Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?

01.08.2018 05:09
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
A

Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir. Kardiyologlar için EKG (elektrokardiyografi) ne kadar önemli ise göğüs hastalıkları uzmanları için SFT o kadar önemlidir. Mevcut hastalığın akciğerde yaptığı fonksiyon bozukluğu ve derecesini saptayarak, fonksiyon bozukluğundan sorumlu mekanizmaları aydınlatarak, ayırıcı tanıda, hastalık seyrinin takibinde, tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde rol oynar.

  Solunum fonksiyon testleri neden yapılır?   İzah edilemeyen nefes darlığında, Akciğer nedenli nefes darlığının kalp nedenli nefes darlığından ayırdedilmesinde, Tıkayıcı (obstrüktif) akciğer hastalığının, diğer akciğer hastalıklarından ayrılmasında, Nefes açıcı ilaçlara cevabın saptanması ve değerlendirilmesi, Hava yollarında yani bonşlarda aşırı duyarlılığın saptanmasında, Küçük hava yollarında başlamış olan tıkanıklığın saptanmasında, Yukarı solunum yolu tıkanıklığının tanısında, Egzersize cevabın değerlendirilmesinde, Ameliyat öncesi risk faktörlerinin değerlendirilmesinde, Akciğer yoğun bakım ünitelerinde hasta izlenmesinde, İşgörmezlik değerlendirilmesinde, Halk sağlığı açısından yapılan epidemiyolojik araştırmalar (sigara, hava kirliliği gibi)   Solunum fonksiyon testleri laboratuvarları hastalarımızca hakkında az bilgi sahibi olunan laboratuvardır. Test sırasında yapılması istenen solunum manevrasına uyum konusunda zorluklar mevcuttur. Ancak testin değerlendirmeye alınabilmesi için solunum manevrasının istenilen şekilde yapılması çok önemlidir. Doğru, tekniğine uygun yapılmamış bir test kesinlikle değerlendirilmeye alınmamalıdır. Çünkü bu şekilde yapıldığında cihazın verdiği değerler güvenilir olmamaktadır. Yanlış tanılara sebebiyet verebilmektedir.    Testin güvenilir olması için gerekli şartlar nelerdir?   Test öncesi: 24 saat sigara içilmemeli, 4 saat süreyle alkol alınmamalı, 30 dak. önce ağır egzersiz yapmamalı, göğüs kafesinin genişlemesini engelleyecek dar giysi giymemeli, 2 saat önce ağır yemek yememeli, 4 saat öncesinde kısa etkili nefes açıcı ilaçlar alınmamalı   Test sırasında: Hasta oturtulmalı 5–10 dak. dinlendirilmeli, testler anlatılmalı, yaş, boy, kilo ve ağırlık kaydedilmeli, burun mandalı ile burun kapatılmalı, her hasta için tek kullanımlık bakteri filtresi içeren ağızlık kenarlardan hava girmeyecek şekilde ağıza yerleştirilmeli ve soluk alıp vermeye başlaması istenmeli.   Solunum manevrası nasıl yapılır?   Üç normal soluk alıp vermeyi takiben teknisyen tarafından hastaya alabildiği kadar derin nefes alması ve bütün gücüyle hızla nefesi vermesi söylenir ve nefes 6 sn boyunca verilmelidir. 6 sn.nin sonunda derin nefes alınır ve test bitirilir. Ekranda bir grafik oluşur (şekil 1), bu grafiğe bakılarak hastanın testi doğru yapıp yapmadığı anlaşılır. Doğru grafik elde edilinceye kadar test tekrarlanır, en fazla 8 test yapılabilir, olmuyorsa bırakılır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sağlıklı Hamilelik İçin Uygun Yaş Aralığı Nedir?
Gebelik belirtileri kadından kadına farklılıklar göstermektedir
Tahlil.com Çok Yakında Yeni Yüzüyle Hizmetinize Geliyor
Tahlil yorumlayan sağlık siteniz Tahlil
Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Organları Nelerdir?
Bağışıklık insan vücudunu dış etkenlere karşı korumak amacındadır
Trigliserid Nedir? Trigliseridi Düşürme Yolları Nelerdir?
Trigliserid; bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir
Saçın Hızlı Uzaması İçin Doğal Maskeler Hazırlayabilirsiniz
Bayanlar için uzun ve sağlıklı saçlar, güzel görünmek için olması istenen özelliklerden biridir
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?
Bağışıklık sistemimizi dışarıdan alacağımız besinlerle destekleyebilir ve hastalıklardan korunabiliriz
Domuz Gribinin Faydaları:Domuz Gribine Veda Yazısı
Domuz gribi 2009 yılının sonuna damgasını vurdu
Karın Şişkinliği ve Gaz Problemine İyi Gelen Yiyecekler
Karın şişkinliği ve gaz problemi  sık görülen  sağlık sorunlarıdır
Sanofi Aventis'ten Haberler
Sanofi-aventis Fransız Yaşam Bilimleri ve Sağlık Hizmeti Birliği (AVIESAN) ile araştırma ortaklığı imzalandı
Kilo Vermeyi Engelleyen 5 Önemli Neden
Hemen herkes kilo vermek için çaba içindedir
Bahar Yorgunluğu
Kışın bittiğini giderek hissettirmesiyle birlikte bahar ayları da geldi
tahlil.com
tahlil.com