Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?

06.11.2016 06:49 | Güncelleme: 26.06.2020 06:46 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Nabız; kanın vücut içinde pompalanırken damarlara uyguladığı basınç sayesinde kasılıp gevşemesi hareketinin izlenmesidir. Damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kan, organlar arasında basınçla iletilir ve elastik yapısı sayesinde bu damarlar kasılıp gevşeyerek iletimi sağlar.
Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
A

 

Nabız; kanın vücut içinde pompalanırken damarlara uyguladığı basınç sayesinde kasılıp gevşemesi hareketinin izlenmesidir. Damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kan, organlar arasında basınçla iletilir ve elastik yapısı sayesinde bu damarlar kasılıp gevşeyerek iletimi sağlar.

Bu damar kasılıp gevşemelerinin net hissedildiği bölgeler, nabız ölçüm noktalarıdır.

Nabız Normal Değerleri Nedir?

Her dakika 60-100 arası kalp atışı idealdir. Bu sayı profesyonel sporcularda daha düşük olabilir. 
30 yaşında bir kişinin nabzı bir dakikada 80’se normaldir ama her dakikada bu sayıya 15 atış eklenirse fazladan her 15 atış %25 kalp hastalığı riskini arttırır. 

Nabız değerlerinde diğer pek çok faktör de önemlidir. Kişinin cinsiyeti, yaşı, sportif faaliyetleri gibi pek çok unsur, nabzın normal değerlerini etkiler.
doğru nabız ölçümü, periyodik zamanlarda yapılan, ortalama nabzın alınması ile belirlenir. Yani bir günde yüksek çıkan nabız, yüksek nabız şikayeti olduğu anlamına gelmez. Ani stres durumlarında veya yakın zamanda kullanılan ilaçlar dahi bu parametreyi etkilemiş olabilir.

Uzmanlara göre eğer her sabah yataktan kalkarken ölçtüğünüz nabız bir gün 80 ve ertesi gün 90’sa ve sürekli bu sayı değişiyorsa ya da dinlenirken nabız 90’dan fazlaysa doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Nabız Hangi Durumlarda Yüksek Çıkar?

Nabız, kişinin özellikle kalp sağlığı hakkında bilgi veren önemli bir ölçüttür. Yüksek nabız geçici olarak; ani haberlerde, heyecanlarda, stres ortamında görülür. Ancak kalıcı nabız yüksekliğinde mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Yüksek nabız hangi hastalıkların habercisidir?

Kalp yetmezliği, tiroit, guatr, tifo gibi hastalıklar yüksek nabız ile şüphelenilen hastalıklardır.

Özellikle yüksek nabız beraberinde aşırı terleme, kusma, halsizlik de getiriyorsa, doktor kontrolünde acele davranılmalıdır.

Nabız Hangi Durumlarda Düşük Çıkar?

Düşük nabız, bradikardi olarak isimlendirilir. Kan düşük basınçla pompalandığında dokulara yeterince oksijen gitmez ve zarar görür. Beraberinde baş dönmesi, baygınlık, terleme ve sinir sistemi bozuklukları meydana gelir. Beyin kanaması, timör varlığı, yaşlılık, genetik kalp hastalığı, hormonal bozukluklar gibi pek çok sebepten nabız düşüklüğü görülebilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

zeki.hasan1987 | 11.08.2014 05:14

selam ben 17 yasindayim astimim var ve seretide diskus 500mcg kullaniyorum . tansiyonum 122 / 70 cikti ve nabizim 105 sizce normal mi ? nabizim dayma 95 105 arasi ama genelde tansiyonum 89 / 65 ile 118/75 .. simdiden tesekurler

Tahlil.Com | 11.08.2014 11:03
Tansiyonun bir kez normal seyrinden yüksek saptanması çok önemli değildir, kullanılan ilaçlara bağlı olabilir, takip edilmesi gereklidir..
Tiroid Bezi Nedir ? Tiroid Bezinin Görevi Nedir?
Tiroid bezi boyun bölgesine yerleşmiş, hormon salgılayan bir bezdir
Aç Kalarak Zayıflamak Sağlıklı Bir Zayıflama Değildir
Zayıflamak için bir diyetisyen desteği almadan, sadece az yiyerek ve aç kalarak zayıflama çabası sıkça görülen bir girişimdir
Estetik Operasyonlar ve Estetik Operasyon Öncesi Hastanın Bilmesi Gerekenler
Bu yazımda bir Estetik Cerrah olarak ,estetik operasyonlar ve estetik operasyon öncesi hastalara genel yaklaşım konusuna değinmek istiyorum
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
Meyve Suyu Sağlığa Neden Faydalıdır?
Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor
Kanser Hastaları, Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli
Kanser tedavisi sonrasında duygusal olarak hastalığın etkilerinden kurtulmak ve yeni yaşama adapte olmak zaman alabiliyor
Grip Neden Gündemden Düştü ?
Sonbaharın sonuna geldiğimiz şu günlerde grip nedense gündemimize hiç girmedi
Ankara’da 100 TL indirimli York Test Fırsat Kuponu Tahlil.com’da
Besin İntoleransı testleri arasında en popüler olan testlerden biri olan Pinner Testi  Ankara'da bulunan Tahlil
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com