Orak Hücreli Anemi Nasıl Bir Hastalıktır?

01.04.2018 11:01
Orak hücreli anemi, en çok Afrika olmak üzere Orta doğu ve Akdeniz ülkelerinde de görülür
Orak Hücreli Anemi Nasıl Bir Hastalıktır?
A

Orak hücreli anemi, en çok Afrika olmak üzere Orta doğu ve Akdeniz ülkelerinde de görülür. Anemi, anlam olarak kan hücrelerinin yokluğu veya eksikliği anlamına gelir. Bütün doku ve organlarımız kanda hemoglobine bağlı gezen temiz oksijen ile beslenir. Orak hücreli anemi, kandaki oksijeni taşıyan hemoglobin maddesinin farklı şekilde olmasından kaynaklanır. Kanda hemoglobin S olarak adlandırılan anormal tipte hemoglobin vardır. Bu hemoglobin oksijenle karşılaştıkça, oksijeni organlara taşımak yerine kanda kristaller halinde çöker.

Orak hücreli anemide bu kristaller kan hücresine orak görünümü verir. Hastalık ismini bu görünümden almıştır. Oraklaşan hücreler dolaşım sistemindeki damarlar içinde tıkanma yapabilir. Bu da doku ölümlerine yol açar. Yine kan hücrelerinin şeklini bozan bu kristaller dalakta sıkışıp kalırlar. Dokularda oksijen azalmaya başlar ve ciddi bir anemi oluşur. Hastalık krizlerle seyredebilir. Kan hücreleri ciddi zarar görür ve ölüme bile yol açabilir.

Orak hücreli anemi hastalığının belirti ve bulguları nelerdir?

-Düşük hemoglobin değeri (7-10)

-Sarılık (Özellikle gözün beyaz kısmında belirgin)

-Kemiklerde genişleme, yüz ve kafatası kemiklerinde şekil bozuklukları oluşması

-Kalbin aşırı çalışması, buna bağlı kalp yetmezliği görülebilir.

-Özellikle dalak, karaciğer ve merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) etkilenir. Kristalleşip çöken kan hücreleri damarları tıkayıp felce neden olabilir. Hastalarda böbrek yetmezliği, Kalp yetmezliği ve akciğer sorunları görülebilir.

Kan akımının azalması sonucu en sık görülen kriz, ağrılı orak hücreli anemi krizidir. Krize sebep olan faktörler arasında vücudun susuz kalması, kanın oksijensiz kalması,  enfeksiyon geçirmek ve soğuğa maruz kalmaktır. Krizden neredeyse tüm organlar kötü etkilenir. Özellikle yaşlılarda kemik, eklem ve akciğer sorunları sık görülür.

Orak hücreli anemi hastalarının ortalama yaşam süresi 40 yıldır. Orak hücreli anemi taşıyıcısı iseniz hastalık çok daha hafif seyreder.

Orak hücreli aneminin tedavisi nedir?

Orak hücreli aneminin tedavisi genelde oluşan belirtileri geçirmeye ve krizleri önlemeye yöneliktir. Kullanılan 3 çeşit tedavi yöntemi vardır:

1. Kemik iliği nakli donör bulmak zor olduğu için ve hastada akciğer, böbrek gibi organlar hasarlı olduğu için daha az uygulanır.

2. Kemoterapi tedavisi, hem krizleri önlemek hem de anemiyi azaltmak için kullanılan bir yöntemdir.

3. Uzun süreli kırmızı kan hücresi nakli yapılabilir. Hastaya uyuşan kan grubundan kan verilir. Bu tedaviyle enfeksiyonların önlenmesi, aneminin geçirilmesi, krizlerin azaldığı görülmüştür.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Dış Gebelik nedir? Dış Gebelikte Hangi Gebelik Testi Yapılır?
Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde veya rahim dışında bulunan bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur. Tedavi gerektiren bir durumdur. Sağlıklı ve normal bir gebelik…
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Biyokimyasal Gebelik (Kimyasal Gebelik) Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Biyokimyasal gebelik diğer adıyla da kimyasal gebelik ile ilgili Tahlil.com'a ziyaretçilerimizden sıklıkla sorular geliyor.Biyokimyasal diğer adıyla da kimyasal gebelik sağlıklı bir gebelik değildir.Bu…
Çocuğu Korku ile Eğitmenin Fiziksel Etkileri
Her aile çocuğunun mükemmel olmasını ister. Ancak gelişimsel bazı süreçlerde, çocuk öğrenmenin gereklerini yerine getirirken zaman zaman ailenin sabrını zorlayabilir…
Buerger Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?
1908 yılında Buerger tarafından ortaya koyulmuş bir hastalıktır.Özellikle aşırı sigara içenlerde daha çok görülmesi tipik özelliğidir.
Aberran Sağ Subklavian (Subklavyen) Arter Nedir? Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavisi
Aberran sağ subklavian arter sağ kola giden atardamarın farklı bir yol izleyerek yerine ulaşmasından kaynaklanan bir anomalidir.
Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri
Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle…
Diz Kireçlenmesinde (Kıkırdak Aşınması) Horoz İbiği Tedavisi Nedir?
Diz kireçlenmesi sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kireçlenmesi veya kıkırdak aşınmasında da horoz ibiği tedavisi sıklıkla uygulanan ve hastaları rahatlatan bir uygulamadır.Özellikle…
Akciğer Kanseri ve Akciğer Kanserinde Cerrahi Tedavi :Akciğere Bıçak Değer mi?
Akciğer kanseri hemen herkesin sıkça duyduğu ve merak ettiği bir kanser türüdür.Akciğer kanserinde cerrahi tedavi sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Akciğer Kanseri…
Kemik Erimesini Engellemek İçin Hangi Sporlar Yapılır?
Kemik erimesi; daha çok 50 yaş üzeri kadınlarda görülmekle birlikte, erkekleri de ciddi oranda tehdit eden bir hastalıktır. Yaşlandıkça kemikler daha kırılgan olur, ağrılar…
Bitki Çayları İlaç Eşliğinde Kullanılmamalı
İlaç; çoğu doğal bitkilerin etken maddesi olmak üzere, kimyasal bileşenlerin bir araya gelerek, hastalığa özel olarak üretilen şifa kaynaklarıdır.
Reaktif Hipoglisemi Nedir ? Belirtileri ve Tanı Yöntemleri
Reaktif  Hipoglisemi kan glukoz yani kan şekeri değerinin yemekten sonra düşmesi olarak tanımlanabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com