Ağır Metal (Toksik Metaller) Tahlili Nedir Nasıl Yapılır?

26.08.2017 09:25 | Güncelleme: 24.05.2020 08:09
Bu tahlili belirli ağır metallere aşırı maruziyeti araştırmak, saptamak ve izlemek için  yapılır.
Ağır Metal (Toksik Metaller) Tahlili Nedir Nasıl Yapılır?
A

Ağır metal tahlilleri sıklıkla İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında meslek hastalığı araştırmasında bu tür metallere maruz kalma potansiyeli olan işiçilerden istenen tahlillerdir.
Bu tahliller özellikle belirli ağır metallere aşırı maruziyeti araştırmak, saptamak ve izlemek için  yapılır.
Ağır metallerle çalışıyorsanız veya doktorunuz bu metallere maruz kaldığınızdan kuşkulandığında belli aralıklarla bu testlerden geçersiniz.Özellikle işyerinde bulunan hekiminiz yani işyeri hekiminiz bu tahlilleri rutin periyodik sağlık muayenelerinde istemektedir.
Bu tahlil için gerekli olan numune bir kol damarınızdan alınan kan numunesi veya  24 saatlik idrar numunesi,nadiren saç, kıl,doku veya başka bir sıvı numunesi kullanılır.
Laboratuvar tek tek metaller için yapılan testlerden başka birkaç farklı ağır metal paneli grupları beraber test edilebilir. 

ESR Nedir ve Hangi Durumlarda ESR Yükselir?
ESR çöken alyuvarların miktarına denir ve genel test olarak birçok hastalığın tanısı için yapılır. Diğer adı ise sedimentasyondur.
Kortizol Testi Nedir? Kortizol Düzeyi Düşüklüğü ve Yüksekliği
Kortizol testi günün belirli saatlerinde düşüklük veya yükseklik gösterebilir. Bu nedenle kortizol testi için kanın alındığı saat ve zamanlama önem taşımaktadır.
PSA testi nedir?
Bu test prostat kanserinin teşhisinde kullanılan doğrulayıcı ve tamamlayıcı bir laboratuvar tahlilidir.
Çocuklarda Persantil Değeri Nedir? Nasıl Değerlendirilir?
Persantil değer; bebeklikten itibaren, çocuğun büyümesinin takipte tutulmasını sağlayan değerlerdir.
Nikotin Testi Nedir? Kanda Nikotin Testi Yapılır mı?
Sigara içenlerde nikotin araştırılması sıkça merak edilen bir konudur.Özellikle genç yaşta sigara içenler sigara içip içmediklerinin yapılacak testlerde…
ANCA Testi Nedir?
ANCA testi bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının tanısı için yapılır. Otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir otoantikor testidir. ELİSA ve IFA yöntemleri en sık kullanılan…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com