İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Testi(HOMA testi) Nedir?

06.09.2018 10:41 | Güncelleme: 07.12.2018 09:53
İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon olup kan şekerini düşürücü etki yapmaktadır.İnsülin direci insülin hormonunun kan şekerini düzenlemede görevini tam olarak yapamaması durumudur. İnsülin görevini yapamayınca bu durum da şeker hastalığına davetiye çıkarmaktadır.İnsülin direnci varlığı da kanda insülin direnci testi (HOMA testi) ile anlaşılmaktadır.
İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Testi(HOMA testi) Nedir?
A

İnsülin pankreastan salgılanan bir hormondur.Temel işlevi ise kan şekerini düşürmektir..İnsülin ,karbonhidrat metabolizması ile ilişki içinde bulunduğu gibi yağ ve protein metabolizmaları üzerinde de etkindir.

İnsülin hormonun tam yokluğu, şeker hastalığının 1. tipinde görülmektedir.İnsülin azlığı veya insüline karşı direnç ya da her ikisinin birlikte olması ise 2. tip şeker hastalığında görülmektedir.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci olan hastalarda , kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmıştır.Bu nedenle kanda şeker birikimi meydana gelmektedir. Bu durumda pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya başlayabilir.

En sonunda ise pankreas yorulacak ve yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedecektir.Pankreasın salgıladığı insülinin vücutta tam olarak kullanılamamasına insülün direnci denir.
Kilolu olmak , polikistik over sendromu , kortizonlu ilaç tedavileri, bel çevresinin artmış olması , yaşlanma ve hareketsiz yaşam biçimi gibi faktörler insülin direnci oluşmasına neden olabilir.
Sabah yorgunlukları,gece uykudan kalkıp tatlı bir seyler yemek, öğle yemeği sonrasi yorgunluk ve halsizlik şikayetleri insülin direncinin belirtileri olabilir. İnsülin direnci varlığı şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetes mellitus hastalığının da bir ön habercisi olarak değerlendirilebilir.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Nedir?

Son dönemde duymaya başladığınız HOMA-IR (İnsülin direnci) testi ise vücutta bir insülin direnci olup olmadığını anlamaya yarayan bir testdir. Sabah,ortalama 10-12 saatlik bir açlıktan sonra kandan alınan örnekten yapılmaktadır. Insüline karşı çevre dokuların verdiği cevabı değerlendirmek için kullanılan bir testtir.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle insülin direnci oluştuğunda kan glukoz düzeyini normal aralıkta tutabilmek için insülin salınımında artış görülür.
HOMA testi olarak da bilinen İnsülin direnci testi ,insülin duyarsızlığını veya insülin direncini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Normal Değeri Nedir?

Homa Testi değerinin 2,5 ve üstü olması insülin direnci lehine değerlendirilir. (Her testte olduğu gibi HOMA testinin de rereferans değerleri laboratuvardan laboratuvara değişebilmektedir.Bazı laboratuvarların sonuç raporlarında yukarıda belirtiğimiz değer farklılık arz edebilir).

HOMA testinin sonuç raporunda belirtilen referans değerlerinin üstünde olması insülin direnci lehine yorumlanmalıdır.

İnsülin direnci  ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş sorular ve cevapları okumak için tıklayınız...

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 12.07.2017 01:26

Merhabalar hocam biyokimya testlerimde tok iken glukoz değerim 113 çıktı insülin direncim var mı yorumlarsanız teşekkürler

Tahlil.Com | 20.10.2011 01:00
Glukoz değeriniz normalin üstü,insülin direnci için ise ilave testlere ihtiyaç var.Sitemizde bu konuda detaylı bilgi bulunuyor.
samednr | 22.11.2015 01:34

Merhaba. Doktor benim annem bir kac gun once seker hastalığı olub-olmadığını bilmek icin test yaptırdı. Testin sonuclarını size gonderiyorum. Lutfen soylermisiniz, gizli seker mi ve ya seker mı? Sağolun.

Tahlil.Com | 22.11.2015 02:01
Resim göndererek soru sormak için android mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
burakaydin13 | 01.04.2015 11:22

diyetisyenim insülin direnci için test önerdi test sonucu; İnsülin H 30,9 ulU/mL 2.6-24.9 Açlık kan şekeri H 126 mg/dl 70-105 bu sonuçlara göre durum çokmu vahim ve nereye gitmeliyim.

Tahlil.Com | 05.04.2015 01:27
Evet şeker hastası adayı hatta hastası olabilirsiniz.
İlk fırsatta endokrinoloji bölümüne başvurunuz.
fattihmus_1986 | 04.03.2015 04:55

Merhabalar Benim 5 yaşında kızım var ve 30 kilo şekerden şüphelenip tahlil yaptırdık açlık kan şekeri 74 (N.D 74-106) insülin testi 1.7 (N.D 2.6-24.9 ) çıktı .İnsülin hormonunun düşük çıkması ne anlama geliyor? Ne yapmamız gerekiyor .?

Tahlil.Com | 07.03.2015 06:27
Merak edilecek bir durum yok.İnsülin düşüklüğü hele kan şekeri de normal sınırlar içindeyken bir sorun yaratmaz.
Sonuçlar gayet iyi.
hacersanver77 | 06.11.2014 08:50

Merhabalar ben 19 yaşındayım, 84 kiloyum diyetisyene gittim bazı tahliller yapıldı ve insülin direncim 7 çıktı. Dahiliye deki doktor bi profesörle yönlendirdi ayrıca vücudunda kıllanma, adet düzensizliği var ve adetlerim çok sancılı geçiyor. Bu durum beni korkutuyor. Ne düşünüyorsunuz acaba ?

Tahlil.Com | 07.11.2014 11:55
Bu durumda endokrinoloji bölümünde tedavi ve takiplerinizin sürdürülmesi gerekiyor
deniz_40-06 | 21.10.2014 05:20

Merhaba arkadaslarim kilolu olmami insülin degerlerinin normal olmamasindan da kaynaklanacagini soylediler dogrumudur bu sizce kilolu olmamin bununla bi alakasi olabilir mi ?

Tahlil.Com | 21.10.2014 06:11
Evet olabilir, ancak başka nedenler de olabilir.Hormonal bozukluklar, guatr hastalığı, dengesiz beslenme, metabolizma yavaşlığı gibi.Bir endokrinoloji uzmanına başvurup muayene olmalısınız.
gamzea | 01.10.2014 02:23

Merhaba,
İnsülin rezistansı sonucum 0.6
Referans değer aralığı 1.3-2.7
Değerin düşük çıkmasının bir tehlikesi var mıdır?

Tahlil.Com | 02.10.2014 10:40
Hayır yoktur..
sedefbaltaci | 11.07.2014 11:21

Merhaba,
Homa(insulin rezistansi) Sonuc: 3,7 Normal deger: 2,7
Glukoz(aclik kan sekeri) Sonuc: 87 Normal deger: 74-106
HbA1c(hemoglobin a1c-glukohemoglobin) Sonuc: 5.4 Normal deger: 4-6

Hocam insulin direncimin ne seviyede oldugunu soyler misin?
Yuksek bir sonuc musur bu?

Tahlil.Com | 12.07.2014 01:12
HOMA değerinizin yüksek çıkması,  insülin direnci yönünden risk altında olduğunuzu gösteriyor.Bir endokrinoloji uzmanına başvurunuz
gh_1991 | 25.03.2014 04:32

kan sekerim 68 insülin degerim 15,80 horman 2,65 sonuç nasıl

Tahlil.Com | 25.03.2014 04:42

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.


erkancem | 04.03.2014 08:51

Merhabalar, son yapılan tahlil sonuçlarımda açlık kan şekeri 105 , insülin 19,69 ( 2,6 - 24,9) ve HOMA-IR değeri 5,08 olarak hesaplandı. Tahlil sonuçlarını yorumlayabilir misiniz?

Tahlil.Com | 04.03.2014 11:40

 Glukoz değerinizdeki yükseklik diabet yönünden risk altında olabileceğinizi gösteriyor.Bir endokrinoloji doktoruna başvurmanız en doğru yaklaşım olacak.İnsülin direnciniz de olabilir.Endokrinoloji bölümüne başvurunuz.


DAHA FAZLA GÖSTER
Gaitada (dışkıda) yağ ne zaman görülür?
Gaita tahlilinde yağ görülmesi normalde olmaması gereken bir durumdur. Laboratuvar incelemesinde gaitada (dışkı) yağ görülmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.Gaitada yağ görüldüğünde gastroenterolojik…
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde planlanmalı ve…
Beta HCG Testi Değerlerinde Gri Zon Nedir? Beta HCG Değerleri ve Gebelik Haftası
Kanda yapılan Beta HCG testinde 6 mıu/ml ve üstü çıkan değerler gebelik lehine değerlendirilir.Ancak gri zon olarak da değerlendirilen bir ara değer vardır.Gri zon değeri ise 6 mıu/ml ile 24 mıu/ml arası…
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Kalp Kastalıklarının Tanısında Kullanılan Efor Testi Nedir?
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Efor testini kardiyoloji uzmanları yorumlamalıdır.
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe etmektedir.
Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?
Roaccutane çoğunlukla gençlerin kullandığı güçlü bir sivilce (akne ) ilacıdır. Bu ilacı yazmak için Dermatoloji (cildiye) doktorları yetkilidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
PPD Testi (Tüberküloz Testi) Nedir?
PPD testi tüberküloz araştırılması için tarama testine verilen isimdir. PPD testi İngilizce kelimelerin ''Pürified Protein Derivative'' baş harflerinden adını almıştır.Türkçe karşılığı ise Saflaştırılmış…
Grip Testleri Nedir? Grip Testleri Ne Zaman Yapılır?
Sonbahar aylarında grip vakaları artmaktadır.Grip tamısını koymak için de doktorlar grip şühhelendikleri hastalarından çeşitli grip testleri istemektedir.Bu testlerin çoğu kısa süre içinde sonuçlanıp…
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com