Cinsellikte Büyük Problem “Jimnofobi”

Jimnofobi; kelime olarak çıplak kalma korkusu olarak tanımlanır
A

Jimnofobi; kelime olarak çıplak kalma korkusu olarak tanımlanır. Kimse tarafından dile getirilmese de eşler arasında ayrılığa kadar büyük sorunlara yol açabilen bu hastalık, toplumda azımsanamayacak kadar çoktur. Adı bilinmiyor olsa da, bu problemi ortadan kaldırmak pek çok evliliği kurtaracaktır. 

Toplumda özellikle tacizin ve cinsel istismarların bu kadar çok arttığı bir dönemde, bilinçli ebeveynler çocuklarına verdikleri cinsel eğitime de çok dikkat eder olmuşlardır. Tabii ki bu durum toplum için çok doğru ve yerinde bir davranıştır. Ancak yapmaya çalışılan şeyde eğer yanlış yöntemler kullanılırsa, bu sefer hiç beklenmeyen başka problemler karşımıza çıkmaktadır. Bunun en güzel örneği de jimnofobidir. 

Çocuğa mahremi öğretmek kuşkusuz çok önemlidir. Ancak bunu yaparken çocuğa vücudu tanıma özgürlüğü de verilmelidir. Yani bu bölgeler evet kendine özgüdür ve istemediği sürece kimse bakamaz, dokunamaz. Ancak kendinin bunu görmesi, dokunması ve kabullenmesi çok önemlidir. 

Çıplaklık utanılacak bir şeydir ancak, bu uluorta yapıldığında ayıptır. Bunun ayrımının çok iyi yapılması ve çocuğa kazandırılması çok önemlidir. 

Aynı zamanda büyümeye başlayan yani ergenliğe adım atan her çocuk, kendi vücudunu yeniden keşfetmeye başlar. Bu aşamada başka vücutlarla kendi vücudunu sürekli karşılaştırır. Özellikle tv, dergi, oyuncak bebek vücutları gibi idoller ona çok güzel gelirken, kendi vücudu son derece itici görünmeye başlar. Özellikle kız çocuklarında bu durumla karşı karşıya kalma olasılığı daha yüksektir.

Böyle travmalarla büyüyen çocuklar birer yetişkin olduklarında, eşleriyle dahi vücudunu paylaşmak istemezler. Eşten kaçma, yanında giyinememe, hatta ilişkilerinde sürekli huzursuz olup sürekli kendini kapatma isteği meydana gelebilir. Bu durumda partner de kendini rahatsız hisseder ve ilişkiden tam manasıyla zevk almak yerine bir eziyete dönüşebilir. 

Bu durumu kabullenmek zor olsa da, geçiştirmek çok kolaydır. Ancak eşin bu konuda destekçi olması ve istemediği şeylere partnerini zorlamaması gerekir. Jimnofobik kişiler öncelikle ayna karşısında kendi vücutlarına bakmalı, benimsemeli ve kabul etmeliler. Ancak bunda da aşırıya kaçmamak gerekir, sadece fobiyi yenecek kadar. Bunun dışında eşin yanında bölge bölge vücutta açıklıklar bırakılmalı ve görünmesine müsaade edilmelidir. Ancak cinsel organ bunun dışında tutulmalıdır. Çünkü tiksinti uyandırabilir ve ters etki gösterebilir. Bu aşamada eş büyük tepkiler vermemeli ve sanki normal bir durummuş gibi karşılamalıdır. Ancak bu şekilde rahatlama sağlanabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ön Sevişme Cinsel İlişkinin Kalitesini Arttırır
Her cinsel birliktelikte ön sevişme şart değildir
Aşırı Yağlı Yiyecekler Erkeklerde Sperm Sayısını Azaltıyor
Doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerle beslenen erkeklerin sperm sayısında azalma görülebiliyor
Mutlu Bir Cinsellik İçin Kadınlara 7 Önemli Uyarı
Mutlu bir cinsel beraberlik için, kadınların da cinsellikte  dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır
Cinsellikle İlgili 9 Önemli Sır
Cinsellik kuşkusuz insan hayatında büyük yer kaplıyor
Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Sorunu
Cinsel isteksizlik hamile bayanlar arasında sık olarak rastlanan bir cinsel sorundur
Kontrol Edilmeyen Diyabet ve Erkeklerin Cinsel Hayatına Etkileri
Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı)  sinir ve  damarları olumsuz yönde etkileyerek   erkeklerde sertleşme fonksiyonlarını bozuyor
Kadınlarda Zayıflık Veya Aşırı Kilo Kısırlığa Yol Açabiliyor
Aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık kadınlarda kısırlığa yol açabiliyor Kadınlar son yıllarda, kilo vermek amaçlı olarak diyet ve ağır sporlar uygulayabiliyorlar
Cinsel İsteği Arttırmak ve Canlandırmak İçin 5 Öneri
Cinsel istekleri azalmış çiftlere  veya bireylere,sağlıklı bir cinsellik ve cinsel isteği arttırmak için 5 önemli öneride bulunuluyor
Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir ?
Doğum kontrolü ve doğum kontrol yöntemleri aktif cinsel hayatları olan çiftlerin daima gündemindedir
Çok Doğum Yapan Kadınlarda Vajinoplasti Yüz Güldürüyor
Çok doğum yada zorlu doğum yapan bayanlarda ,ileride oluşabilecek cinsel sorunların giderilmesinde vajinoplasti ameliyatı giderek tercih edilmeye başlanmıştır
Cinsel İsteksizlik ,Cinsel Soğukluk (Frijidite) Nedir?
Cinsel isteksizlik sık rastlanan fakat her zaman rahatça doktora ifade edilemeyen bir cinsel sorundur
Vajinusmus (Cinsel ilişkiye girememe) Nedir?
Vajinismus sıkça araştırılan bir cinsel sağlık sorunudur