Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?

01.08.2018 05:09 | Güncelleme: 30.04.2020 09:47 | Yazar: Uz. Dr. Nazire Uçar
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?
A

Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? 

Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Kardiyologlar için EKG (elektrokardiyografi) ne kadar önemli ise göğüs hastalıkları uzmanları için SFT o kadar önemlidir.
Mevcut hastalığın akciğerde yaptığı fonksiyon bozukluğu ve derecesini saptayarak, fonksiyon bozukluğundan sorumlu mekanizmaları aydınlatarak, ayırıcı tanıda, hastalık seyrinin takibinde, tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde rol oynar.

Solunum Fonksiyon Testleri Neden Yapılır?  

İzah edilemeyen nefes darlığında,
Akciğer nedenli nefes darlığının kalp nedenli nefes darlığından ayırdedilmesinde,
Tıkayıcı (obstrüktif) akciğer hastalığının,
Diğer akciğer hastalıklarından ayrılmasında,
Nefes açıcı ilaçlara cevabın saptanması ve değerlendirilmesi,
Hava yollarında yani bonşlarda aşırı duyarlılığın saptanmasında,
Küçük hava yollarında başlamış olan tıkanıklığın saptanmasında,
Yukarı solunum yolu tıkanıklığının tanısında,
Egzersize cevabın değerlendirilmesinde,
Ameliyat öncesi risk faktörlerinin değerlendirilmesinde,
Akciğer yoğun bakım ünitelerinde hasta izlenmesinde,
İşgörmezlik değerlendirilmesinde,
Halk sağlığı açısından yapılan epidemiyolojik araştırmalar (sigara, hava kirliliği gibi)  

Solunum fonksiyon testleri laboratuvarları hastalarımızca hakkında az bilgi sahibi olunan laboratuvardır. Test sırasında yapılması istenen solunum manevrasına uyum konusunda zorluklar mevcuttur. Ancak testin değerlendirmeye alınabilmesi için solunum manevrasının istenilen şekilde yapılması çok önemlidir. Doğru, tekniğine uygun yapılmamış bir test kesinlikle değerlendirilmeye alınmamalıdır. Çünkü bu şekilde yapıldığında cihazın verdiği değerler güvenilir olmamaktadır. Yanlış tanılara sebebiyet verebilmektedir.    

Solunun Testinin Güvenilir Olması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?  

Test öncesi: 24 saat sigara içilmemeli,
4 saat süreyle alkol alınmamalı,
30 dak. önce ağır egzersiz yapmamalı,
Göğüs kafesinin genişlemesini engelleyecek dar giysi giymemeli,
2 saat önce ağır yemek yememeli,
4 saat öncesinde kısa etkili nefes açıcı ilaçlar alınmamalı.

Solunum Fonksiyon Testi Nasıl Yapılır?

Test sırasında hasta oturtulmalı, 5–10 dak. dinlendirilmeli, testler anlatılmalı, yaş, boy, kilo ve ağırlık kaydedilmeli, burun mandalı ile burun kapatılmalı, her hasta için tek kullanımlık bakteri filtresi içeren ağızlık kenarlardan hava girmeyecek şekilde ağıza yerleştirilmeli ve soluk alıp vermeye başlaması istenmelidir.

Solunum Manevrası Nasıl Yapılır?  

Üç normal soluk alıp vermeyi takiben teknisyen tarafından hastaya alabildiği kadar derin nefes alması ve bütün gücüyle hızla nefesi vermesi söylenir ve nefes 6 sn boyunca verilmelidir. 6 sn.nin sonunda derin nefes alınır ve test bitirilir.
Ekranda bir grafik oluşur, bu grafiğe bakılarak hastanın testi doğru yapıp yapmadığı anlaşılır. Doğru grafik elde edilinceye kadar test tekrarlanır, en fazla 8 test yapılabilir, olmuyorsa bırakılır.

 

İdrar Hamilelik Testi Nedir? Güvenilir midir?
İdrarda yapılan hamilelik testlerinin nasıl çalıştığı, güvenilir olup olmadığı, testin ne kadar erken uygulanabileceği ve nereden temin edilebileceği konusundaki yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.Hamilelik…
Direkt Bilirübin Yüksekliği Nedeninin Araştırılmasında Tahliller
Direk bilirübin testi yüksek olan kişilerde, bunun nedeninin araştırılmasına yönelik doktorlar çeşitli tahliller isterler.
Erkeklerde Prolaktin Hormonu Yüksekliği Nedir?
Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.Prolaktin hormonunun erkeklerde yüksek olması istenen bir durum değildir.Aşağıdaki yazımızda erkeklerde prolaktin hormonu yüksekliği…
Albumin Nedir?
Albumin bir protein olup biyokimya tahlilleri arasında yer alır. Bu tahlil kandaki albumin proteinin seviyesini analiz etmektedir.
PPD Testi (Tüberküloz Testi) Nedir?
PPD testi tüberküloz araştırılması için tarama testine verilen isimdir. PPD testi İngilizce kelimelerin ''Pürified Protein Derivative'' baş harflerinden adını almıştır.Türkçe…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com