Bebeklerde Tiroid Testleri İhmal Edilmemelidir

12.08.2018 09:45
Ülkemizde tiroit hastalıkları sıkça görülmektedir
Bebeklerde Tiroid Testleri İhmal Edilmemelidir
A

Ülkemizde tiroit hastalıkları sıkça görülmektedir.Bu nedenle yeni doğan bebeklerde de tiroit taraması ihmal edilmemeli ve tiroit testleri yapılmalıdır.
Farkına varılmayan tiroit hastalıkları bebeklerde bedensel ve zihinsel gelişime olumsuz yönde etki etmektedir. Bu  beraberinde yeni doğan bebeklere yapılacak tiroit testlerinin önemini arttırmaktadır. 
Doğuştan bir tiroit hormonu eksikliği olan çocuklarda zihinsel sorunlar sıklıkla görülmektedir.Aynı zamanda bebeklerde tiroit hormonlarındaki bozukluk, beraberinde birçok rahatsızlığa da yol açmaktadır.Zamanında yapılan tiroit tarama testleri bebeklerde görülen sorunları erken evrede saptayarak zamanında önlemlerin alınmasını sağlamaktadır.
Topuktan kan alınarak bebeklerde yapılan TSH ölçümü tiroit hastalıklarının tanısının koyulmasında başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle göbek fıtığı, kabızlık gibi şikayetleri olan bebeklerde TSH hormonu bakılarak yapılan tiroit tarama testleri ihmal edilmemelidir.
TSH testleri hastanelerde, rutin olarak yeni doğan bebeklere yapılmalıdır.. Eğer tiroit bezi bebeklerde az çalışıyorsa, bebeğin biberonuna veya mamasına ilaç takviye edilir. Bu ilaçların hiçbir yan etkisi ve sakıncası yoktur.
Şurası unutulmamalıdır ki ,bebeklerde ilk 6-8 ayda tedavi altına alınamayan tiroit bozuklukları , ileri  dönemlerde,telafi edilemeyen büyüme ve zeka geriliklerine neden olmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?
Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir
Sperm Testini Yorumlatmak İsteyen Okurlarımıza Öneriler ve Sperm Testi Bilgileri
Sperm testi, bir çok parametre içermesi ve bunların bir çoğunun da anlaşılır olmaması nedeniyle, Tahlil
Tahlil.com'a En Çok Sorulan ve Merak Edilen 5 Tahlil Nedir?
Tahlil bilgileri ve tahlil yorumlama konusunda Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil
Tahlil.com'a En Çok Sorulan 5 Tahlil
Hastalar veya hasta yakınları yaptırdıkları tahlillerin sonuç raporlarını ellerine aldıklarında doktora göstermeden önce mutlaka bir incelemek ister
Laboratuvar Tahlilleri Öncesi Kan Verirken Nelere Dikkat Edelim?
Birçok hasta laboratuvara kan vermeye giderken önceden dikkat etmesi gerekenler konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değildir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com