Kan Ve İdrarda Uyuşturucu Nasıl Tespit Edilir

05.08.2017 10:01 | Güncelleme: 30.04.2020 09:36
Uyuşturucu maddeler idrar, plazma, tükürük ve ter  yoluyla tespit edilir.
Kan Ve İdrarda Uyuşturucu Nasıl Tespit Edilir
A

Uyuşturucu maddeler idrar, plazma, tükürük ve ter  yoluyla tespit edilir.
Günümüzde tüm uyuşturucu maddeler idrardan tespit edilmektedir.Kullanılmış maddeye göre tespit süresi değişir.
Bu süre kişiden kişiye yaş, metabolizma hızı, vücut büyüklüğü, ilaç kullanım miktarı ve sıklığı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Söz konusu maddelerin kan ve tükürük yoluyla tespitleri daha az vakit alır.
İdrar deneyinde ilk aşamada idrar kağıt reaktifleri kullanılır.Eğer sonuç pozitifse tanıyı doğrulamak için  gaz kromatografisi, spektrometresi ve radyo immunoassay gibi özel teknikler teknikler kullanılır.

YORUMLAR

ugurkara1992 | 31.07.2014 12:07

ben 6 aydir uyuşturucu kullanmiyorum dubai dubai polis teşkillatina katılcam bişey çikarmi

Tahlil.Com | 31.07.2014 09:22
Yapılacak testlerin ne olduğu konusununda bilgi vermeniz gereklidir..
arzdemirdag | 20.06.2014 10:50

pazartesi günü sabah 5 tee eroin maddesi aldım bugun denetim serbstlgm var hergun su ıcıyrm suan 4 gun oldu hatta geçti idrar vercem cıkarmı idrarımda

Tahlil.Com | 20.06.2014 10:50

Uyuşturucu ve benzeri maddeleri kullanan okurlarımızdan zaman zaman bu tür sorular geliyor. Öncelikle sizi uyarmamız gerekiyor. Bu tür maddeleri kullanmak yasal olmayıp, daha önemlisi de sağlığınız için de son derece zararlıdır.

Bağımlılığınız var ise en yakın sağlık kuruluşuna tedavi için başvurunuz.Uyuşturucu kullanımını saptayan testler ancak yasal otoriteler veya ilgili doktorlar gerek gördüğünden istenen testlerdir.Rutin sağlık muayenelerinde ve genel sağlık tarama testlerinde çalışılan testler değildir.


savemth | 13.06.2014 08:41

bundan 1 sene öncesine kadar sentetik esrar(jamaica) ve az miktarlarda da kimyasal haplar kullanıyordum.tedavi oldum 1 senedir temizim.vücudumda herhangi bir kalıntı kalmış mıdır?2 sene süreyle bu maddeleri kullanmıştım ancak 1 senedir hiç almadım.drug-alcohol safe gibi testlerde çıkar mı lütfen cvp

Tahlil.Com | 13.06.2014 09:57
1 senedir kullanmıyorsanız problem yoktur..
CEA Testi Nedir?
CEA embriyo dokuları tarafından üretilen bir proteindir. CEA, Carcino Embryonic Antigen kelimelerinin kısaltılmasından ortaya çıkmıştır. Bu test bir kanser antijen testidir.
Widal test nedir?
Widal testi tifo ve paratifo hastalıkların tanı ve takibinde  kullanılmaktadır.
NIFTY Test Hakkında Tahlil.com Ne Diyor?
NIFTY Test (Non-Invasive Fetal Trisomy test), kimi zaman risk taşıyan girişimsel prenatal testlere alternatif olarak geliştirilmiş ve gebeliğin seyri açısından risk içermeyen bir kan tahlilidir.
İdrar Rengi Hastalıkların Tanısında Önemli midir?
İdrar analizinde önemli faktörlerden biri idrar rengidir ve vücudun fizyolojik durumlarına göre değişebilir.İdrar renginin değişmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.Bu duurmda çeşitli…
Meme Kanseri Kesin Tanısında İlk Basamak: Kalın İğne Biyopsisi
Kadınlarda meme kanseri tanısında kalın iğne biyopsisi son derece duyarlı bir tanı yöntemidir.Biyopsi sonrası çıkan sonuçlar BIRADS sınıflaması ile değerlendirilir. BIRADS…
Patolojik Tahliller Nelerdir?
Patoloji, dokuların yapısal ve işlevsel değişikliklerini her yönden inceleyen bilim dalıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com