Ağır Metal (Toksik Metaller) Tahlili Nedir Nasıl Yapılır?

26.08.2017 09:25 | Güncelleme: 24.05.2020 08:09
Bu tahlili belirli ağır metallere aşırı maruziyeti araştırmak, saptamak ve izlemek için  yapılır.
Ağır Metal (Toksik Metaller) Tahlili Nedir Nasıl Yapılır?
A

Ağır metal tahlilleri sıklıkla İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında meslek hastalığı araştırmasında bu tür metallere maruz kalma potansiyeli olan işiçilerden istenen tahlillerdir.
Bu tahliller özellikle belirli ağır metallere aşırı maruziyeti araştırmak, saptamak ve izlemek için  yapılır.
Ağır metallerle çalışıyorsanız veya doktorunuz bu metallere maruz kaldığınızdan kuşkulandığında belli aralıklarla bu testlerden geçersiniz.Özellikle işyerinde bulunan hekiminiz yani işyeri hekiminiz bu tahlilleri rutin periyodik sağlık muayenelerinde istemektedir.
Bu tahlil için gerekli olan numune bir kol damarınızdan alınan kan numunesi veya  24 saatlik idrar numunesi,nadiren saç, kıl,doku veya başka bir sıvı numunesi kullanılır.
Laboratuvar tek tek metaller için yapılan testlerden başka birkaç farklı ağır metal paneli grupları beraber test edilebilir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
CPK Testi
Bu yazımızda, CPK testlerinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neden yapıldığını, sonuçlarınızın nasıl olması gerektiğine dair tüm cevapları bulabilirsiniz.
Tahlil Sonuçlarınızı Sormak İçin Sitemize Ücretsiz Üye Olabilirsiniz
Tahlil.com doktorlarına merak ettiğinin ve yorumlanmasını istediğiniz tahlillerinizi sorabilirsiniz.
Gebelik Testi Nedir? Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebelik testi yaptırmak için en uygun zamanın ne olduğu anne adayları ve gebelik şüphesi duyan kadınların sıkça merak ettiği bir konudur.Bu yazımızda gebelik testi ve gebelik testinin…
Alzheimer Riski Yapılan Testlerle Belirlenebiliyor
Günümüzün en büyük sorunlarından birisi unutkanlık.Alzheimer hastalığı da unutkanlık yapabilen hastalıklardan biri. Alzheimer riski yapılan testlerle belirlenebiliyor.
Spot İdrarda Kreatinin Ölçümü Testi Hakkında Bilgiler
Spot idrarda kreatinin ölçümü karın travması sonrasında oluşabilen mesane yırtıklarının ayırıcı tanısında, ileri dönem böbrek yetmezlikli hastaların ayrımında faydalıdır.
Anjiyografi (Anjiyo)Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Anjiyografi; tıbbi bir görüntüleme yöntemidir. Genel olarak damarların görüntülenmesi için kullanılır.En sık kardiyoloji, girişimsel radyoloji ve kalp damar cerrahisi…
Şüpheli İlişki Sonrası HIV Testi Yeterli mi?
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası endişeye kapılan erkek ziyaretçilerimiz HIV testi yaptırıyorlar.
Böbrek Hastalıklarında GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) Testi Nedir?
GFR;  Glomerüler Filtrasyon hızı anlamına gelmektedir. Böbrek fonksiyonlarını ölçmede kullanılmaktadır.
Hemoglobin Elektroforezi Nedir?
Hemoglobin Elektrofezi kan hücrelerindeki hemoglobin türlerini ve sayılarını ölçen bir çeşit kan testidir. Bu ölçüm sonucunda kan bozukluğuna sahip olup olmadığınızı…
Bombay Fenotipi ve Bombay Kan Grubu Nedir?
Son dönemlerde ortaya çıkan kan grubundan haberiniz var mı? Kolay kolay ayırt edilemediği için Bombay adlı kan grubunu henüz duymamış olmanız çok mümkün. Bu yüzden…
Hematoloji Testleri Nelerdir? Hematoloji Testlerinin Yorumu
Hematoloji testleri doktorlarca en sık istenen tahlillerdir.Başlıca kematoloji testleri ise tam kan sayımı (hemogram), sedimentasyon ve koagulasyon testleridir.Hematoloji testlerinin nasıl yorumlandığı…
Anti-Mullerian Hormonu (AMH) ve Anti-Mullerian Testi
Anti-Mullerian Hormon erkeklerde testisin Sertoli hücreleri tarafından, kadınlarda ise over granulosa hücreleri tarafından üretilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com