Kas Çekilmesi Nedir?

14.06.2018 01:45 | Güncelleme: 14.08.2020 04:31 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir.
Kas Çekilmesi Nedir?
A

Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir. Bu durumda zedelenen kas bölgesinde ağrı ve şişlik gözlenir. Bu durum kas çekilmesi olarak isimlendirilir. Kas çekilmesi tedavisinde o bölgenin dinlendirilmesi oldukça önemlidir. Gerek görülürse kas için merhemler kullanılabilir. 

Kas Çekilmesi Neden Olur?

Kas, insanın hareket etmesi için gerekli olan gücün simgesi, otoriter yığınlardır. Ancak yapılan yanlış hareketler, kası bu güçten mahrum bırakmakla birlikte, bazı sıkıntıları da ortaya çıkarır.

Kas çekilmesi; ısınma hareketlerini yapmadan spor yapmak, bölgeye fazla yüklenme, haddinden fazla iş bekleme, spor sırasında ani ve ters hareketler yapmak gibi farklı sebeplerden olabilir.

Kas Çekilmesi Nasıl Tespit Edilir?

Kas çekilmesi ilk anda ağrıyla karşımıza çıkar ve şişlikler de görülebilir. Üzerinden bir gün geçtiğinde ise, yerini sertliğe ve tutulma hissine bırakacaktır.

Hissizlik durumu kesinlikle kas çekilmesinde görünmez. Hissizlik acil bir durum olabilir ve bir an önce tedavi edilmelidir. Bu sebeple hissizlik varsa önemsenmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kas Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

İlk anda çekilme olan kasa buz uygulanmalıdır. Soğuk uygulama, ağrı hissini azaltacak ve kişide rahatlama sağlayacaktır. Özellikle baskı ile birlikte buz uygulamak ve hafif masaj oldukça etkilidir.

Kas çekilmesi yaşanan bölge yüksekte tutulmalı ve hafif bandajla sarılmalıdır. Bandajın sıkı olması ağrı hissini artırır bu sebeple sıkmadan sarmak önemlidir.

Kas ağrılarında kas gevşetici merhemler oldukça etkilidir. Bu sebeple doktorunuzun önerdiği merhemler hem ağrınızı kesecek, hem de kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Muhakkak kullanılmalıdır.

Ayrıca kalsiyum ve magnezyum zengini beslenmek, kas zedelenmelerini azaltacak ve iyileşmeyi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple özellikle sporu hayatına adapte etmiş kişiler, sıklıkla magnezyum kaynakları tüketmelidirler.

 Katarakt Tedavisinde Femto Saniye Lazer Yöntemi
Katarakt tedavisinde son yıllarda kullanılan önemli bir yöntemdir
Pankreas Yetmezliği Nedir?Belirtileri Nelerdir?
Pankreas yetmezliği,  pankreasın bağırsakların içindeki besinlerin parçalanması ve emilimini sağlamak için yeterli miktarlarda sindirim enzimleri üretememesi ve/veya taşıyamaması halidir
Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır ve Tifo Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?
Tifo basili  tifolu  hastaların dışkılarında,  idrar, kan , tükürük veya vücutta  bulunan deri döküntüleri içinde bulunur
At Gribi
Son birkaç yıldır gündemimizi sürekli meşgul eden kuş gribi ve domuz gribinden sonra şimdi de at gribi sağlığımızı tehdit ediyor
Peter Pan Sendromu Nedir?
Peter Pan sendromunda kişi yaşı ilerleyip sorumluluklar arttıkça  yetişkinliğini reddedip çocuklaşmaya başlamasına sebep olan veya büyüme korkusu olan çocukları içeren bir sendromdur
 Kasık Fıtığı Nedir?
Kasık bölgesinde sağ da ve solda doğumdan itibaren var olan iki adet açıklık vardır
Boyun Fıtığı ve Belirtileri Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Boyun fıtığı gündelik hayatta yaşam kalitesini bozan ve boyundaki omurlar ve disklerdeki dejenerasyon veya bozukluklara bağlı olarak omurilikteki sinirlere bası olması ile sonuçlanan bir sağlık sorunudur
Kızamık- Kızamıkçık- Kabakulak (KKK) Aşısı Nasıl ve Kimlere Uygulanmalıdır?
Kızamık- Kızamıkçık- Kabakulak (KKK) Aşısı uygulanmasında belirli kurallar gözetilmelidir
Hepatit A Aşısı Kimlere Önerilir?
Hepatit A Aşısı, Hepatit B aşısı kadar sık olarak kullanılan bir aşı olmasa da uzmanlar tarafından belirli risk gruplarına uygulanması yönünde tavsiyeler bulunmaktadır
Grip Oldum Ne Yapmalıyım?
Grip olur olmaz hemen antibiyotiklere sarılmak doğru bir davranış değildir
Hepatit A Kreşlerde Çok Daha Kolay Bulaşıyor!
Hepatit A, hasta kişinin dışkısına temas veya kontamine olmuş besin ile bulaşmaktadır
Rett Sendromu (RS) Nedir?
Rett Sendromu ilk kez Dr
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com