Bebeklerde Tiroid Testleri İhmal Edilmemelidir

12.08.2018 09:45
Ülkemizde tiroit hastalıkları sıkça görülmektedir
Bebeklerde Tiroid Testleri İhmal Edilmemelidir
A

Ülkemizde tiroit hastalıkları sıkça görülmektedir.Bu nedenle yeni doğan bebeklerde de tiroit taraması ihmal edilmemeli ve tiroit testleri yapılmalıdır.
Farkına varılmayan tiroit hastalıkları bebeklerde bedensel ve zihinsel gelişime olumsuz yönde etki etmektedir. Bu  beraberinde yeni doğan bebeklere yapılacak tiroit testlerinin önemini arttırmaktadır. 
Doğuştan bir tiroit hormonu eksikliği olan çocuklarda zihinsel sorunlar sıklıkla görülmektedir.Aynı zamanda bebeklerde tiroit hormonlarındaki bozukluk, beraberinde birçok rahatsızlığa da yol açmaktadır.Zamanında yapılan tiroit tarama testleri bebeklerde görülen sorunları erken evrede saptayarak zamanında önlemlerin alınmasını sağlamaktadır.
Topuktan kan alınarak bebeklerde yapılan TSH ölçümü tiroit hastalıklarının tanısının koyulmasında başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle göbek fıtığı, kabızlık gibi şikayetleri olan bebeklerde TSH hormonu bakılarak yapılan tiroit tarama testleri ihmal edilmemelidir.
TSH testleri hastanelerde, rutin olarak yeni doğan bebeklere yapılmalıdır.. Eğer tiroit bezi bebeklerde az çalışıyorsa, bebeğin biberonuna veya mamasına ilaç takviye edilir. Bu ilaçların hiçbir yan etkisi ve sakıncası yoktur.
Şurası unutulmamalıdır ki ,bebeklerde ilk 6-8 ayda tedavi altına alınamayan tiroit bozuklukları , ileri  dönemlerde,telafi edilemeyen büyüme ve zeka geriliklerine neden olmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
A'dan Z'ye Tüm Kan Tahlilleri, Laboratuvar Testleri ve Normal Değerleri Tahlil.com'da
A'dan Z'ye tüm laboratuvar testleri,normal değerleri ve testlerin kullanımlarına dair bilgiler Tahlil Sözlüğünde.Başka hiçbir sitede bulamayacağınız Tahlil Sözlüğü ile merak ettiğinin tüm tahliller ile…
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
Gut Hastalığı ve Tanısında Kullanılan Ürik Asit Testi Nedir?
Gut Hastalığı bazı eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden bir hastalıktır. Ürik asit testi, gut hastalığı tanı ve tedavisinde…
Tiroit Hastalıkları Teşhisinde Hangi Testler Uygulanır?
Tiroit hastalıkları; tiroid bezinin çalışma veya fonksiyon bozuklukları neticesinde oluşan hastalıklardır.Tiroid hastalıkları teşhisinde çeşitli kan testleri uygulanmaktadır.
Batı Nil Virusu (West Nil Fever) (WNF) Türkiye'de
Gün geçmiyor ki,sağlığımızı tehdit eden bir virus veya bakteri ortaya çıkmasın. Batı Nil Virüsü vakaları Türkiye'de de görülmeye başlandı.Batı Nil Virüsü (WNF, BNV) insanlara sivrisinek ısırığı yoluyla…
Mikrobiyoloji Tahlillerinde Kullanılan Bazı Terimler Ne Anlama Gelir?
Tahlil sonuç kağıtlarında yazan bilgiler, yapılan incelemeler hakkında bilgi verir.Mikrobiyoloji tahlillerinde ise bazı terimlerin bilinmesi önem taşımaktadır.Özellikle bakteriyolojik incelemelerde bu…
tahlil.com
tahlil.com