Pelvimetri Nedir? Amacı Nedir?

08.06.2015 08:36 | Güncelleme: 28.01.2021 09:56 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Pelvimetri, kadınlarda pelvis kemik açıklığının ölçülmesidir.Gebelik  için önem arz eden bir ölçüm aracıdır.Pelvimetri ölçümü ile anne adaylarının doğuma hazır olup olmadıkları ve doğuma anatomik olarak uygun olmayan kadınlar için de tedavi prensipleri gündeme gelmektedir.
Pelvimetri Nedir? Amacı Nedir?
A

Pelvimetri Nedir?

Pelvimetri, kadınlarda pelvis kemik açıklığının ölçülmesidir. Pelvimetri ölçümü kadınların normal doğuma uygunluğu konusunda yorum yapılabilmesine imkan sağlar. Özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için de önem arz eden bir tahlil yöntemidir.

Kalça özelliğine göre kadınlarda gebelik ihtimali de artabilmektedir.Pelvimetri ile anne adayının pelvisinin şekli hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Pelvimetri Neden Uygulanır?

Pelvimetri ölçümünün en önemli uygulanım alanı ise özellikle gebe kadının pelvisinin, doğacak bebeğin baş ölçümü ile uyumlu olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu tür bir uygunsuzluk durumunda ise normal doğum yerine sezeryan uygulaması gündeme gelebilmektedir.

Pelvimetri Tahlilleri Nelerdir?

MR(magnetik resonans) yoluyla Pelvimetri

Tomografi Pelvimetri ( günümüzde uygulanımdan kalkmıştır)

Ultrason Pelvimetri (kolaylıkla uygulanan ve pratik kullanımı maaliyet ve zaman açısından da önerilen yöntemdir.)

Röntgen Pelvimetri (radyasyon riski nedeniyle kullanılmamaktadır)

Her Gebeye Pelvimetri Tahlili Yapılır mı?

Pelvimetri özellikle büyük görülen bebek kafasında uygulanır. Her gebeye uygulanan bir yöntem değildir. Zaten gebelik boyunca anne adayının her muayenesinde, bebeğin kafa ölçüleri alınır. Işte bu noktada anormallik fark edilirse o durumlarda pelvimetreyi kadın doğum uzmanı isteyebilir. 

Sadece bir anormallik şüphesinde değil, annenin geçmiş doğum hikayelerine veya pelvis bölgesi bozukluklarına bağlı olarak da pelvimetri tahlili izlenebilir. 

Gebelik için her meselede bahsettiğimiz gibi; her gebelik kendine özgüdür. Çünkü her gebelik neticesinde dünyaya bir bebek gelmesi beklenir ki, hiçbir farklı kadından aynı DNA yapısında bebeklerin dünyaya gelme ihtimali yoktur. Bu sebeple nasıl her bebek kendine özgü ise, her gebelik de kendine özgüdür. Bu sebeple ne gebeliklerdeki şikayetler, ne rahatlıklar, ne de başka bir özellik kıyaslanamaz ve kıyaslanmamalıdır. 

Ayrıca gebelik düşünen ancak pelvis bölgesinde sıkıntı olan kişilerede de gebelik öncesi pelvimetre tahlili istenebilir. Ancak gebeliğe engel bir durum söz konusu değildir. Maksat bebeğin en sağlıklı yolla dünyaya getirilmesidir. Keton Değeri Tek Başına Ne İfade Eder?
Keton değeri, kan tahlili ile yapılan bir analizdir. Tek başına keton değerinin normalin dışında olmasının bir anlam ifade edip etmediği de merak edilen bir konudur.
ANA Pozitifliğ IFA Testinde Hangi Durumlarda Görülür?
ANA testi özellikle immunolojik sistemi ilgilendiren otoimmun hastalıkların tanı ve takiplerinde sıklıkla başvurulan bir tahlil yöntemidir.ANA testi en güvenilir olarak IFA(Indirect Immunofluorescence…
Trafikte Alkol Muayenesinde Sonra Uyuşturucu Testi İle Denetim de Başlıyor
Trafikte sürücülere alkol kullanımı yıllardır yapılmaktaydı.Ancak atrık trafikte uyuşturucu testi de trafik polisleri tarafından genel kontrollerde yapılmaya başlandı.
İdrar Tahlil Örneği Nasıl Alınır?
İdrarda yanma veya kan görülmesi yada farklı şikayetlerle doktora giden hastalardan idrar tahlili için idrar örneği alınmaktadır
24 Sure Testi (Tüm Kromozom Analizi) Nedir?
Tüp bebek yönteminde bebek kayıplarının en sık görülme nedeni; kromozom sayılarındaki anormalliklerdir.
Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?
Ovulasyon kitinin kullanış şekli; markasına göre değişir.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Koyulur?
İdrar yolu enfeksiyonu; idrarda yanma ve ağrıyla kendini belli eden, bakteri  ve/veya mantar kaynaklı hastalıktır.
HbA1c Tahlili Nedir? Diabet Tanısı ve HbA1c Testi
HbA1c: kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. HbA1c tahlili son üç ayın kan şekeri ortalaması hakkında bilgi verir. Kanda şeker yükseldikçe…
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını…
Evde Kısırlık Testi
Kısırlık (infertilite); kadın veya erkekte, bebek sahibi olmayı engelleyen durumlardır.Kısırlık tanısında evde yapılan bazı testler vardır.Doktor kontrolünde sağlık merkezlerind eyapılan laboratuvar…
ASA (Anti Sentromer Antikor) Testinin Normal Değeri Nedir?
ASA; anti sentromer antikorun kısaltmasıdır. Anti Sentromer Antikor testi sonuçları incelendiğinde normal değeri ve anormal değerleri sıklıkla merak edilmektedir.
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com