Sık İstenen Tahliller Nelerdir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 10.06.2020 10:52
Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister.Doktorların en sık istediği tahlilleri sizler için derledik.
Sık İstenen Tahliller Nelerdir?
A

Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister.Peki doktorların en çok istedikleri tahliller nelerdir ve doktorlar bu tahlilleri neden isterler.

Hemogram(Kan Sayımı),Sedimentasyon ve Rutin Biyokimya tahlilleri en sık istenen kan tahlilleridir.
Bunlarla birlikte Koagulasyon Testleri,Hormon Tahlilleri ve Tam İdrar Tahlili de sık olarak istenmektedir. 

Hemogram tahlili kansızlık (anemi) ve enfeksiyon hastalıkları şüphesinde istenmektedir.Ayrıca cerrahi operasyon planlanan hastalardan da rutin olarak istenmektedir.
Sedimentasyon tahlili de enfeksiyon şüphesi, romatizmal hastalıklar gibi nedenler başta olmak üzere sık olarak istenmektedir.

Rutin Biyokimya Testleri birçok parametreden oluşur.Bunlardan ilk akla gelenler ise Glukoz (Kan şekeri),Kolesterol, Trigliserit(Kan yağları) , ALT,AST,GGT gibi karaciğer enzimleri, Üre ve Kreatin gibi böbrek fonksiyonlarını kontrol eden testlerdir .

Koagulasyon testleri (APTT ve PT) ise pıhtılaşma sisteminde bozuklukların araştırılmasında istenir. Özellikle ameliyat öncesi kontrollerde zorunlu olarak istenen testlerdir.Ayrıca kalp ve damar sistemi ameliyatı olmuş hastalardan da sıkça istenirler.

Hormon tahlilleri arasında en sık istenen tahliller ise TSH,  ST3, ST4,  FSH,  LH, Östrojen, Progesteron, Testesteron, Prolaktin testleridir.Bunlar Tiroid Hastalıkları,Kısırlık,Menapoz gibi durumlarda ve çeşitli endokrin ve metabolizma hastalıklarında istenmektedir.

Tam idrar tahlili ise idrar yollarında,üriner sistemde enfeksiyon veya taş gibi durumlarda sık olarak istenen bir tahlil yöntemidir.
  
Tüm bu tahliller hakkında detaylı bilgi almak ve tahlilleri hangi durumlarda yüksek ve düşük çıktığını, normal değerlerini öğrenmek isterseniz  
Tahliller ve Değerleri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?
Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar doğacak bebekte ciddi sağlık sorunlara yol açıyor.Kan uyuşmazlığının tanısı ve tedavisi için ise kan uyuşmazlığı testi…
Epstein Barr (EBV) Virusu Nedir? EBV Testleri
Epstein-Barr virüsü (EBV) bir DNA virüsüdür.EBV testleri ile laboratuvar tanısı koyulur.
Halk Arasında Sarılık Diye Bilinen Bilirubin Yüksekliği
Kanda bilirubin düzeyleri yükseldiğinde halk arasında sarılık denilen durum oluşmakta ve nedeni belirlemek için ileri testlere gerek duyulmaktadır
PLT Değeri Düşüklüğünde Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar
PLT , kandaki trombosit miktarını ifade etmektedir.PLT düşüklüğünde sağlık yönünden bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.
İdrarda Keton Görülmesi ve Keton Yüksekliği
İdrarda keton normal şartlar altında görülmemelidir. İdrarda keton görülmesi ve keton yüksekliği ise normal olmayan bir durumdur.
Tahlil Değerleri Nedir? Tahliller Nasıl Değerlendirilir?
Tahlil yaptırıp sonuçları aldıktan sonra ilk işimiz tahlil değerlerini incelemek olur.
HIV Pozitif Erkeklerde Testesteron Düşüklüğü Görülüyor
Testesteron horrmonu, testisler tarafından salgılanan erkek seks hormonudur.
Anti-HBe Testi Neden Yapılır?
Anti-HBe testi virüs ile oluşan B tipi hepatit hastalığının ilerlemesi veya hepatit aşısının izlenimi için uygulanır.
Hangi Testler Hangi Yaşta Yapılmalı?
Check up amaçlı yapılan testler sağlığımızı korumada ve hastalıklara karşı erken önlem almada son derece önemlidir. Tahlil testlerinin hangilerinin hangi yaşta yapılacağı konusunda aşağıdaki…
Kan Tahlili Nasıl Yapılır? Kan Tahlili Çeşitleri Nedir?
Kan tahlili tercihen sabah aç karına alınan kandan yapılır. Kan tahlilleri istenen tahlilin çeşidine göre biyokimya, mikrobiyoloji, viroloji  ve genetik laboratuvarlarında yapılmaktadır.Doktorlar…
Monosit Nedir? Monosit yüzdesi ne zaman artar?
Monosit bir lökosit türüdür. Monosit yüzdesinin yükselmesi monosit değerinde yükseklik anlamına gelir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com