;

Katarakt Ameliyatı Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Yayın Tarihi : 2018/05/09 09:39 • Güncelleme Tarihi : 2018/05/09 09:39 •
Katarakt gözün içindeki saydam olan lens bölümünün opak hale gelmesidir

Katarakt gözün içindeki saydam olan lens bölümünün opak hale gelmesidir. Birkaç tip katarakt vardır. Bunlar; yaşlılığa bağlı görülen katarakt, doğuştan katarakt, çok fazla kortizonlu ilaç kullanan bireylerde görülen katarakt, travmaya (göze kesici alet girmesi vs.) bağlı katarakt ve başka hastalıkların (şeker hastalığı, üveit vs.) sonucunda ortaya çıkan katarakttır.

En çok görülen katarakt tipi yaşlılığa bağlı oluşan katarakttır. Yaşlanmayla birlikte lens tabakası büyür ve opaklaşır. Kataraktın Belirtiler Nelerdir?

-Görmede zamanla azalma ve bulanıklaşma

-Güneş ışığına hassasiyet, gözlerin kamaşması

-Eskiden okuduğu şeyleri okumada zorlanma

-Geceleri etrafı görememe

-Gördüğü tüm renklerde soluklaşma

-Çift görme

80 yaşındaki bireylerin %80’inin gözündeki lens kısmında opaklaşma (katarakt) vardır. Bunun derecesi her kişide farklıdır. Genellikle ilk başta uzak bulanık görülür. Daha sonra zamanla yakın da bulanıklaşınca doktora başvurulur. Her zaman iki gözde birden olmayabilir, olsa da aynı derecede opaklaşma olmayabilir. Kataraktın tedavisi ameliyattır, ilaçla veya gözlükle tedavi edilemez.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Görmenin gittikçe bozulması, kişinin günlük yaşam aktivitelerini engellemeye başladıysa ameliyatla lensin çıkarılması gerekir. Katarakt ameliyatlarının başarı oranı %95’tir. Ameliyatta lens kısmı çıkarılarak alınır. Ameliyat genellikle lokal anesteziyle uygulanır, yani sadece o bölge uyuşturulur. Katarakt ameliyatından sonra lens çıkartıldığı için göz aşırı hipermetrop (yakını görememe) olabilir ve dışarıya uyum sağlayamaz. Bu yüzden katarakt ameliyatı olan bireyler ameliyattan sonra lens kullanırlar. Göz içi lensleri genelde ameliyat sırasında yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Olan Bireyin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

-Katarakt ameliyatı olmuş kişi merdiven çıkarken, yürürken yanında bir yakını bulunmalıdır.

-Gözünü darbelerden korumalıdır. Yatarken göz üzerine koruyucu yerleştirmelidir.

-Sırt üstü yatmalıdır, yan yatıyorsa ameliyatlı olmayan tarafa yatmalıdır.

-Ağrı olduğunda doktoruna hemen haber vermelidir çünkü ağrı; göz içi basıncının artmasına veya kanamaya bağlı olabilir.

-Hasta eve gitmeden önce göz damlalarını hangi aralıklarla ve dozlarda kullanacağını tam olarak öğrenmelidir.

-Göz damlası için hasta sırtüstü yatıyor pozisyonda iken, hastanın alt göz kapağı hafif dışa çekilir ve içteki boşluğa damla bırakılır. Damla bir anda göz bebeğinin üzerine damlatılırsa bu yanlış bir uygulamadır. Hastaya ciddi bir rahatsızlık ve acı verebilir.

Yorumlar

Yorum
; ;