Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?

01.08.2018 05:09 Nazire Uçar
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?
A

Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir. Kardiyologlar için EKG (elektrokardiyografi) ne kadar önemli ise göğüs hastalıkları uzmanları için SFT o kadar önemlidir. Mevcut hastalığın akciğerde yaptığı fonksiyon bozukluğu ve derecesini saptayarak, fonksiyon bozukluğundan sorumlu mekanizmaları aydınlatarak, ayırıcı tanıda, hastalık seyrinin takibinde, tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde rol oynar.

  Solunum fonksiyon testleri neden yapılır?   İzah edilemeyen nefes darlığında, Akciğer nedenli nefes darlığının kalp nedenli nefes darlığından ayırdedilmesinde, Tıkayıcı (obstrüktif) akciğer hastalığının, diğer akciğer hastalıklarından ayrılmasında, Nefes açıcı ilaçlara cevabın saptanması ve değerlendirilmesi, Hava yollarında yani bonşlarda aşırı duyarlılığın saptanmasında, Küçük hava yollarında başlamış olan tıkanıklığın saptanmasında, Yukarı solunum yolu tıkanıklığının tanısında, Egzersize cevabın değerlendirilmesinde, Ameliyat öncesi risk faktörlerinin değerlendirilmesinde, Akciğer yoğun bakım ünitelerinde hasta izlenmesinde, İşgörmezlik değerlendirilmesinde, Halk sağlığı açısından yapılan epidemiyolojik araştırmalar (sigara, hava kirliliği gibi)   Solunum fonksiyon testleri laboratuvarları hastalarımızca hakkında az bilgi sahibi olunan laboratuvardır. Test sırasında yapılması istenen solunum manevrasına uyum konusunda zorluklar mevcuttur. Ancak testin değerlendirmeye alınabilmesi için solunum manevrasının istenilen şekilde yapılması çok önemlidir. Doğru, tekniğine uygun yapılmamış bir test kesinlikle değerlendirilmeye alınmamalıdır. Çünkü bu şekilde yapıldığında cihazın verdiği değerler güvenilir olmamaktadır. Yanlış tanılara sebebiyet verebilmektedir.    Testin güvenilir olması için gerekli şartlar nelerdir?   Test öncesi: 24 saat sigara içilmemeli, 4 saat süreyle alkol alınmamalı, 30 dak. önce ağır egzersiz yapmamalı, göğüs kafesinin genişlemesini engelleyecek dar giysi giymemeli, 2 saat önce ağır yemek yememeli, 4 saat öncesinde kısa etkili nefes açıcı ilaçlar alınmamalı   Test sırasında: Hasta oturtulmalı 5–10 dak. dinlendirilmeli, testler anlatılmalı, yaş, boy, kilo ve ağırlık kaydedilmeli, burun mandalı ile burun kapatılmalı, her hasta için tek kullanımlık bakteri filtresi içeren ağızlık kenarlardan hava girmeyecek şekilde ağıza yerleştirilmeli ve soluk alıp vermeye başlaması istenmeli.   Solunum manevrası nasıl yapılır?   Üç normal soluk alıp vermeyi takiben teknisyen tarafından hastaya alabildiği kadar derin nefes alması ve bütün gücüyle hızla nefesi vermesi söylenir ve nefes 6 sn boyunca verilmelidir. 6 sn.nin sonunda derin nefes alınır ve test bitirilir. Ekranda bir grafik oluşur (şekil 1), bu grafiğe bakılarak hastanın testi doğru yapıp yapmadığı anlaşılır. Doğru grafik elde edilinceye kadar test tekrarlanır, en fazla 8 test yapılabilir, olmuyorsa bırakılır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Esneme Neden Olur?
Esneme; çoğunlukla uykusuzluktan kaynaklandığı düşünülen bir eylemdir
Neden Bebeklere 6.aydan itibaren ek gıda verilir?
Anne sütünün faydaları anlatmakla bitmez
Elektronik Sigara Nedir?
Elektronik sigara; sigara bağımlılığını zararsız hale getirmek ve zamanla kişinin sigarayı bırakması amacı ile üretilmiştir
Instantly Ageless Kullananlar Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz
Instantly Ageless, cildinde anında ve etkili bir değişim isteyenlerin vazgeçilmez ürünü olacak gibi görünüyor
Sülük Tedavisi ve Dolaşım Sistemi
Sülük, yumuşakçalarda yer alan omurgasız bir canlıdır
Yazın Neler İçilmemeli?
Yine kapıyı çalan kavurucu yaz sıcakları, alternatif serinleme yollarını aratıyor
Denize Girerken Güneş Kremi Sürmeyin
Yakıcı yaz günlerinde herkesin hayalidir denize girip serinlemek ve rahat bir tatil dönemi geçirmek
Gebelikte Pelvik Egzersizleri İhmal Etmeyin
Gebelikte ve doğumda kas kuvvetleri son derece önemlidir
Hamilelikte Burun Kanaması Olağandır
Hamilelik sürecinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de burun kanamalarıdır
Doğal Besinlerle Güzellik Önerileri
Dünyanın her yerindeki insanlar doğal bir yaşama geri dönmektedir
Kan Vermeden Vitamin Ölçümü Nasıl Yapılır?
Vitaminler vücudun direncinde ve sağlıklı olmasında önemli, yokluğunda bazı fonksiyonların aksadığı özellikle bağışıklığın zayıfladığı yapılardır
Kırışıkları Engellemek İçin Her Güne Bir Buz
Pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesi mutlu eden ve kendiyle barışık olmasını sağlayan bir görüntüdür
tahlil.com
tahlil.com