Kulak Kültürü Nedir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 06.03.2020 06:10 | Yazar: Dr. Cem Argun
Kulak; diğer dış bağlantılı organlarda olduğu gibi enfeksiyonla karşılaşabilen bir organdır. Kulakta bulunan ve hastalık yapıcı özelliği olan bakteri ve mikroorganizmaları mikrobiyolojik yönden inceleyen ve varlığını saptayan tahlil ise kulak kültürüdür.
Kulak Kültürü Nedir?
A

Kulak; diğer dış bağlantılı organlarda olduğu gibi, enfeksiyonla karşılaşabilen bir organdır. Kulak enfeksiyonları 2 şekilde görülür. Bu enfeksiyonlar ise dış-orta kulak enfeksiyonu ve iç kulak enfeksiyonudur.

Kulak Kültürü Neden Yapılır?

Kulakta enfeksiyonun olup olmadığını ve eğer enfeksiyon var ise enfeksiyona etken olan mikroorganizmayı ortaya çıkarmak ve belirlemek için kulak kültürü tahlili yapılır.

Kulak Kültürü Tahlili Nedir?

Kulak kültürü tahlili kulakta hastalığa yol açan ve patojen olarak da adlandırılan mikroorganizmaların varlığını ortaya koymak ve ortaya çıkarılan mikroorganizmanın sebep olduğu enfeksiyonu da tedavi etmek için kullanılacak antibiyotiğin belirlendiği bir mikrobiyoloji tahlilidir.Bu tahlil mikrobiyoloji laboratuvarlarında mikrobiyoloji uzmanlarınca gerçekleştirilmektedir. Kulak kültürü sonuçlarında üreme olması durumunda kişide enfeksiyona sebep olan mikroorganizma da ortaya çıkarılmış olur.Kulakta çoğunlukla bakteriler enfeksiyona yol açmaktadır.Belirlenen bakterilerin yol açtığı enfeksiyonun tedavisi için ise antibiyotikler kullanılır.Bu antibiyotiklere hassaslık ve direncin ortaya koyulması için ise antibiyogram testi yapılmaktadır.
Kulakta kimi zaman mantarlar da enfeksiyon yapar.Kulak kültürü tahlilinde enfeksiyona sebep olabilen mantarların da tanısı koyulabilmektedir.

Kulak Kültürü Nasıl Yapılır?

Kulak kültürü, kulaktan steril eküvyon (pamuklu çubuk) yardımıyla alınır. İltihap; dış ve orta kulaktaysa, antiseptik bir  madde ile silinir. Örnek dış kulaktan alınacaksa; deri alkolle silinmelidir. Kullanılan eküvyonund a steril olması testin güvenirliliği açısından önemlidir.
Kulak kültürü için alınan örnek Mikrobiyoloji laboratuvarlarında insan kanlı ve EMB besiyerlerine steril öze aracılığı ile ekilir.37 derece santigratta etüvlerde inkubasyona tabii tutulur. Ortalama 2 gün süreyle üreme olup olmadığı takip edilir.Kültür sonucu mikrobiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir.

Kulak Kültürü Nasıl Yorumlanır?

Kulakta hastalık yapmayan mikroorganizmalar da bulunmaktadır.Bunlar dış kulak yolunda bulunur.Bu tür bakterilerin üremesi saptandığında bu normal flora olarak değerlendirilip hastalık yapıcı bir etken olarak belirtilmez.Bu tür sonuçlar ''Normal Dış kulak Yolu Flora Elemanları Üredi'' olarak raporlanır.
Kulak kültüründe hastalık yapıcı bir mikroorganizma ürediğinde ise, ilgili etkene karşı antibiyogram testi yapılarak test sonuçlanır. Antibiogram testi ile, patojen mikroorganizmaya karşı tedavide uygulanacak antibiyotikler belirlenir.

HIV ve ELİSA Testleri ile ilgili sorular
HIV ve ELİSA testi ile ilgili sitemize yüzlerce soru geliyor.Bu konuda sorulmuş soru ve cevaplar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızın ilginizi çekebilir.
Cinsellikten Kaç Gün Sonra HIV Bakılır?
HIV ve AIDS, hayatı tehdit eden, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.HIV enfeksiyonu şüphesi olduğunda, şüpheli cinsel ilişkiden kaç gün sonra HIV testi yapılacağına dair aşağıdaki…
ERCP Öncesi Neden Fitil Uygulanır?
ERCP; safra yolları ve pankreas kanalını tıkayan taşların, endoskopi yöntemiyle görüntülenip temizlendiği işlemdir.
İdrarda Kanama Olan Hastalara Hangi Testler Uygulanmalıdır?
İdrarda kanaması olduğu saptanan hastada ilk önce üriner sistem hastalığı ve böbrek hastalığından şüphelenilir.
Free PSA Testi Neden Yapılır?
Prostat hücreleri tarafında üretilen PSA'nın kanda serbest olarak dolaşan formuna Free PSA denir.Bu PSA nın kandaki miktarının ölçümüne ise Free PSA testi denir.
PSA Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
PSA testi , özellikle  prostat hastalıkları yönünden değerlendirilen erkek hastalara yapılan bir laboratuvar tahlil yöntemidir.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı:Gebelik Testi Nedir?
Gebelik testinin ne zaman yapılacağı önemli bir konudur.Erken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermemektedir.Gebelik testinin ne zaman yapılması için en önemli bilgi ise…
Gonokok Kültürü Nedir?
Gonokok; gram negatif bir bakteridir. Tıpta Neisseria gonorrhea bakterisi olarak bilinir. Bu bakterinin tanısının koyulmasında kültür yöntemi kullanılır.Gonokok kültürü…
Demir (FE Testi) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?
Demir temel bir besleyici maddedir.Demir (FE Testi) Testi ise kanımızdaki demir düzeyini ölçmektedir.
Ferritinin Testi Nedir? Ferritinin Hangi Durumlarda Yapılır? Normal değerleri Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depolarının göstergesidir.
BRCA1 ve BRCA2 testleri nedir ve neden yapılır?
BRCA1 ve BRCA2 testleri meme kanserinde rol oynayan BRCA1 ve BRCA2 genlerin incelenmesi için yapılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com