HDL (İyi kolesterol) Nasıl Yükseltilebilir?

Yayın Tarihi : 2018/08/08 15:01 • Güncelleme Tarihi : 2023/11/17 09:21 •

İyi kolesterol (HDL) kanımızda bulunan yağlardan biridir. HDL test sonucunun yüksek olması sağlığımız için olumlu bir faktördür ve bizi kalp hastalıklarına karşı korur. Bu yazımızda HDL değerinin nasıl yükseltileceğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

HDL (İyi kolesterol) Nasıl Yükseltilebilir?

İyi kolesterol (HDL) kanımızda bulunan yağlardan biridir. HDL bizleri damar sertliğine karşı korur. HDL değerinde 5 puanlık bir azalma, kalp krizi riskini yüzde 25 arttırır. Bu nedenle total kolesterolün aksine HDL ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. 

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) iyi kolesterol olarak da bilinir. HDL düzeylerini yükseltmenin yolları arasında egzersiz yapmak, zeytinyağı ve diğer sağlıklı yağları tüketmek ve keto diyeti uygulamak yer alır. 
Yüksek HDL değerleri,  kolesterolün atardamarlardan vücudun kullanabileceği veya dışarı atabileceği karaciğere taşınması konusunda da destekleyicidir.
 

Yüksek değerlerde HDL ayrıca insan vücudunda antioksidan ve antiinflamatuar etkiye sebep olur. Bu da doğal olarak kişide kalp hastalığı riskinin azalmasına sebep olur.

Doktorlar HDL değerinin,erkeklerde minimum kan düzeyinin 40 miligram (mg/dl) ve kadınlarda  ise 50 mg/dl olmasını önermektedir.


Peki HDL yani iyi huylu kolesterol değerini yükseltmek için nelere dikkat etmeliyiz?

*  Düzenli spor,egzersiz yapılmalıdır.Uzmanlar haftada en az 3-4 kere 30 dakika tempolu yani terlenecek kadar spor yapılmasını önermektedir.
*  Portakal suyu yararlıdır.Düzenli olarak portakal suyu alınması Günde üç bardak portakal suyu, üç hafta içinde yüzde 20 yükseltebilir.
*  Niacin: İlaç şeklinde alınır. Büyük balıklar, tavuk, hindi etleri, biftek ve Antep fıstığında da vardır.
*  Zeytinyağı tüketimi arttırılmalıdır.
*  Soya: Hayvani gıdalar yerine alınabilir.
*   Az miktarda alkol: Günde bir kadeh.
*   Egzersiz: Hemen her gün en az 30 dakika tempolu spor yapmak.
*   Sigarayı bırakın
*  Düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet uygulayın. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetler, kilo kaybı ve kan şekeri seviyelerinin düşmesi dahil olmak üzere sağlığımız için çok faydalıdır.Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetler genellikle diyabetli ve obeziteli kişilerde HDL kolesterol düzeylerini artırır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
******* ******* :

Test sonuçlarının normal değerlerini yazmamışsınız.Ancak ciddi bir problem de görülmüyor

?