ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?

18.05.2016 03:48 | Güncelleme: 21.01.2019 10:02 | Yazar: Dr. Cem Argun
ARB aranması tahlili mikrobiyolojik bir analizdir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında tüberküloz şüphesi olan hastalara özel boyalar kullanılarak yapılan mikroskopik bir testtir.Mikroskopi sonrası ARB görülmesi tüberküloz hastalığı yönünden bilgi verir.ARB görülmedi şeklinde bir rapor ise bir hastalığı düşündürmez.ARB testi ve test sonucu ARB görülüp görülmediği konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?
A

ARB Testi Nedir?

ARB aranması tahlili diğer adıyla da ARB testi mikrobiyolojik bir analizdir.Genelde idrar ve balgamda veya şüphelenilen vücut salgısı veya sıvısında  mikobakteriyel enfeksiyon tanısının koyulmasında çalışılır.

En sık kullanım alanı halk arasında verem tıbbi olarak da  tüberküloz (Tbc) tanısı koymak ve eğer uygulanıyorsa tedavinin etkinliğini araştırmaktır.Bir mikobakteri olan ve tüberküloz diğer adıyla da verem hastalığına sebep olan Mikobakteri tüberküloz (Mycobacterium tuberculosis) bakterisini mikroskopik olarak saptama esasına dayanır.
ARB testinde örnek ARB (aside dirençli bakteri) boyama yöntemi ile boyanır. 

Boyama sonrası mikroskopik incelemede tüberküloz etkeni olan mikobakteriler mavi zemin üzerinde pembe, kırmızımsı ve/veya mora yakın renkte görülür.Bu özelliğiyle aside dirençli olmayan diğer bakteriler mavi renkte görülürken mavi renkteki  diğer bakterilerden kolaylıkla ayrılır.

ARB testi verem şüphelenilen hastalardan alınan örneklerden yapılır.En sık idrar ve balgam örnekleri incelenir.

Aşağıdaki resimde pembe renkli ve ARB boyanmış bakterileri görebilirsiniz.

pembe renkli ve ARB boyanmış bakterileri

ARB Görüldü Ne Demektir?

ARB testi sonrası ARB bakterilerin görülmesi durumunda ( yukarıdaki resimde görüldüğü üzere) hastada tüberküloz diğer adıyla verem hastalığı olduğu yönünde bilgi sahibi olunmaktadır.

ARB Görülmedi Ne Demektir?

Yapılan boya ve tespit işlemleri sonrası mikroskop ile yapılan inceleme sonrası ARB görülmemesi şüpheli bir mikroorganizma olmadığını gösterir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Babalık Testi Nasıl Yapılır?
Genetik test; kişiden herhangi bir doku alınarak, o doku üzerinden genetiğinin çözülmesidir.
17-OHP Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?
17-OHP testi konjenital CAH hastalığının tanısı için, bebeklerde belirgin cinsel organının oluşmaması, kadınlarda aşırı tüylenme veya erkeksi olmaları veya erkeklerde erken ergenliğin olduğu…
Kan Hastalıkları Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Kan hastalıklarının tanısı için birçok tahlil yöntemi kullanılmaktadır. En sık kullanılan tahlilleri sizler için derledik.Aşağıdaki yazımızda merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Ca 19-9 Kanser Antijeni: Ca 19-9 Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
Ca 19-9 gastrointestinal sistem ( mide, barsak)  kanserleri ve adeno karsinomlarda değeri yüksek çıkan bir kanser antijenidir.Bir tümör markırı veya kanser belirteçi…
Lambda Hafif Zincir Testi Nerede Kullanılır?
Lambda hafif zincir tahlilinin kullanıldığı yerler aşağıda belirtilmiştir:Multiple myelom olasılığının araştırması esnasında genel olarak immunoglobülin konsantrasyonları ile birlikte kullanılmaktadır.
Hematokrit Testi (hct) Nedir?
Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Kanda bulunan şekilli elemanların yüm kana orannın yüzdelik değer olarak ifadesini belirtmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com