Gebelikte Böceklerden Korunmak

17.05.2018 10:27
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, böcekler de meydana çıkmaya başlamıştır
Gebelikte Böceklerden Korunmak
A

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, böcekler de meydana çıkmaya başlamıştır. Böceklerin sadece varlığından değil, ısırmasından da korunmak gerekir. Bu böceklerden korunmak için kullanılan en etkili yöntem, böcek ilaçlarıdır. Ancak gebelik döneminde bu ilaçlar, anneye ve bebeğe zarar verebilir. Nasıl ki gebelikte her ilacı, her bitki çayını kullanamıyorsa, böcek ilaçları da aynı şekilde etkiler. 

Gebelikte evlere gelen böceklerden korunmak için en etkili yöntem, camlara ve kapılara uygulanan sinekliklerdir.  Bu sayede en azından evlerde korunma sağlanmış olur.

Ancak yaz aylarında piknik alanlarında, park ve bahçelerde dahi pek çok çeşit böcekler bulunmaktır. Özellikle gebelikte bazı böcek ısırıkları anne ve bebeğe ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple dışarı çıkacak olan anne adayları vücutlarını kapatacak kıyafetler tercih etmelidir. Özellikle uzun kollu, ayakları ve bacakları açıkta bırakmayacak uzunlukta pantolon, eşofman, ayakkabılar tercih edilmelidir. Terlik ve açık ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Yine de böceklerden korunamıyorsanız ve böcek ilacı kullanmak istiyorsanız içeriğine dikkat etmek gereklidir. Sinek kovucu spreylerin etkin maddesi pikaridin ve DEET olanlar tercih edilebilir. Ancak bunların derişimlerine dikkat edilmelidir. %10 oranını geçmemelidir içindeki bu maddelerin oranı. Güneş kremi de kullanmak istiyorsanız; öncelikle güneş kremi kullanılmalı ve böcek spreyi üst katmana sürülmelidir. Ancak bu spreyleri kullanırken en önemli husus; açık yaraları korumaktır. Spreyi kullanıp yayarken, açık yaralara ve cildin tahrişli bölgelerine temas ettirmemek gereklidir. Ayrıca kesinlikle kapalı ortamlarda gebeler bu spreyleri kullanmamalıdır. Sadece açık alana çıktıklarında dışarıda kullanmak suretiyle sıkmalı ve eve döndüğünde muhakkak duş alarak cildinden kalıntıları kurtarmalıdır. 

Kimyasal olan bu spreyleri kullanmak istemiyorsanız, bitkisel bazı yağlarda böceklerden cildinizi korur. Ancak unutulmamalıdır ki, bitkisel yağlar koruma bakımından daha az etkilidir. Bu yağlar büyük oranda; limon otu yağı veya sedir ağacı kaynaklı yağlardır.

Barotravma Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Hava basıncı değişiminden kaynaklı oluşan travmaya barotravma denmektedir
Harita Dil Nedir? Harita Dil Belirtileri Nelerdir?
Harita Dil veya bilimsel adıyla Migratory glossitis, dil yüzeyinde oluşan bir yapı bozukluğudur
Boş gebelik nedir?
Boş gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışmasından sonra embriyonun ürememesidir
Dil Ülseri Nedir?
Dil ülseri dilde bir şekilde yara olması anlamına gelir
Mide Kanserini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?
Maalesef mide kanseri genelde geç teşhis edilir buda hastayı hayatta tutmamız için fazla zamanımız olmadığı anlamına gelir
Şok Nedir? Şok durumunda neler yapmalıyız?
Şok ciddi ve ilkyardım gerektiren bir sağlık sorunudur
Romatoid Artrit Nedir?
Romatoid artrit (rheumatoid arthritis) eklemlerde iltihap, ağrı ve şişme oluşturan bir hastalıktır
Damar Sertliği Nedir ?
Bazı nedenlerden dolayı atar damarların duvarı bağ dokusu ile kaplanırsa, damar  esnekliğini kaybeder
Hepatit A Nedir? Hepatit A Nasıl Bulaşır?
Hepatit A, HAV virüsü tarafında oluşan bir hastalıktır
Hayvanlar da Depresyona Girer!
Depresyonun sadece insanlara has bir duygu durumu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz
Okul Çağındaki Çocukları Hastalıktan Korumak İçin Neler Yapılmalı
Okul çağındaki çocukları hastalıktan korumak için bulaşıcı bir hastalık taşıdığında, hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını engel olmak için çocuğunuzu öncelikle okula göndermeyin
Tifüs Nedir?
Tifüs, Rickettsia bakterisinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com