Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?

01.08.2018 05:09 | Yazar: Uz. Dr. Nazire Uçar
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?
A

Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir. Kardiyologlar için EKG (elektrokardiyografi) ne kadar önemli ise göğüs hastalıkları uzmanları için SFT o kadar önemlidir. Mevcut hastalığın akciğerde yaptığı fonksiyon bozukluğu ve derecesini saptayarak, fonksiyon bozukluğundan sorumlu mekanizmaları aydınlatarak, ayırıcı tanıda, hastalık seyrinin takibinde, tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde rol oynar.

  Solunum fonksiyon testleri neden yapılır?   İzah edilemeyen nefes darlığında, Akciğer nedenli nefes darlığının kalp nedenli nefes darlığından ayırdedilmesinde, Tıkayıcı (obstrüktif) akciğer hastalığının, diğer akciğer hastalıklarından ayrılmasında, Nefes açıcı ilaçlara cevabın saptanması ve değerlendirilmesi, Hava yollarında yani bonşlarda aşırı duyarlılığın saptanmasında, Küçük hava yollarında başlamış olan tıkanıklığın saptanmasında, Yukarı solunum yolu tıkanıklığının tanısında, Egzersize cevabın değerlendirilmesinde, Ameliyat öncesi risk faktörlerinin değerlendirilmesinde, Akciğer yoğun bakım ünitelerinde hasta izlenmesinde, İşgörmezlik değerlendirilmesinde, Halk sağlığı açısından yapılan epidemiyolojik araştırmalar (sigara, hava kirliliği gibi)   Solunum fonksiyon testleri laboratuvarları hastalarımızca hakkında az bilgi sahibi olunan laboratuvardır. Test sırasında yapılması istenen solunum manevrasına uyum konusunda zorluklar mevcuttur. Ancak testin değerlendirmeye alınabilmesi için solunum manevrasının istenilen şekilde yapılması çok önemlidir. Doğru, tekniğine uygun yapılmamış bir test kesinlikle değerlendirilmeye alınmamalıdır. Çünkü bu şekilde yapıldığında cihazın verdiği değerler güvenilir olmamaktadır. Yanlış tanılara sebebiyet verebilmektedir.    Testin güvenilir olması için gerekli şartlar nelerdir?   Test öncesi: 24 saat sigara içilmemeli, 4 saat süreyle alkol alınmamalı, 30 dak. önce ağır egzersiz yapmamalı, göğüs kafesinin genişlemesini engelleyecek dar giysi giymemeli, 2 saat önce ağır yemek yememeli, 4 saat öncesinde kısa etkili nefes açıcı ilaçlar alınmamalı   Test sırasında: Hasta oturtulmalı 5–10 dak. dinlendirilmeli, testler anlatılmalı, yaş, boy, kilo ve ağırlık kaydedilmeli, burun mandalı ile burun kapatılmalı, her hasta için tek kullanımlık bakteri filtresi içeren ağızlık kenarlardan hava girmeyecek şekilde ağıza yerleştirilmeli ve soluk alıp vermeye başlaması istenmeli.   Solunum manevrası nasıl yapılır?   Üç normal soluk alıp vermeyi takiben teknisyen tarafından hastaya alabildiği kadar derin nefes alması ve bütün gücüyle hızla nefesi vermesi söylenir ve nefes 6 sn boyunca verilmelidir. 6 sn.nin sonunda derin nefes alınır ve test bitirilir. Ekranda bir grafik oluşur (şekil 1), bu grafiğe bakılarak hastanın testi doğru yapıp yapmadığı anlaşılır. Doğru grafik elde edilinceye kadar test tekrarlanır, en fazla 8 test yapılabilir, olmuyorsa bırakılır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Su Sağlığımız İçin Neden Önemlidir?
Su, canlılığın temelidir
Ani Yüz Kızarması Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Ani yüz kızarmasın kişinin kontrolünde olmayan sempatik sinir sisteminin neden olduğu bir bozukluktur
Hangi Bebekler Kesinlikle Anne Sütüyle Beslenmeliler?
Anne sütü antimikrobiyal ve anti-enflamatuardır buna ilave olarak bebek tarafından çok kolay sindirilir
Güneşi Gördüğümüzde Neden Hapşırırız?
Alerji,fazlaca toz,burnun gıdıklanması, hastalık dönemi gibi pek çok sebepten dolayı hapşırırız
Ağrıyan Kolunuzun Sebebi Kaburganız Olabilir.
Boyun kaburgası veya diğer ismiyle servikal kot, boynun 7
Biyolojik Saatiniz Kaç?
Her canlıda olduğu gibi insanda kendine ait bir biyolojik saate sahiptir
Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Ayaklarımız, gün boyu vücudumuzun yükünü çeker
Kahve Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
Geleneksel kahvenin de pek çok yararı olduğunu belirten Organo Gold Ankara yapılanması lideri Talip Dilber,bunun yanında bazı yan etkilerinin de olduğunu belirterek şunları belirtmiştir; “Bilindiği gibi…
Kedilerle Aynı Yerde Yaşamak Riskli Olabilir
Evcil hayvanlar arasında kedi toksoplazmoz denilen ve parazitlerden sebeplenen bir hastalık taşıyıcısıdır
Tütün ve Alkol Tüketimi Beyinde Atrofi ve Yaşlanmaya Neden Olur?
Aratırmacılar yaptıkları yeni bir araştırmada  tütün mamülleri ve alkol tüketiminin beyin atrofi ve yaşlanmasına neden olduğunu  uyardı
Horlamanın Sebepleri Nelerdir?
Sürekli horlamanın bir çok sebebi vardır
Saçı Fazla Taramak, Saçta Kırık Sayısını Artırır!
Saçların fön, perma, şampuanla yıkama gibi etkenlerden dolayı yıpranabildiği çoğumuzun bildiği bir durumdur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com