Kolonoskopi Tahlili Nasıl ve Neden Yapılır?

05.04.2018 01:45 | Güncelleme: 03.05.2020 09:55
Kolonoskopi işlemi; bağırsağın ucunda kameralı bir aletle incelenmesidir.
Kolonoskopi Tahlili Nasıl ve Neden Yapılır?
A

Kolonoskopi işlemi; bağırsağın ucunda kameralı bir aletle incelenmesidir. Gastroenterologlar tarafından yapılan bu işlem, bazı hastalıkların kesin teşhisi sağlanır.

Kolonoskopi işlemi öncesi bağırsak hazırlığı yapılır. Bir hafta önceden tanesiz hafif yiyecekler yenir. Son üç gün kala bol su içilmek şartıyla bağırsakların tamamen temizlenmesi için gaita söktürücü ilaçlar kullanılır. İşlemden en az 8 saat önce yeme içme tamamen kesilir. Bir saat öncesinde lavman yapılır (anal kanalın en ucunda kalan gaitanın temizlenmesi maksadıyla makattan verilen sıvı ilaçtır).

Kolonoski işleminde sırayla; anal kanal ,rektum, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon, çıkan kolon, çekum ve ileum bölgeleri görülür. Bağırsak duvarları incelenir bu yüzden bağırsak temizliği çok önemlidir. Bu incelemelerde et beni olan, polip olarak adlandırılan oluşumlar görülürse forseps olarak adlandırılan aletle çıkarılır. Bu polipler; kimyasal incelemeleri yapılmak üzere laboratuvarlara gönderilirler.

İşlem sırasında hastaların gevşemesini sağlayan hafif sedasyon uygulanır. İlaç damar yolundan verilir. Bağırsakların kendini tam olarak açması için, doktor tarafından cihazla içeri hava verilir. Bu hava kasıklara kadar vuran gaz sancısı yapabilir, bu son derece normaldir.

Bu işlemlerde tespiti yapılan hastalıklar; bağırsak kanserleri, ülseratif kolit, crohndur. Crohn tespiti için; ileum kısmından , Ülseratif kolit için bağırsak duvar kısmından biyopsi alınır.

YORUMLAR

halukteke | 29.11.2014 04:26

30 yaşındayım.Son zamalarda makat bölgemde dışkılama ile acı çekmeye başladım.Kabızlık ve ishal gibi bir şikayetim yok.Ama 1 ay önce dizanteri olmuştum ondan sonra başladı.Bi ara dışkılamadan sonra peçete kan gördüm ama 1 hafta gibi bir sürede kanama geçti.Bende gaita gizli kan testi yapılan kart testlerden mevcuttu.Öylesine bakayım derken gaitanın farklı yerlerinden alınan örneklerde hem pozitif hem negatif sonuca ulaştım.3 kere denedim ve hep aynı hem pozitif hem negatif sonuç buluyorum.Makat bölgemdeki acı dışkılamadan sonra yaklaşık 15 dk ile 1 saat arası sürüyor ve sonra geçiyor.Dışkı üzerinde herhangi bir taze kan görüntüsü görmedim.Kan sonuçlarımda ferritin 110 hemoglobin 14.8 serum demiri 80 çıktı yani referans aralıkları içerisinde.Acaba kolonoskobi yaptırsam mı diye düşünüyorum.

Tahlil.Com | 30.11.2014 07:16
Belirtiğiniz şikayetlerin araştırılması ve tanı koyulması için öncelikle bir gastroenteroloji ve/veya genel cerrahi uzmanına başvurun.Size gerekli önerilerde bulunacaklardır.
Açlık Kan Şekeri 100 mg/dl Üzerinde İse Şeker Hastalığı Riskiniz Var
Şeker hastalığı eğiliminde olanlar ve şeker hastalarında  insülin direncine bağlı olarak insülin hormonu etkisi yavaşlar.
Folik Asit
Folik asit kadınlarda  hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi için gerekli  olan bir vitamindir.
York Test Drink İle İntolerans Araştırılan İçecekler
York Test Drink Scan ile vüdudumuzun hangi içeceklere karşı duyarlı olduğu araştırılmaktadır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Nelerdir?
Tanı amacıyla hekimler yüzlerce farklı laboratuvar testi isteyebilirler.
Tomosonografi Nedir?
Tomosonografi; meme kanserinde erken teşhis için kullanılan, mamografiye alternatif olarak üretilen bir işlemdir.
Hepatit B Tanısında Hepatit B Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit B günümüzde sık görülen bir hepatit türüdür, Hepatit B tanı ve takibinde farklı Hepatit B testleri kullanılmaktadır.
24 Saatlik İdrar Testleri İçin Vanilyasız Diyet Nasıl Yapılır?
24 saatlik idrar testlerinden Vma (Vanilmandelik Asit), Metanefrin, Katekolaminler ,Seratonin, 5-Hidroksiindol Asetikasit için yapılması gereken vanilyasız diyet uygulamasını sizlerke paylaşıyoruz.
Mikroalbumin Ölçme Testi Nedir?
Mikroalbumin ölçme testi, böbrek hastalıklarının tanısında yapılması gereken ilk işlemdir.
Tokluk Kan Şekeri, Açlık Kan Şekerinden Düşükse Nasıl Yorumlanmalıdır?
Açlık kan şekeri bazı durumlarda tokluk kan şekerinden yüksek çıkabilir.
Kolesterol Nedir?
Kolesterol plazma lipitlerinden biridir.
Çocuğu Olmayan Çiftlere Yapılan İnfertilite Testleri
Çocuğu olmayan çiftleri, uzun bir tahlil maratonu beklemektedir. Çocuğu olmayan çiftlere tedavi öncesi bir takım infertilite testleri yapılmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com