ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?

18.05.2016 03:48 | Güncelleme: 21.01.2019 10:02 | Yazar: Dr. Cem Argun
ARB aranması tahlili mikrobiyolojik bir analizdir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında tüberküloz şüphesi olan hastalara özel boyalar kullanılarak yapılan mikroskopik bir testtir.Mikroskopi sonrası ARB görülmesi tüberküloz hastalığı yönünden bilgi verir.ARB görülmedi şeklinde bir rapor ise bir hastalığı düşündürmez.ARB testi ve test sonucu ARB görülüp görülmediği konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?
A

ARB Testi Nedir?

ARB aranması tahlili diğer adıyla da ARB testi mikrobiyolojik bir analizdir.Genelde idrar ve balgamda veya şüphelenilen vücut salgısı veya sıvısında  mikobakteriyel enfeksiyon tanısının koyulmasında çalışılır.

En sık kullanım alanı halk arasında verem tıbbi olarak da  tüberküloz (Tbc) tanısı koymak ve eğer uygulanıyorsa tedavinin etkinliğini araştırmaktır.Bir mikobakteri olan ve tüberküloz diğer adıyla da verem hastalığına sebep olan Mikobakteri tüberküloz (Mycobacterium tuberculosis) bakterisini mikroskopik olarak saptama esasına dayanır.
ARB testinde örnek ARB (aside dirençli bakteri) boyama yöntemi ile boyanır. 

Boyama sonrası mikroskopik incelemede tüberküloz etkeni olan mikobakteriler mavi zemin üzerinde pembe, kırmızımsı ve/veya mora yakın renkte görülür.Bu özelliğiyle aside dirençli olmayan diğer bakteriler mavi renkte görülürken mavi renkteki  diğer bakterilerden kolaylıkla ayrılır.

ARB testi verem şüphelenilen hastalardan alınan örneklerden yapılır.En sık idrar ve balgam örnekleri incelenir.

Aşağıdaki resimde pembe renkli ve ARB boyanmış bakterileri görebilirsiniz.

pembe renkli ve ARB boyanmış bakterileri

ARB Görüldü Ne Demektir?

ARB testi sonrası ARB bakterilerin görülmesi durumunda ( yukarıdaki resimde görüldüğü üzere) hastada tüberküloz diğer adıyla verem hastalığı olduğu yönünde bilgi sahibi olunmaktadır.

ARB Görülmedi Ne Demektir?

Yapılan boya ve tespit işlemleri sonrası mikroskop ile yapılan inceleme sonrası ARB görülmemesi şüpheli bir mikroorganizma olmadığını gösterir.

ELİSA Testi ile HIV Testi Arasındaki Fark Nedir?
ELİSA testi ve yöntemi; antijen antikor reaksiyonlarını gösterebilmek için enzim kullanılan tüm teknikler ve tahlil yöntemleridir.
FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Hipofiz bezi tarafında salgılanan FSH hormonu kadınların adet döngüsünde yumurtaların büyümesi ve olgunlaşmasını tetikler.
Östrojen Nedir?
Östrojen; kadınlık hormonudur.
Alfa Fetoprotein Testi Nedir?
AFP yani Alfa fetoprotein testi bebekte gelişimin takibi veya bebeğin ikiz olup olmadığı yönünde yorum yapabilmek için uygulanan bir testtir.
Amniyosentez Nedir? Riski Nedir? Kimlere Uygulanmalıdır?
Amniyon sıvısı, bebeğin hamilelik süresince içinde bulunduğu ve gelişimi, beslenmesi korunması için oldukça önemli bir yapıdır.Amniyon sıvısının amniyosentez ile incelenmesi…
Hangi Genetik Test Güvenilirdir?
Genetik test; kişinin vücudundan alınan herhangi bir yapının laboratuvar ortamında işlenerek, hastanın genetiği hakkında bilgi edinilmesidir.
Folik Asit Nedir? Folik Asit Düşüklüğü Neden Olur?
Folik asit ,Vitamin B9 olarak da bilinir Folik asit düşüklüğü sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur.
Glukoz (Kan Şekeri) Nasıl Değerlendirilir?
Kan şekeri; şeker hastalığı tanısı ve takibinde kullanılan kandaki glukozu ölçen testtir. Glukoz test sonucunun değerlendirilmesi diyabetli hastaların klinik takiplerinde de önem taşımaktadır.
Tam Kan Sayımında RBC Nedir?
Tam kan sayımında, RBC; Red Blood Cells (Kırmızı kan hücreleri–eritrosit sayısı) anlamına gelmektedir.Tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin önemli parametrelerinden biridir.
Direkt Coombs Testi Nedir ? Direkt Coombs Neden İstenir ?
Direkt Coombs Testi (Direkt antiglobülin testi -DAT)  dolaşımdaki eritrositlere bağlı antikorları araştırır. Direkt Coombs testi çeşitli hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.Direkt…
Hepatit B Testleri: HBS AG :Negatif Anti HBc :Negatif Anti HBs: Negatif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG :Negatif,  Anti HBc :Negatif,  Anti HBs: Negatif çıktığında tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?
Beta HCG Değeri İle Gebelik Dönemi Tahmin Edilebilir
Beta HCG testi sonucu, hamilelik durumu olup olmaması cevabının yanı sıra hamilelik varsa hamileliğin hangi evrede olduğu hakkında bilgi verebilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com