Kanser Erken Tanısında Oncimmune Testi

Kanser hastalığına erken tanı koyulabilmesi tedavi açısından büyük önem taşıyor
A

Kanser hastalığına erken tanı koyulabilmesi tedavi açısından büyük önem taşıyor. Bilim adamları Oncimmune adı verilen bir kan testi üzerinde çalışıyorlar.
İngiliz doktor John Robertson öncülüğünde sürdürülen bir çalışma, kanserin, basit bir kan testiyle teşhis edilebileceği iddiasını taşıyor.
Bu yeni tür kan testi, hastanın bağışıklık sistemine giden ve ilerleyen dönemlerde kansere neden olabilecek sinyalleri tanımlıyor.
Test, bir tümörün oluşmasından 5 yıl öncesine kadar, kandaki bu zararlı sinyallerin tespiti iddiasını taşıyor. Başka bir deyişle kanser, daha tümörleşmeden 5 yıl önce teşhis edilmiş oluyor.
‘Oncimmune’ adı verilen bu yeni kan testi, en az birkaç bin kişi üzerinde uygulandıktan sonra geçerli bir teşhis yöntemi hâline gelecek.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

elifhanedar91 | 15.01.2014 01:58

merhabalar..ben öksürük ateş halsizlik sikayetiyle hastaneye gittim.kan testımde WBC değerim yüksek cıktı.50,2 idi.enfeksiyon tedavisi görmeme rağmen düşmedi.ilik biyopsisi yapıldı..kronik miyelositik lösemi tanısı kondu.suanki degerlerm: wbc 64.1 neu 49.2 neu% 76.7 lym 7.88 hstalığımn drecsi nedir?

Tahlil.Com | 15.01.2014 11:46

KML üç evreye ayrılır. Bu evreleri belirleyebilmek için birçok testin bir arada değerlendirilmesi gereklidir.. Kan ve kemik iliğindeki olgunlaşmamış (blast) lösemi hücre sayısı ve belirtilerin ciddiyetine dayanarak hastalığın evresi belirlenir.

Kronik Evre: Kan ve kemik iliğinde blast hücre sayısı %5'ten azdır. Herhangi bir belirti bulunmayabilir veya hafif belirtiler görülebilir. KML hastalarının çoğu birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilen bu evrede tanı alır.

Akselere Evre: Hastalar er veya geç lösemi hücrelerinin daha hızlı arttığı ve daha tehlikeli bir evre olan akselere evreye geçerler. Blast sayısı yaklaşık %15'e yükselir. Bu evre haftalar veya aylar sürebilir. Akselere evrede ateş (enfeksiyon olmaksızın), kemik ağrısı ve dalak büyümesi meydana gelir.

Blastik Evre ya da Blastik Kriz: Genellikle 5 yıl içinde, olgunlaşmamış akyuvar (lösemi hücresi) sayısının çok fazla olduğu “blastik kriz” ortaya çıkar. Blastik evredeki lösemilerin tedavisi çok zor olmaktadır. Bu evrede kemik iliği yetmezliğine bağlı olarak kanama ve enfeksiyonlar görülebilir. Blast hücre sayısı %30'un üzerine çıkmıştır. Bazen bu hücreler kemikte veya lenf nodlarında tümörler oluşturabilirler. Bu noktada kronik lösemi, hızlı ilerleyen akut bir lösemi halini almıştır.

Kanda Ürik Asit Yüksekliği
Ürik asit; pürin adı verilen,  DNA ve RNA’nın temel yapı taşını oluşturan metabolizmanın son ürünüdür
Kültür Tahlili Nedir? Aşamaları Nelerdir?
Kültür tahlili (kültür antibiyogram); hastanın rahatsızlığına enfeksiyonun sebep olup olmadığını araştırmak amaçlı yapılan testtir
Kültür Çeşitleri Nelerdir?
Vücudun herhangi bir yerinden alınan, enfeksiyon olup olmadığını anlamak için yapılan tahlildir
Kulak Kültürü Nedir?
Kulak; diğer dış bağlantılı organlarda olduğu gibi, enfeksiyonla karşılaşabilen bir organdır
Gaitada Gizli Kan Testi Neden Yapılır?
Dışkıda gizli kan testi; sindirim ve boşaltım sisteminde herhangi bir kanamanın olup olmadığı araştırmasının yapılmasında kullanılan testtir
Alzheimer Teşhisi 18 Yıl Öne Alınıyor
Daha önce yapılan pek çok araştırma, alzheimerin 2 yıl öncesinden saptanabileceğini kanıtlamıştır
Fekal Transferritin Testi Nedir?
Fekal transferritin; gaitada gizli kan testi ile beraber kullanılan bir tahlildir
Dörtlü Tarama Testinde Hangi Değerlere Bakılır?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15-20
VDRL TPHA FTA-ABS Testleri Arasındaki Fraklar
Bu testlerin temel özelliği cinsel yolla bulaşan frengi hastalığı tanısında kullanılmalarıdır
Dörtlü Tarama Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15-20
TORCH Nedir?
TORCH; kanda çeşitli enfeksiyonların varlığını ölçen bir testler topluluğuna verilen genel addur
Yumurtlama İlk Adetten Nekadar Sonra Olur?
Yumurtlama denen olay; kadının rahminde yumurtalıkların, gebe kalmaya müsait olmasıdır