Sık İstenen Tahliller Nelerdir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 10.06.2020 10:52
Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister.Doktorların en sık istediği tahlilleri sizler için derledik.
Sık İstenen Tahliller Nelerdir?
A

Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister.Peki doktorların en çok istedikleri tahliller nelerdir ve doktorlar bu tahlilleri neden isterler.

Hemogram(Kan Sayımı),Sedimentasyon ve Rutin Biyokimya tahlilleri en sık istenen kan tahlilleridir.
Bunlarla birlikte Koagulasyon Testleri,Hormon Tahlilleri ve Tam İdrar Tahlili de sık olarak istenmektedir. 

Hemogram tahlili kansızlık (anemi) ve enfeksiyon hastalıkları şüphesinde istenmektedir.Ayrıca cerrahi operasyon planlanan hastalardan da rutin olarak istenmektedir.
Sedimentasyon tahlili de enfeksiyon şüphesi, romatizmal hastalıklar gibi nedenler başta olmak üzere sık olarak istenmektedir.

Rutin Biyokimya Testleri birçok parametreden oluşur.Bunlardan ilk akla gelenler ise Glukoz (Kan şekeri),Kolesterol, Trigliserit(Kan yağları) , ALT,AST,GGT gibi karaciğer enzimleri, Üre ve Kreatin gibi böbrek fonksiyonlarını kontrol eden testlerdir .

Koagulasyon testleri (APTT ve PT) ise pıhtılaşma sisteminde bozuklukların araştırılmasında istenir. Özellikle ameliyat öncesi kontrollerde zorunlu olarak istenen testlerdir.Ayrıca kalp ve damar sistemi ameliyatı olmuş hastalardan da sıkça istenirler.

Hormon tahlilleri arasında en sık istenen tahliller ise TSH,  ST3, ST4,  FSH,  LH, Östrojen, Progesteron, Testesteron, Prolaktin testleridir.Bunlar Tiroid Hastalıkları,Kısırlık,Menapoz gibi durumlarda ve çeşitli endokrin ve metabolizma hastalıklarında istenmektedir.

Tam idrar tahlili ise idrar yollarında,üriner sistemde enfeksiyon veya taş gibi durumlarda sık olarak istenen bir tahlil yöntemidir.
  
Tüm bu tahliller hakkında detaylı bilgi almak ve tahlilleri hangi durumlarda yüksek ve düşük çıktığını, normal değerlerini öğrenmek isterseniz  
Tahliller ve Değerleri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Kemik Yaşı Belirleme Tahlili
Pek çok yerde kullanılan kemik tarama testi, kişinin kemik yaşının belirlenmesinde ve çoğu zaman doğru dozda tedavi uygulamak amaçlı yapılır.
Meme Kanseri Tanısı İçin Gerekli Tahliller
Meme kanseri kadınlar ağırlıkta olmak üzere erkeklerde de görülen bir kanser türüdür.
Testosteron Nedir? Erkeklerde Testosteron Nasıl Arttırılır?
Testosteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur.Testosteron hormonunun erkeklerin hayatındaki yeri ve erkeklerin testosteron…
Aşılama Öncesi Yapılacak Testler
Aşılama; normal yollarla gebe kalamayan kişilere uygulanan tedavi yöntemidir.
Hamilelikte Kordosentez Uygulaması ve Nedenleri
Anne karnındaki bebeğin sağlığından ciddi şekilde şüphe duyuluyorsa veya yüksek oranlı kalıtsal bir hastalığın varlığı araştırılmak isteniyorsa kordosentez yöntemi ile örnek alımı…
Tiroid Tahlili
Tiroid bezi hastalıklarının araştırılmasında ve tiroid bezi fonksiyonlarının  sağlıklı olup olmadığını analiz etmek için  doktorlar farklı tahliller isteyebilirler.Tiroid tahlilleri günümüzde…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com