Magnezyumun Düşüklüğü ve Yüksekliğinde Neler Olur?

21.05.2018 05:52
Magnezyum kas ve sinir sistemimizin işlevini doğru şekilde devam ettirmesi için önemli bir mineraldir
Magnezyumun Düşüklüğü ve Yüksekliğinde Neler Olur?
A

Magnezyum kas ve sinir sistemimizin işlevini doğru şekilde devam ettirmesi için önemli bir mineraldir. Vücuda sanıldığından çok yararı vardır ve önemsenmesi gerekir. Kalp sağlığını ve ritmini korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kemiklerin güçlü kalması için önemlidir ve hücrelerin işlevini gerçekleştirmesinde rol oynar.

Magnezyumun eksikliği veya fazlalığı kas-sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Magnezyumun kanda olması gereken normal değeri 3 mEq/L’dir. Magnezyumun böbreklerden atımı azdır, genellikle vücuttan dışkıyla atılır.

Vücudunuzda paratitoid bezinden salgılanan parathormonu magnezyumun ince ve kalın bağırsaklardan emilimini arttırır. Bu hormonun dengesizliklerinde de magnezyum dengesi bozulabilir. Yetişkin bir insanın günlük magnezyum ihtiyacı 200-300 miligramdır. Magnezyum en çok nelerde bulunur?

-yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, karalahana vb.)

-muz

-ay çekirdeği, yer fıstığı, ceviz, kaju, badem ceviz gibi kuruyemişler

-çilek, greyfurt, incir, avokado, üzüm, kırmızı erik

-bitter çikolata

-balık

-süt, yoğurt vb.

-soya fasulyesi, bezelye, mercimek

-susam, kepek

-baklagiller

 

Magnezyum Düşüklüğü (Hipomagnezemi) ve Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum azlığı, parathormonun azlığında, uzun süre magnezyum almayan kişilerde, dışkıyla magnezyum atılımı fazla olan kişilerde ve uzun süre idrar sökücü ilaç tedavisi görenlerde olur.

Magnezyum azlığı kalsiyum azlığıyla benzer belirtiler gösterir. Magnezyum düşüklüğünde genelde kalsiyum da düşer. Magnezyum düşüklüğünde sinir-kas uyarılması artar. Kas kasılmaları ve kramplar, ani refleksler, halüsinasyon görme, agresif davranışlar görülebilir. Sinir sistemi çok uyarılmıştır. Ayrıca şeker hastalığına, yüksek tansiyon hastalığına, beyinde doku ölümüne, migrene ve kemiklerin kaybına da neden olabilir.

Magnezyum düşüklüğünün tedavisinde ağızdan ilaç olarak veya damar yolu aracılığıyla magnezyum verilir. Bu tedavide böbreklerin iyi çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Magnezyum Yüksekliği (Hipermagnezemi) ve Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum fazlalığı nadir görülür. Genellikle böbrek yetmezliğinde, tedaviyle fazla magnezyum alınırsa, magnezyum içeren mide ilaçlarının fazla kullanımında görülebilir.

Magnezyum fazlalığının belirti ve bulguları bedende sıcaklık hissi, düşük tansiyon, komaya varan yorgunluk ve bitkinlik hissi, solunumun zorlaşması, kalpte ritim bozukluklarıdır.

Magnezyum yüksekliğinin tedavisinde amaç magnezyumu arttıran ve hayatı tehlikeye sokan durumun etkisinin ortadan kaldırılmasıdır. Hastada böbrek yetmezliği varsa hemodiyaliz tedavisi uygulanabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Prostat Büyümesinin Nedeni Nedir? Kimlerde Görülür?
Prostat son zamanlarda hızla yaygınlaşan bir hastalık haline geldi
Uyku Apnesi Her İki Cinsi de Etkilemektedir
Uyku apnesi her ne kadar erkeklerde daha çok görülür diye bilinse de , kadınları da etkisi altına alabilen bir sağlık sorunudur
Skleroderma Nedir?
Skleroderma bağışıklık sistemimizi etkileyen sistemik özellikte ciddi bir hastalıktır
Et Beni ( Epitelyal Polip) Nedir?
Et beni halk arasında bu tür rahatsızlığa verilen isimdir
Şeker Hastaları Meyve Tüketebilir mi?
Şeker hastalığı, ortaya çıktığında kronikleşen ve hayatın tamamını etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple şeker hastaları, geçici süreliğine değil, devamlı surette yaşam alışkanlıklarını düzenlemelidir.
Çocuklarda Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar
Çocuklarımız hastalandığında,anne ve babalar hemen antibiyotik kullanmayı akla getirir
Raşitizm Nedir? Raşitizm Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?
Raşitizm, genellikle 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda  görülen bir hastalıktır
Hamilelikte Ödem Problemi Nasıl Çözülür?
Ödem, vücutta su birikmesiyle meydana gelen, kilo gibi algılanan aslında sadece hücrelerin sıvı tutmasıyla oluşan şişliklerdir. Bu problemin en çok yaşandığı dönem; hamilelik dönemidir.
Alerjik Rinit Nedir,Alerjik Rinit Tanı ve Tedavisi
Alerjik Rinit günümüzde sıkça duyduğumuz ve birçok kişinin muzdarip olduğu bir hastalıktır
Olumsuz Duygular Organları Nasıl Etkiler?
Kronik bir çok hastalığın tabanında psikolojik sıkıntılar yatar
Uyuyamama Hastalığı Nedir?
Uyku; kişinin günlük dinlenme ihtiyacını karşılayan bir eylemdir
Hafızamzı Zayıflatan 4 Önemli Neden Nedir?
İş hayatı, aile hayatı, çocuk yetiştirmek derken sorumluluğun artmasıyla birlikte, kişiler; yapmaları gereken pek çok işi erteler ve zamanla unutmaya başlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com