Diyet Öncesi Önerdiğimiz 7 Temel Tahlil

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 30.03.2019 06:48 | Yazar: Dr. Cem Argun
Havaların giderek ısınmasıyla hepimizin yazın sıcaklığını hissediyoruz. Diyete girmek isteyenlerin diyetisyene başvurmadan önce yaptırması önerilen 7 temel tahlili aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.Bu tahlillerin yapılıp sonucun değerlendirilmesiyle diyet öncesi kişinin sağlık durumu değerlendirilerek daha başarılı bir diyet programı verilebilir.
Diyet Öncesi Önerdiğimiz 7 Temel Tahlil
A

Havaların giderek ısınmasıyla hepimizin yazın sıcaklığını hissediyoruz.Yaz öncesi bir çok kişi diyet planı yapar.Daha formda bir vücutla yazı karşılamak hemen herkesin ortak dileği. Tahlil.com olarak, diyet yapmayı planlayanların diyetisyene gitmeden önce yaptırması önerilen tahlilleri 7 temel grupta topladık.

Bu tahlillerin ortak yönü vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında diyetisyene,doktora ve bizzat bireyin kendisine vücudu hakkında bilgi vermesidir.

Özellikle böbrek,karaciğer,tiroit bezi veya pankreas gibi organlarımızdan kaynaklanan sorunlar daha kolay kilo alınmasının nedeni olabileceği gibi kilo vermenin güçleşmesine de yol açabilirler.
Bu sistemlerimizi de denetleyen ve diyet öncesi yapılmasını önerdiğimiz 7 temel tahlil grubunu nedenleriyle birlikte açıklayalım.

1.Açlık kan şekeri,Tokluk kan şekeri, HbA1c, İnsülin Testleri:Bu tahliller şeker hastalığı yönünden diyet öncesi bilgi vereceklerdir.

2.Üre,Kreatin Testleri:Böbrek fonksiyonlarının bozuk olup olmadığının da bilinmesi diyet öncesi yol göstericidir. Bu testler böbrek fonksiyonları ve böbreğin sağlıklı çalışıp çalışmadığı konusunda yol göstericidir.

3.AST,ALT,GGT: Bu testler karaciğer fonksiyonlarında bir bozukluk olup olmadığı konusunda fikir vermektedirler. Bu testler metabolizmada önemli bir görevi olan karaciğerin normal çalışıp çalışmadığı konusunda yol göstericidir.

4.Ürik asit testi:  Protein fazlalığını gösteren gut hastalığında yükselen bir testtir.

5.Kolesterol,HDL Kolesterol,LDL Kolesterol,Trigliserit: Bu testler de vücudumuzdaki yağ oranı konusunda bilgi verecekleri gibi diyetin planlanmasında da yararlı olacaklardır.

6.TSH, Serbest T3,Serbest T4 Testleri: Tiroid bezinden kaynaklanan bazı bozukluklar,kilo alınmasının nedeni olabilmektedir.Tiroit bezi fonksiyonlarında bir bozukluk tespit edildiğinde gerekli tedavinin planlanması kilo vermede büyük öneme sahiptir.

7.Total kortizol Testi: Total kortizol testinin yüksek olması da, kilo alma nedenlerinden biridir.

Sonuç olarak yukarıda belirttiğimiz 7 temel grupta bulunan testlerin yapılması diyet öncesi,doktorunuza ve diyetisyeninize vücudunuzun kilo alma yönünde önem taşıyan fonksiyonları hakkında bilgi verecektir.Bu tahlil sonuçlarına göre , bir organ bozukluğu bulgularına rastlanırsa buna yönelik tedavi planlanacak gerekirse de ilave tahliller ve York test gibi yeni son günlerin moda testlerine de başvurulacaktır.

YORUMLAR

glsmbyr.42 | 16.07.2014 04:38

Merhaba bende 2yıldır düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile 26 kilo verdim, suan tahlil yaptırmak istiyorum, hangi doktora başvuru yapmak gerekir, ve isteyecegimiz tahlilin ismi nedir sadece kandami bakılıyor, vücudun yağ kas organını nasıl olctururuz

Tahlil.Com | 17.07.2014 12:04
Dahiliye veya endokrinoloji uzmanına gitmenizi öneririz..
zehra erdoğan | 16.07.2014 01:46

merhabalar,bu tahlilleri yaptırmak için hangi doktora gitmemiz gerekir,diyetisyen yeterli midir hepsi için ?

Tahlil.Com | 16.07.2014 11:11
Dahiliye uzmanına gitmeniz yeterlidir..
| 10.11.2011 10:07

özel hastanelerde tahliller çok pahalımıdır

Tahlil.Com | 11.11.2011 06:09
Hastaneye ve tahlilin cinsine göre değişebilir
| 10.11.2011 10:03

ya ben 15 yaşındayım 65 kiloyum zayıflamak istiyorum devlet hastanesinde bi diyetisyene gittim hiç ilgilenmedi bile bu sene özel bi yere gtmek istyrm tahliler çok pahalı mıdır

Tahlil.Com | 11.11.2011 06:10
Tahlilleri ücretsiz olarak sosyal güvenceniz varsa yaptırabilirsiniz
| 02.05.2011 08:16

Bende kilo vermek istiyorum doktora gitmeden önce bilinçlenmek adına araştırmak istedim.Hocam bilgileriniz için çok teşekkür ederim doktorumu yormadan sizden önemli ön bilgileri sağlamış oldum.İlginizden ve insanlara değer verip kısa zamanda cevap vermenizden dolayı çok teşekkür ederim.Mesleki hayatınızda başarılar dilerim

| 07.12.2010 07:40

bu tahlilleri en uygun nerelerde yaptırabilirim devlet hastaneleri yapıyorlar mı ? özellerde duydugum kadaryla çok pahalıymış şimdiden teşekkürler

Tahlil.Com | 08.12.2010 07:37
bu tahlillerin hemen hepsini,büyük şehirlerdeki devlet hastanelerinde ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.Bir dahiliye doktoruna başvurun.
| 12.08.2010 01:25

iyi günler hocam...son bir buçuk senede yaşam düzenim değiştiği için 11 kilo aldım...3 ay önce kilo vermek için diyetisyene gittim.hiç bir sonuç alamadım..hareketsiz olan yaşamımı sporla egzersizle aktifleştirdim.haftada 3 4 kez spor yapıyorum 40 dk yürüyüş 15 dk eliptik bisiklet 30 dk direnç egzersizleri...gideceğim yerlere yürüyerek gidiyorum...az çok yemek alışkanlıklarımıda düzene soktum..güzel sağlıklı bir kahvaltı ara öğünler de 2 3 kayısı 2 3 ceviz bazen meyve....abur cubur u çıkarttım hayatımdan...tatlı çok istersem haftada bi defa istediğim bi tatlıyı yiyorum..ekmek sadece kahvaltıda....çayı kahveyi çok şekerli içerdim.şimdi şekersiz içiyorum..krom takviyesi alıyorum...bitki çayları yeşil çay içiyorum...sıcak su her sabah...günde 3 lt su.....ama 3 aydır gram oynamadı kilom...moralim çok bozuluyor artık...vücudumda cm olarak incelme de yok..herşey boşa gidiyor....millet 2 gün yemek yemese 3 kilo veriyor..trioid lerimde normalmiş...1.68 boyunda 73 kiloyum....bana yardımcı olursanız sevinirim..hangi doktora gitmeliyim ne gibi tahliller yaptırmalıyım?önereceğiniz başka şeyler varmı?

Tahlil.Com | 12.08.2010 02:54
Öncelikle sizi kutluyorum.Zayıflamak için elinizden geleni yapmışsınız.Bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanı size yardımcı olacaktır.Benim önerilerime gelince.Vücudunuzdaki yağ,kas ve su oranını ölçtürün.Bu vücudunuzun yapısı ve zayıflama yolları konusunda ip ucu verecektir.Yürüyüş yaparken de vücudunuzun yağ yakabilmesi için nabızınızın da belli bir sayıyı geçmesi lazım,yani oldukça tempolu bir yürüyüş,mümkünse koşu yapmanız yararlı olacaktır.Azimli çabalarınıza da devam edin.Unutmayın azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz.
| 03.08.2010 02:23

yoruma gerek yok fazla yemek yeme spor yap yürü o kader hiç bir şeyin kalmaz

| 07.06.2010 04:43

8-9 kg fazlalığım var dahiliye uzmanına göründüm hemogram tiroit ve hormon testi istedi bu tahliller yeterli olmaz mı??????

Tahlil.Com | 07.06.2010 09:29
Bu tahliller mutlaka fikir verecektir.Bunlarla birlikte,kan şekeri,böbrek ve karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren rutin biyokimta testleri ve kolesterol,trigliserit gibi testler de fikir verecektir.
| 22.05.2010 02:55

ALT 59 U/L
FREE T3 3,47 pg/mL
FREE T4 0,79 ng/mL
TSH (ultrasensitiv) 1,58 uIU/mL
AKŞ (açlık kan şekeri) 96 mg/dl
TKŞ (tokluk kan şekeri) 102 mg/dl
KREATİNİN 0,8 mg/dl
TOTAL KOLESTEROL 167 mg/dl
TRİGLİSERİD 144 mg/dl
HDL KOLESTEROL 33 mg/dl
LDL KOLESTEROL 105 mg/dl
VLDL KOLESTEROL 28 mg/dl
SODYUM 139 mEq/L
POTASYUM 4,7 mEq/L
EKG normal

Hocam kan tahlil ve ekg sonuçlarım bu şekilde. Yaşım 29 erkek 177 boy 102 kg mım.Sizede danışmak istedim.Sizce sonuçlarım nasıl.Yorumunuzu merak ediyorum.Ayrıca bu neticeye göre,1600 kaloriden oluşan bir diyet listesi verildi.Sizin düşüncelerinizi de öğrenebilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.Allah razı olsun.Çok güzel bir uygulama,bu imkanı bize sunan herkesten Allah razı olsun.İyi çalışmalar diliyorum.

Tahlil.Com | 22.05.2010 05:11
Kilo fazlalığınıza rağmen tahliller kötü değil.ALT yüksekliğiniz muhtemelen karaciğer yağlanmasına bağlı.Diyetle birlikte spor yapmanız da çok yararlı olacaktır.
DAHA FAZLA GÖSTER
MHRS Laboratuvar Sonuçları
MHRS sistemi ile vatandaşlarımız artık internet üzerinden kolaylıkla hekim randevusu alıyor.
Bence Jones Protein Testi Nedir?
Bence jones proteinleri disülfit dimerler veya tek zincir kovalan olmayan dimerler halinde veya her iki şekilde görülebilir.
Gruber Widal Testi Nedir? Hangi Hastalık Tanısında Kullanılır?
Gruber-Widal testi tifo ve paratifo hastalıkların serolojisinde kullanılmaktadır.
Kan Alma Tüpleri Neden Farklı Renklerdedir?
Kan tahlili istendiğinde alınan kan örnekleri çoğunlukla farklı renkte kapaklara sahip tüplere alınarak incelemeye gönderilir.
Kemik Yaşı Belirleme Tahlili
Pek çok yerde kullanılan kemik tarama testi, kişinin kemik yaşının belirlenmesinde ve çoğu zaman doğru dozda tedavi uygulamak amaçlı yapılır.
Meme Kanseri Tanısı İçin Gerekli Tahliller
Meme kanseri kadınlar ağırlıkta olmak üzere erkeklerde de görülen bir kanser türüdür.
Testosteron Nedir? Erkeklerde Testosteron Nasıl Arttırılır?
Testosteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur.Testosteron hormonunun erkeklerin hayatındaki yeri ve erkeklerin testosteron…
Aşılama Öncesi Yapılacak Testler
Aşılama; normal yollarla gebe kalamayan kişilere uygulanan tedavi yöntemidir.
Hamilelikte Kordosentez Uygulaması ve Nedenleri
Anne karnındaki bebeğin sağlığından ciddi şekilde şüphe duyuluyorsa veya yüksek oranlı kalıtsal bir hastalığın varlığı araştırılmak isteniyorsa kordosentez yöntemi ile örnek alımı…
Tiroid Tahlili
Tiroid bezi hastalıklarının araştırılmasında ve tiroid bezi fonksiyonlarının  sağlıklı olup olmadığını analiz etmek için  doktorlar farklı tahliller isteyebilirler.Tiroid tahlilleri günümüzde…
İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır? İdrar Rengi Ne Zaman Değişir?
İnsanda normal idrar rengi soluk sarıdır ve bu rengin oluşmasını sağlayan madde ise ürokromdur. İdrar rengi farklı durumlarda farklı nedenlere bağlı olarak değişebilir.
FSH Yüksekliği: FSH Yüksekliği Gebeliği Önler mi?
Kadında FSH hormonu beyinde hipofizden salgılanır ve yumurtalıklardaki folikülleri uyarıcı etkisi vardır.FSH salgısı kadınlarda yüksek değerlere çıktığında bu durum doğurganlığı olumsuz…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com