Püy Kültürü Nedir?

10.04.2018 03:18 | Güncelleme: 21.01.2019 09:42 | Yazar: Dr. Cem Argun
Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan doku sıvısıdır.Enfeksiyon durumlarında oluşmaktadır.Tedavisi gereken bu durumun tanısında ise bu sıvıdan alınan örnekten mikrobiyolojik kültür yapılması son derece önemlidir.Püy kültürü sonucuna göre enfeksiyonun tedavisine yönelik araştırmalar yapılmaktadır.
Püy Kültürü Nedir?
A

Püy Nedir?

Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan iltihabi bir doku sıvısıdır. Cerahat olarak da adlandırılabilir.Kesi ile açılması veya kendiliğinden patlamasıyla buradan kanlı iltihap akar.

Püy Kültürü Nedir?

Püy kültürü mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir bakteriyolojik inceleme tahlilidir.Kültür sonrası herhangi bir üreme olduğunda antibiyogram testi de yapılarak iltihabın yedavisine yönelik antibiyotik de seçilir.

Püy kültürü, vücudun herhangi bir yerinde oluşan irinli lezyonlar için yapılan mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tetkiktir.

Püy Kültürü İçin Numune Nasıl Alınır?

Kültür hastadan, doktor veya hemşire tarafından bir enjektör ve/veya steril pamuklu çubuk ile (eküvyon) alınır. Alınan örnek steril taşıyıcı besi yeri veya numunin alındığı enjektör ile miktobiyoloji laboratuvarına gönderilir.

İncelenmesi için çok kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır. Beklemesi halinde yapısı bozulabilir ve neticesi yanıltıcıdır.
Alınan örnek insan kanlı besiyeri, EMB besiyeri ve gerekirse saboraud ve çikolata agarlı besiyerlerine ekilip etüvde inkubasyona bırakılır.

Püy Kültürü Sonucu Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Kültür sonuçları mikrobiyoloji uzmanlarınca ortalama 2 ile 3 gün içinde raporlanır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
AFP Testi
Kandaki alfa feto protein seviyesini ölçen, karaciğer, testis veya yumurtalık kanseri tanısında kullanılan tümör belirleyici bir testtir.
İdrar Yolları Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?
İdrar yollarında enfeksiyon, kanama gibi sebeplerden dolayı, idrar yollarının gözlemlenmesine ihtiyaç vardır.
Inhalant Testi Nedir?
Inhalant testi atropik hastalık tanısının ilk aşamasında uygulanmaktadır.
ERA Testi Nedir?
Tüp bebekte başarısızlık meydana geldiyse bunun en büyük sebebi; implantasyon penceresi denen vaktin değişimidir.
Kolesistit Tanısı Nasıl Koyulur?
Kolesistit; safra kesesi enfeksiyonudur. Tanı ve tedavisi tercihen genel cerrahi uzmanları ve gastroenteroloji uzmanlarınca yapılmalıdır.
CGM Yöntemiyle Kalp Krizi Riski Tespit Ediliyor
CGM yani kardiyogonyometri; kalbin 3 boyutlu görünmesini sağlayan bir test cihazıdır. Bu cihazın temel özelliği ise kalp krizi riskini önceden haber verebilmesidir.
Toxoplasma Yüksek Avidite Nasıl Yorumlanmalıdır?
Toxoplasma yüksek avidite değerleri 3 aydan önce uzun süre önce geçirilmiş primer enfeksiyonun göstergesidir.
Sitrik Asidin Testinin Kullanım Yerleri Nelerdir?
Sitrik asit tahlili özellikle kalsiyum içeren böbrek taşları ve renal tübüler asidozun tanı ve takibinde kullanılır.
Anemi (Kansızlık) Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının yaş ve cinsiyete göre olması gereken değerinin altına düşmesine anemi denir. Anemi diğer adıyla da kansızlık tanısında doktorlar bazı kan tahlilleri…
Albumin Nedir?
Albumin bir protein olup biyokimya tahlilleri arasında yer alır. Bu tahlil kandaki albumin proteinin seviyesini analiz etmektedir.
Kan Uyuşmazlığı Nedir Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?
Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar doğacak bebekte ciddi sağlık sorunlara yol açıyor.Kan uyuşmazlığının tanısı ve tedavisi için ise kan uyuşmazlığı testi son derece…
Kolposkopi Nedir?
Kolposkopi; rahim ağzının, herhangi bir hastalık açısından, ucu kameralı alet tarafından gözlenmesi işlemidir.Kadın doğum doktorları tarafından rahim hastalığı şüphelenilen hastalara uygulanan bir tahlil…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com