Sık İstenen Tahliller Nelerdir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 10.06.2020 10:52
Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister.Doktorların en sık istediği tahlilleri sizler için derledik.
Sık İstenen Tahliller Nelerdir?
A

Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister.Peki doktorların en çok istedikleri tahliller nelerdir ve doktorlar bu tahlilleri neden isterler.

Hemogram(Kan Sayımı),Sedimentasyon ve Rutin Biyokimya tahlilleri en sık istenen kan tahlilleridir.
Bunlarla birlikte Koagulasyon Testleri,Hormon Tahlilleri ve Tam İdrar Tahlili de sık olarak istenmektedir. 

Hemogram tahlili kansızlık (anemi) ve enfeksiyon hastalıkları şüphesinde istenmektedir.Ayrıca cerrahi operasyon planlanan hastalardan da rutin olarak istenmektedir.
Sedimentasyon tahlili de enfeksiyon şüphesi, romatizmal hastalıklar gibi nedenler başta olmak üzere sık olarak istenmektedir.

Rutin Biyokimya Testleri birçok parametreden oluşur.Bunlardan ilk akla gelenler ise Glukoz (Kan şekeri),Kolesterol, Trigliserit(Kan yağları) , ALT,AST,GGT gibi karaciğer enzimleri, Üre ve Kreatin gibi böbrek fonksiyonlarını kontrol eden testlerdir .

Koagulasyon testleri (APTT ve PT) ise pıhtılaşma sisteminde bozuklukların araştırılmasında istenir. Özellikle ameliyat öncesi kontrollerde zorunlu olarak istenen testlerdir.Ayrıca kalp ve damar sistemi ameliyatı olmuş hastalardan da sıkça istenirler.

Hormon tahlilleri arasında en sık istenen tahliller ise TSH,  ST3, ST4,  FSH,  LH, Östrojen, Progesteron, Testesteron, Prolaktin testleridir.Bunlar Tiroid Hastalıkları,Kısırlık,Menapoz gibi durumlarda ve çeşitli endokrin ve metabolizma hastalıklarında istenmektedir.

Tam idrar tahlili ise idrar yollarında,üriner sistemde enfeksiyon veya taş gibi durumlarda sık olarak istenen bir tahlil yöntemidir.
  
Tüm bu tahliller hakkında detaylı bilgi almak ve tahlilleri hangi durumlarda yüksek ve düşük çıktığını, normal değerlerini öğrenmek isterseniz  
Tahliller ve Değerleri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Yenidoğanlarda TSH Testi
Yeni doğanlarda konjenital hipotiroidi taramasında kullanılan bir tahlil türüdür
York Test Nasıl Yapılır? York Test Uygulama Kılavuzu
Bir gıda intolerans testi olan York Test herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurulmadan bizzat testi uygulayacak kişi tarafından da uygulanabiliyor
Ürik Asit Yüksekliği Hangi Hastalıklara İştirak Eder
Ürik asidin kanda yükseldiği çeşitli hastalık durumları vardır
Tahlil.com Yenilendi
Tahliller,tahlillerin klinik olarak kullanımı ve sağlık bilgileri konularında faaliyet gösteren sitemiz sizler için yenilendi
HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?
Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com