AŞIRI TERLEME SORUNU

07.05.2017 11:09 | Güncelleme: 13.05.2020 10:13
Deri vücudumuzu çevreye karşı koruyan bir kılıftır.
AŞIRI TERLEME SORUNU
A

Deri vücudumuzu çevreye karşı koruyan bir kılıftır. Bu kılıf kişiyi fiziksel kimyasal ve biyolojik zararlı ajanlardan korumakla görevlidir. Bunun dışında çok fonksiyonlu bir organdır. Deride bulunan melanin pigmenti kişiyi güneşin zararlarından korumakta görevlidir.Vücut ısısının korunmasında da görev alır.

Deride 3 farklı bez bulunmaktadır.Bunlar Erkin bezler,Yağ bezleri,Apokrin bezlerdir.

Bu bezlerden Erkin bezler terlemeden sorumlu esas bezlerdir.Bu bezler yaygın olarak yüz,koltuk altı,avuç içi,ayak tabanında bulunurlar.Bu yüzdende terleme daha çok bu bölgelerde olmaktadır.Bu da kişinin sosyal hayatını etkilemektedir.

Terleme vücut ısısının artması sonucu bu ısıyı düşürmek için gerçekleşen bir fonksiyondur. Vücut ısısı yükseldiğinde beyin uyarılır terleme arttırılır. Ter buharlaşırken derinin serinlemesine sebep olur.

Terlemeye sebep sıcak ortam,egzersiz,aşırı giyinme,obezite ve nemli ortamlar olarak sıralanabilir.

Bunun dışında menapoz dönemi,şeker hastalığı,tiroid hormon bozukluğu,madde bağımlılığı ve bazı ilaçlar aşırı terlemeye sebep olabilmektedir.

Terleme ailesel yatkınlık sonucu da olabilir. Bu durum ailesel kaynaklıysa küçüklükten başlayan bir terleme sorunu ortaya çıkarır.

 Aşırı Terlemede Tedavi:

 Kişinin terleme sebebi araştırılır. Terlemeye sebep olan başka bir rahatsızlık olup olmadığı kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleriyle belirlenir. Tanı konduktan sonra topikal ilaçlar,sistemik ilaçlar,cerrahi,iyontoforez tedavisi ve botoks tedavilerinden kişiye uygun olan tedavi uygulanır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Tırnak batması sıklıkla karşılaştığımız ve özellikle hareketli kişilerin yaşam kalitesini  bozan bir hastalıktır
Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak, yerleşme kanaması gibi ifadeler doğurganlık çağındaki kadınlar tarafından sıklıkla merak edilen konular arasındadır.…
Derin Ven Trombozu (DVT) (Venöz Tromboemboli) (VTE) Nedir?
Derin ventrombozu, venöz tromboemboli damarlarda pıhtı oluşumuna bağlı tıkanıklık oluşturması sebebiyle insan hayatını tehdit eden önemli bir hastalıktır.Bu yazımızda nu hastalığın ne olduğu,…
MS (Multipl Skleroz) Ölümcül müdür? MS Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Bu makalemizden MS hastalığının, belirtilerinin neler olduğunu, tedavi sürecini ve olasıı komplikasyonların neler olabileceğin ve ölümcül olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.
Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu…
Vertigo Nedir ?
Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta…
Bakteriyel Vajinozun Sebep Olabileceği Rahatsızlıklar Nelerdir?
Bakteriyel vajinoz, vajinada kokulu ve kirli sarı renkli akıntıya sebep olan bakteriyel bir rahatsızlıktır.
Dövüşme Hastalığı (Porto-Rikolu Sendromu) Nedir?
Porto-Rikolu sendromu oldukça ilginç bir hastalıktır
Alzheimer Belirtileri Nelerdir?
Hafıza kaybı olarak bilinen Alzheimer hastalığı yaşlı insanlarda çokça görülen bir hastalıktır.
Kulak zarı neden yırtılır?
Kulak zarına hasar veren en önemli nedenler çeşitli enfeksiyonlar ve travmadır.
Doğal Vajinal Akıntı ve Hastalık Kaynaklı Akıntı Nasıl Ayırt Edilir?
Kadınlar belirli yaşlar aralığında düzenli olarak adet döngüsü görür. Bu süreçte de çeşitli zamanlarda vajinal akıntıları olabilir.
Nefrit (Böbrek İltihaplanması) Nedir?
Böbrekler insan yaşamında en önemli fonksiyonlara sahip organların başında gelmektedir. Böbreklerin iltihaplanmasına nefrit adı verilir.Nefrit ciddi bir sağlık sorunu ve hastalıktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com