Salpenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

05.04.2020 07:58 | Güncelleme: 31.08.2020 03:06 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Salpenjit fallop tüplerinin iltihaplanmasına neden olur. Enflamasyon bir tüpten diğerine kolayca yayılabilir, bu nedenle her iki tüp de etkilenebilir. Tedavi edilmezse, salpenjit uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir. Belirtileri, bireysel riskinizi, nasıl tedavi edildiğini ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Salpenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
A

Salpenjit Nedir?

Salpenjit, bir tür pelvik inflamatuar hastalıktır (PID). PID, üreme organlarının bir enfeksiyonunu ifade eder. Zararlı bakteriler üreme sistemine girdiğinde ortaya çıkar. Salpenjit ve diğer PID formları genellikle klamidya veya gonore gibi bakterileri içeren cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Salpenjit Belirtileri Nelerdir?

Salpenjit geçiren her kadın belirti ve  semptomlarla karşılaşmaz.

Belirtiler mevcut olduğunda ise, aşağıdaki durumlar ile karşılaşabilirsiniz:

 • kötü kokulu vajinal akıntı
 • sarı vajinal akıntı
 • yumurtlama, menstruasyon veya seks sırasında ağrı
 • regl dönemleri arasında lekelenme
 • hafif bel ağrısı
 • karın ağrısı
 • bulantı
 • kusma
 • ateş
 • sık idrara çıkma

Bu durum akut olabilir-şiddetli semptomlarla aniden ortaya çıkabilir — veya kronik-uzun süre az veya hiç semptom olmadan kalır.

Bazen, semptomlar tedavi olmadan kaybolabilir ve altta yatan enfeksiyonun artık orada olmadığına dair yanlış bir izlenim bırakabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse, uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir.

Salpenjit Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?

Salpenjit genellikle vajinal ilişki yoluyla edinilen bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Eğer aşağıdaki durumlar mevcutsa yüksek risk altında olabilirsiniz:

 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon varsa
 • Kadın korunmadan seks yaptıysa
 • Kadının birden fazla cinsel partner varsa
 • Kadının partnerinin birden fazla cinsel partneri varsa

Nadir olmakla birlikte, apandisit veya UID yerleştirilmesi gibi karın enfeksiyonları veya prosedürleri salpinjite neden olabilir.

Salpenjit Nasıl Teşhis Edilir?

Salpenjit belirtileri yaşıyorsanız, komplikasyon riskinizi azaltmak için hemen doktorunuza danışın.

Belirtilerinizi değerlendirdikten ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirdikten sonra, doktorunuz hassasiyet ve şişlik olan yerleri aramak için fizik muayene yapacaktır.

Doktorunuz ayrıca tanı koymalarına yardımcı olmak için aşağıdaki testleri de yapabilir:

 • Kan ve idrar testleri. Bu testler enfeksiyon işaretleri arayacaktır.
 • Vajina ve serviks sürüntü testi. Bu, sahip olabileceğiniz bakteriyel enfeksiyon türünü belirleyecektir.
 • Transvajinal veya abdominal ultrason. Bu görüntüleme testleri fallop tüplerine ve üreme sisteminizin diğer bölgelerine bakar.
 • Histerosalpingogram. Bu, serviks yoluyla enjekte edilen iyot bazlı bir boya kullanan özel bir X-ışını türüdür. Doktorun fallop tüplerindeki tıkanıklıklara bakmasına yardımcı olur.

Bazı durumlarda, doktorunuz tanısal laparoskopi önerebilir. Bu küçük cerrahi prosedür, doktorunuzun fallop tüplerinizi ve diğer üreme organlarını tam olarak görmesini sağlayacaktır.

Doktorunuz bu prosedürle ilerlemeye karar verirse, hastanenizde veya cerrahi merkezinizde takip ziyareti olarak planlanacaktır. Daha sonra hastaneyi veya cerrahi merkezinden ayrılabilirsiniz, ancak birinin sizi eve götürmesi lazım.

salpenjitnedirvenasıltedaviedilir?

Salpenjit Tedavisi

Doktorunuz bakteriyel enfeksiyonu temizlemek için oral veya intravenöz antibiyotik verecektir. Cinsel partnerleriniz de antibiyotik kullanmalı. STI için test olmalarını sağlayın. Enfeksiyonu temizlerseniz ancak tedavi edilmemiş bir partnerle ilişkiye girerseniz, enfeksiyon size tekrar ortaya çıkacaktır.

Enfeksiyon apseye neden olduysa, doktorunuz onu boşaltmak için laparoskopik cerrahi yapabilir.

Enfeksiyon yara izi veya yapışıklıkların oluşmasına neden olduysa, doktorunuz hasarlı bölgeleri çıkarmak için ameliyat önerebilir. Daha sonra hamile kalmak istiyorsanız doktorunuzun ameliyat önerme olasılığı daha yüksektir.

Fallop tüpleriniz sıvı ile doluysa, doktorunuz sıvıyı boşaltmak veya sıvı dolu alanı çıkarmak için ameliyat yapacaktır.

Salpenjit Komplikasyonları

Tedavi edilmezse, salpenjit aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • enfeksiyonun uterus ve yumurtalıklar da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılması
 • uzun süreli pelvik ve karın ağrısı
 • kısırlığa yol açabilen tubal skar, yapışıklıklar ve tıkanmalar
 • fallop tüplerinde apseler
 • ektopik hamilelik

Salpenjitin Hamilelik ve Doğurganlığa Etkisi

Erken teşhis ve tedavi edilirse, salpenjitin doğurganlığınız üzerinde bir etkisi olmaz. Komplikasyonsuz hamile kalabilir ve hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

Ancak tedavi gecikirse — veya enfeksiyon tamamen tedavi edilmezse — salpenjit fallop tüplerinde tıkanmalara, yapışıklıklara veya skarlaşmaya neden olabilir. Bu kısırlığa yol açabilir.

Bu engeller cerrahi olarak giderilemezse, hamile kalmak için tüp bebek (IVF) gerekebilir.

IVF iki parçalı bir cerrahi işlemdir. Bir yumurtanın fallop tüpünüzden uterusa geçmesi gereğini ortadan kaldırır, burada sperm tarafından döllenebilir. IVF ile yumurtalarınız cerrahi olarak çıkarılır. Bir yumurta ve sperm daha sonra bir petri kabında birleştirilir.

Eğer bir embriyo sonuç verirse, rahim ağzınızdan yavaşça implante etmek için rahim ağzınıza sokulur. Yine de, IVF kusursuz değildir. Başarı oranları değişir ve yaş ve genel sağlık da dahil olmak üzere birçok faktöre dayanır.

Salpenjit ayrıca ektopik hamileliğe neden olabilir. Bu, döllenmiş bir yumurta uterusunuzun dışına yerleştirildiğinde olur. Bu tür bir hamilelik sağlıklı bir doğuma neden olmaz. Ektopik hamilelikler tıbbi acil durumlar olarak kabul edilir ve tedavi edilmelidir.

Sonuç olarak;

Erken tanı ve tedavi ile salpenjit antibiyotiklerle başarıyla temizlenebilir. Ancak tedavi edilmezse, salpenjit ciddi uzun vadeli komplikasyonlara neden olabilir. Buna tubal apseler, ektopik hamilelik ve kısırlık dahildir.

Link: https://www.healthline.com/health/womens-health/salpingitis

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir
Topuk Dikeni Nedir?
Ayak kemiğinin sürekli zorlanması sonucu topuk kemiğinde kalsiyum birikir. Bu birikim kemik benzeri bir yapı oluşturur.Bu yapıya topuk dikeni adı verilir.Ayak topuğunda ağrıya sebep olur.
Şimdi de Mide Gribi Çıktı! Mide Gribi Nedir? Nasıl Korunabiliriz?
Mide gribine Norovirus adında bir virus yol açıyor.
Huzursuz Bacak Sendromu (Willis-Ekbom Hastalığı ) Nedir?
Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu, bacakları hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtüye neden olan sinir sisteminin yaygın bir durumudur. Nedenleri…
Sebepsiz Bel Ağrısı Osteoporozu İşaret Eder
Osteoporoz; kemik erimesi adıyla bilinen hastalıktır. Kemiklerdeki mineral eksikliği sebebiyle iskelette deformasyon olur ve neticesinde kemik yapıları küçülür, daha kırılgan bir…
Deprem Öncesi ve Sonrası Neler Yapılmalıdır?
Deprem gerçeğini engellemek mümkün olmadığına göre; yapılması gereken bilinçlenmek ve depreme hazırlık yapmaktır.  Depreme hazırlıklı olmak nedir? Nasıl yapılmalıdır?…
Bebek ve Çocuklarda Üst Açma Problemi
Hareketli yatan ve uyurken sürekli üstünü açan çocuklarda ebeveynler, hep hastalık kaygısı yaşarlar. Kendileri de sürekli kalkıp çocuğun üstünü…
Hayvandan İnsana Neden Hastalık Geçer?
Son günlerde gündeme oturan ve yerini kimselere kaptırmayan corona virüs, insanlara, akademisyenlere, sağlıkçılara da pek çok sorunun kapılarını açmıştır. İlk akla…
Yaşlılar Hastalık Hastası Olmaktan Nasıl Kurtulur?
Hastalık hastası; bir rahatsızlığı olmadığı halde sürekli yakınan, kendinde bir hastalık olduğu düşüncesi ile yaşayan ve kendince kanıtlarıyla gerçek buymuş gibi yaşayan kişilere…
Kendi Kendinize Teşhis Koymayın!
Günümüzde tanımlanan, teşhisi konulan, basit testlerle kolaylıkla tespit edilip, tedavisi yapılan pek çok hastalık vardır. Ancak öyle hastalıklar vardır ki; alışkanlık haline…
Apandisit Belirtileri Nelerdir?
Apandisti kendiliğinden ve herhangi bir neden olmadan oluşur.Hemen her yaşta ortaya çıkabilen ve tedavi edilmez ise hayatı tehdit eden bir hastalıktır.Tedavide acil cerrahi müdahale gerekmektedir.Doktor…
Kimyasal Maddelerle Temasta İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?
Kimyasal maddelerle temas sağlığımız için tehdit oluşturabilir.Özellikle iş hayatında kimyasal üretim yerlerinde ve çeşitli işyerlerinde kimyasal maddelere maruz kalınarak çeşitli…
Hepatit A Hastalığı Nedir? Hepatit A Nasıl Bulaşır?
Hepatit A, bir virüsün sebep olduğu sarılık ile karakterize bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit A bulaşıcı bir hastalıktır. 
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com