Obezite Cerrahisine Bağlı Hızlı Kilo Kaybı Kalp Krizini Tetiklemiyor

18.08.2016 08:40 | Yazar: Prof. Dr. Mustafa Cesur
Obezite Cerrahisine Bağlı Hızlı Kilo Kaybı Kalp Krizini Tetiklemiyor
A

Obezitenin cerrahi tedavisi sonrası kısa zamanda kilo verenlerde kilo kaybının kalp krizini tetikleyip tetiklemeyeceği sıklıkla merak edilen bir konudur.
Bilimsel araştırmalar obezite tedavisi sonrası hızlı kilo verenlerde kalp krizi oranın belirgin şekilde arttığına dair bulgu vermiyor. Hatta obezite cerrahisi uygun hastalarda kalp krizi riskini azaltıyor ve kalp fonksiyonlarında iyileşme sağlıyor.

Bu konuda henüz çok yeni bir bilimsel araştırmayı inceledim:

Oslo Üniversitesinden  Profesör Torbjorn Omland, ve arkadaşlarının yaptığı ve European Journal of Preventive Cardiology dergisinin Aralık 2015 sayısında yayınladıkları çalışma bu konuda önemli bilgiler veriyor.
Obezite cerrahisi ameliyatı sonucu 1 yıl sonunda kilo veren obezlerin, sadece egzersiz ve beslenme tarzı değişiklikleri sayesinde kilo kaybı olan obezlere göre 12 aylık tedavi süreci sonunda; daha iyi kalp fonksiyonlarına sahip oldukları ve daha az oranda kalp yetmezliği, kalp krizi ve kardivasküler nedenlere bağlı ölüm riskine sahip oldukları gösterilmiş. 
İlgili çalışmada 74 obezite cerrahisi olan hasta ile aynı ortalama kiloda 62 cerrahi olmayan sadece egzersiz ve beslenme tarzı değişiklikleri ile tedavi olan hastalar 1 yıllık takip süreci sonunda karşılaştırılmış, cerrahi olan grup bir yılda ortalama %30 kilo kaybederken, diğer grup %8 kilo kaybetmiştir. 

Sonuç olarak obezite cerrahisi, kalp hastalıkları yönünden belirgin riski bulunan obezlerde kalp krizi ve benzeri kalp hastalıklarını önlemektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelikte İlaç Kullanımı
Gebelik, toplumumuzda ve dünyada sağlık açısından insanların en hassas olduğu dönemlerin başında gelmektedir
Batı Nil Virusu ( west nil virus) Nedir?
Batı Nil Virusu kaynağı özellikle kargalar olan rezervuarlardan Culex türü sivrisinekler aracılığı ile insanlara, atlara ve diğer memelilere bulaşır
Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Uzman Önerileri:
Gebeliklerini sürdüren anne adayları,gebelikleri boyunca ilaç kullanımı konusuna büyük önem gösterirler
Grip Aşısı Kimlere Yapılmalı? Tahlil.com'dan Öneriler
Sonbaharın kendini hissettirmesiyle birlikte Grip mevsimi de başlıyor
Horlama, Apne, Apne İndeksi Ne Anlama Gelmektedir?
Horlama, apne,  ve apne indeksi son zamanlarda sıkça merak edilen tıbbi terimlerdir
Brakiterapi : Radyoterap​ide Minimum Zarar Maksimum Fayda
Özellikle prostat, baş-boyun, yemek borusu, bronş, rahim, rahim ağzı ve meme kanserlerinde uygulanan brakiterapi; çevre dokulara en az zararla, tümörlü bölgede yüksek doz toplanmasına neden olarak uygulanan…
Kilo Problemine Farklı Çözümler
Estetik International Zayıflama Ünitesi Direktörü Dr
Boyun Kalınlığı Çocuklarda Obesite Varlığını Gösteriyor
Bilimsel bir çalışma, çocukların boyunlarının çevresini ölçümünün, aşırı kilolu veya obez çocukların takip edilmesi için bilgi vereceğini gösteriyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com