezlerin yetmezliği, ergenlik dönemi sorunlarının çözümü, adet dönemi görmeyen kadınlarda veya çok ağır adet dönemi…
Laboratuvar Testleri Gıda Alerjisinde Tek Başına Yeterli midir?
Alerji; herhangi bir gıda veya nesneye karşı vücudun vermiş olduğu tepkilerdir.
Yenidoğana Yapılan Topuk Kanı Testi Nedir?
Bebeğin doğumundan sonra yapılan bazı metabolik tarama testleri henüz belirtiler ortaya çıkmadan hastalığın saptanmasında yani erken teşhis için büyük önem içerir.
İdrarda Gebelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır ve Yorumlanır?
Gebelik testleri, idrarda gebelik testi ve kanda gebelik testi olarak iki farklı şekilde yapılır.İdrarda gebelik testi gebe olup olmadıklarını merak eden kadınların kolaylıkla evde uygulayıp yorumlayabildikleri…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com