Kas Çekilmesi Nedir?

14.06.2018 01:45 | Güncelleme: 14.08.2020 04:31 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir.
Kas Çekilmesi Nedir?
A

Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir. Bu durumda zedelenen kas bölgesinde ağrı ve şişlik gözlenir. Bu durum kas çekilmesi olarak isimlendirilir. Kas çekilmesi tedavisinde o bölgenin dinlendirilmesi oldukça önemlidir. Gerek görülürse kas için merhemler kullanılabilir. 

Kas Çekilmesi Neden Olur?

Kas, insanın hareket etmesi için gerekli olan gücün simgesi, otoriter yığınlardır. Ancak yapılan yanlış hareketler, kası bu güçten mahrum bırakmakla birlikte, bazı sıkıntıları da ortaya çıkarır.

Kas çekilmesi; ısınma hareketlerini yapmadan spor yapmak, bölgeye fazla yüklenme, haddinden fazla iş bekleme, spor sırasında ani ve ters hareketler yapmak gibi farklı sebeplerden olabilir.

Kas Çekilmesi Nasıl Tespit Edilir?

Kas çekilmesi ilk anda ağrıyla karşımıza çıkar ve şişlikler de görülebilir. Üzerinden bir gün geçtiğinde ise, yerini sertliğe ve tutulma hissine bırakacaktır.

Hissizlik durumu kesinlikle kas çekilmesinde görünmez. Hissizlik acil bir durum olabilir ve bir an önce tedavi edilmelidir. Bu sebeple hissizlik varsa önemsenmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kas Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

İlk anda çekilme olan kasa buz uygulanmalıdır. Soğuk uygulama, ağrı hissini azaltacak ve kişide rahatlama sağlayacaktır. Özellikle baskı ile birlikte buz uygulamak ve hafif masaj oldukça etkilidir.

Kas çekilmesi yaşanan bölge yüksekte tutulmalı ve hafif bandajla sarılmalıdır. Bandajın sıkı olması ağrı hissini artırır bu sebeple sıkmadan sarmak önemlidir.

Kas ağrılarında kas gevşetici merhemler oldukça etkilidir. Bu sebeple doktorunuzun önerdiği merhemler hem ağrınızı kesecek, hem de kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Muhakkak kullanılmalıdır.

Ayrıca kalsiyum ve magnezyum zengini beslenmek, kas zedelenmelerini azaltacak ve iyileşmeyi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple özellikle sporu hayatına adapte etmiş kişiler, sıklıkla magnezyum kaynakları tüketmelidirler.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Difteri (Kuşpalazı) Nedir?
Difteri veya kuşpalazı olarak bilinen hastalık özellikle lenf ve üst solunum yollarına etki etmektedir.
Amipli Dizanteri Nasıl Oluşur?
Amipli dizanteri, Entomoeba Histolyca isimli amip bakterisinin insan kalın bağırsağına yerleşerek oluşturduğu bir hastalıktır.
Eales Hastalığı Nedir?
Eales hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.Görme fonksiyonlarını olumsuz etkiler.Bu yazımızda Eales hastalığı nedenleri, belirtileri ile hastalığı kimlerde görüldüğü…
İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Nedir ?
İnsan papilloma virüsü, cilt üzerinde enfeksiyon oluşturan ve kanser oluşumuna neden olan bir DNA virüsüdür. Çoğunlukla serviks kanseri oluşumlarının baş sorumlusudur.
Valinemi Nedir? Valinemi Belirtileri Nelerdir?
Valinemi nadir görülen bir hastalıktır. Valinemi hastalığının ne olduğu ve belirtilerini bu yazımızda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Adenit Nedir ?
Bir bez veya lenf düğümünün enflamasyonu için kullanılan genel bir terime adenit denir.
Hamilelik Döneminde Tansiyon Yükselmesi İnme Olasılığını 40% Arttırıyor
Hamilelik döneminde yüksek kan tansiyonu, annelerin hayatlarını ömür boyunca inme, veya iskemik beyin-damar hastalığı riski yaratmaktadır.
Covid 19 (Corona Virüs) Nasıl Bulaşır?
Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi, Covid 19 virüsünün insanlara bulaşmasına ilişkin yeni bilimsel kanıtları resmi olarak açıkladı.Buna göre virüsün…
Jocasta Sendromu (Kıskanç Anne Sendromu) Nedir?
Jocasta sendromu çoğumuza ismen yabancı gelse de hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir hastalıktır. Annenin erkek çocuğuna aşırı bir bağlılığı ve sevgisi söz konusudur.
Diş Gıcırdatma Nedir? Neden Diş Gıcırdatılır?
Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen hastalığın tıptaki ismi Bruksizm’dir
Nasır Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?
Yürümenin getirdiği bir sorun olan nasır toplumda oldukça yaygındır. Nası tedavisinde de farklı yöntemler uygulanmaktadır.
4 Soruda HPV(Human Papilloma Virusu)
Human Papilloma Virusu son yıllarda kadınlarda kanser etkenleri arasında önemli bir yer alması ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşıın olması nedeniyle sağlık gündeminde ön sıralarda yer bulmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com