Ramazanda Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Ramazan ayının gelmesiyle vücudun bayramı da gelmiş demektir
A

Ramazan ayının gelmesiyle vücudun bayramı da gelmiş demektir. Bir aylık bu detoks süresinde sağlıklı ve doğru beslenmek, vücudu ödemlerden kurtulmak başta olmak üzere, pek çok zararlardan muhafaza eder. Bu sebeple bu dönemi çok güzel değerlendirmek gerekir. Ramazanda hastalanan kişilerin ortak yanlışlarında ramazanı yanlış değerlendirmek ve kötü beslenmek vardır. bu sebeple bu değişim sürecini doğru değerlendirmek gerekir inanılmaz faydaları göreceksiniz.

Peki ramazanda doğru diş bakımı nasıl olmalıdır? Günün uzun vaktinde ağza hiçbir besinin girmeyecek olması, tükürük salgısını azaltacaktır. Ağzı doğal olarak temizleyen tükürük salgısı, en çok besin alındığında salgılanır, açlık ve susuzluk durumunda azalır.  Bu sebeple özellikle sahur vaktinde özellikle diş temizliği çok dikkatli yapılmalıdır. Diş macunları ağızda kaldığında ağız kuruluğuna sebep olur. Bu sebeple sahurda dişinizi fırçaladıktan sonra bol su ile ağzınızı çalkalayın. Diş fırçaladıktan sonra da bir bardak su içerek oruca o şekilde başlayın. 

Sahurlarda meyve, tatlı, asitli, şekerli gıdalardan uzak durmak gereklidir. Bu maddelerin diş aralarından temizlenmediği sürece dişlerde çürümelere ve aşınmalara sebep olabilir.

İftar yapıldığından itibaren ağız temizliğine özen gösterilmelidir. Yemekten kalkınca ve aralarda bir şeyler atıştırdıktan sonra her defasında ağzınızı bol suyla çalkalayın. Bu çalkalama işinde illa suyu tükürmek gerekmez. Yanınızda taşıyacağınız suyu devamlı içmeniz, hem ihtiyacınız olan su ihtiyacını giderecek, hem de diş sağlığınızı koruyacaktır. Özellikle tatlı yedikten sonra bu davranış dişleriniz için çok faydalı olacaktır. Tabii suyun faydaları saymakla bitmez, içtiğiniz bu su aynı zamanda daha az yemenizi sağlayacak ve vücudu ağırlaştırmayacaktır.

İftardan sonra akşam yatmadan önce muhakkak dişlerin bakımı yapılmalı ve sahura bırakılmamalıdır. Bu sayede, uyanamama durumunda dahi dişler sağlıklı bir şekilde kalacaktır. 

Ramazanda insanları en çok rahatsız eden durumlardan biri de ağız kokusudur. İçinde bakteri barındıran ve iyi temizlenmemiş olan ağzın kokma olasılığı her zaman vardır, sağlıklı ağızda çok ağır kokular meydana gelmez. Ramazanda doğru yapılacak olan ağız temizliği, ağızda bakteri üremesini engelleyeceğinden, ağız kokusu problemini de azaltacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kusursuzluk Saplantısı Nedir?
Toplumda görülen birçok rahatsızlıktan biri de kusursuzluk saplantısıdır
Torun Sevgisi Sağlığınızı Koruyor!
Büyük anne-baba ve torun arasında hepimizin bildiği oldukça sağlam ve güzel bir sevgi bağı vardır
Yemeği Üfleyerek Soğutmayın
Nefes vermek; vücutta işlevi bitmiş, karbondioksit bakımından yoğun olan havanın vücuttan atılmasıdır
Gebelikte Folik Asit Neden Önemlidir?
Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir
Çikolatalı Süt Antremandan Sonra İyi Bir İçecektir
Antrenman sırasında terlemekle beraber vücuttan su atılır bu nedenle spor sırasında sıvı alınması çok önemlidir
A VİTAMİNİ
Yağda eriyen önemli bir vitamindir
Çocuğunuz İnternet Bağımlısı mı?
Mevcut olumsuz davranışın veya eylemin kişinin hayatında olumsuzluklara sebep olmasına rağmen kişinin bunu bırakamaması durumu bağımlılıkların ortak özelliğidir
Diyabet Hastaları İçin En Uygun Gıdalar Nelerdir?
Kanada’da yapılan araştırmalara göre tip iki diyabet hastalarının kan basınç ve kan şekerlerinin azalması için fasulye gibi hububatın kullanımı tavsiye edilir
Eksik Dişler Çene Sağlığını Bozuyor.
Diş sağlığını korumak dişlerinizi koruma kadar çene sağlığınızı korumak için de önemlidir
Hafızanızı 'Fit' Tutun
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan sağlığı için çok önemlidir
Gelişme Çağında Protein Tüketimine Özen Gösterin.
Fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemler bebeklik çağı ve ergenliktir
Taze Meyve Suyu İçin..Bağışıklığınızı Yükseltin.
Bağışıklık, vücudu hastalık yapan etkenlere karşı koruyan vazgeçilmez bir sistemdir