Hamilelikte Yapılan Üçlü Tarama Testi

31.03.2017 07:50 | Güncelleme: 22.04.2020 04:34
Üçlü tarama testi ile henüz anne karnında olan bebekte olabilecek 3 hastalık hakkında fikir sahibi olunabilir.
Hamilelikte Yapılan Üçlü Tarama Testi
A

Üçlü Tarama Testi Hamilelere Neden Yapılır?

Üçlü tarama testi ile henüz anne karnında olan bebekte olabilecek 3 hastalık hakkında fikir sahibi olunabilir. Bunlar; Down Sendromu, Trizomi 18 (Edwards Sendromu) ve nöral tüp defekti hastalıklarıdır.

Üçlü Tarama Testi Nedir?

Anneden alınan kanda alfa- fetoprotein, hCG ve E3 (estriol) düzeyleri incelenerek hastalık ihtimalleri değerlendirilir. Alfa- fetoprotein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir proteindir. HCG hamilelikte salgılanan ana hormondur ve hamile olup olunmadığı da bu hormonun artışıyla belirlenir. Estriol da plasentadan salgılanan östrojen türevidir.

Üçlü Tarama Testi Nasıl Değerlendirilir?

Testin değerlendirilmesi şu şekilde yapılır; eğer kişide alfa-feto protein ve estriol oranı düşük ama hCG yüksekse Down Sendromu düşünülür. Anne adayında alfa-fetoprotein,estriol, hCG bu oranların tamamı normalin altındaysa Trizomi 18’in yani ileri anne yaşında Down Sendromu’ndan sonra en sık karşılaşılan kromozom hastalığı incelenmelidir. Diğer incelenebilecek olan hastalık olan NTD (nöral tüp defekti) de alfa-fetoprotein yüksekliğinde düşünülür.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?

Üçlü tarama testi 15. ve 22. haftalar arasında uygulanabilir ama en ideal zaman 16.-18. haftalar arasındadır. Test tüm hamilelere uygulanabilir. Ancak yaş arttıkça doğurganlık azaltığından ve ileri yaş hamileliklerde bebekte görülen doğumsal anormaliler ya da riskler daha fazla olacağından 35 yaş üzeri hamileliklerde testin uygulanması daha önemlidir. Testin sonucu pozitif çıkarsa yani bu hastalıklardan birinden şüphelenilirse ultrason ve amniyosentezle hastalık araştırılmaya başlanır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tokluk Kan Şekeri, Açlık Kan Şekerinden Düşükse Nasıl Yorumlanmalıdır?
Açlık kan şekeri bazı durumlarda tokluk kan şekerinden yüksek çıkabilir.
Kolesterol Nedir?
Kolesterol plazma lipitlerinden biridir.
Çocuğu Olmayan Çiftlere Yapılan İnfertilite Testleri
Çocuğu olmayan çiftleri, uzun bir tahlil maratonu beklemektedir. Çocuğu olmayan çiftlere tedavi öncesi bir takım infertilite testleri yapılmaktadır.
MHRS Laboratuvar Sonuçları
MHRS sistemi ile vatandaşlarımız artık internet üzerinden kolaylıkla hekim randevusu alıyor.
Bence Jones Protein Testi Nedir?
Bence jones proteinleri disülfit dimerler veya tek zincir kovalan olmayan dimerler halinde veya her iki şekilde görülebilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com