Sarkom Nedir?

18.05.2016 03:49 | Güncelleme: 18.04.2021 10:48
Sarkom, kötü huylu tümör anlamındadır ve geliştiği dokunun ismi ile adlandırılır. Yumuşak dokularda meydana gelmesi en temel özelliğidir. Görülme sıklığı bakımından en az görülen kanser türlerindendir. 
Sarkom Nedir?
A

Sarkom, kötü huylu tümör anlamındadır ve geliştiği dokunun ismi ile adlandırılır. Örnek olarak kemikte oluşan tümör oluşumu osteosarkom olarak isimlendirilir. Osteo; kemik anlamı taşır. Yumuşak dokularda meydana gelmesi en temel özelliğidir. Görülme sıklığı bakımından en az görülen kanser türlerindendir. 

Sarkom hücrelerinin yayılması çoğunlukla lenf sistemi yoluyla olur. Tedavisinde cerrahi operasyon, kemoterapi veya radyoterapi uygulanmaktadır. 

Lenf Sistemi Nedir?

kalp, her atımını 0,85 saniyede tamamlar. Yani bu; her 0,85 saniyede yeni kan tüm vücuda pompalanıyor anlamını taşır. Buradan da anlaşılacağı gibi, kan sürekli sirkülasyonunu hızlı bir şekilde yapmalıdır. Bu hızlı döngü esnasında dokulardaki atıkları yeterince alamayabilir. Bu durumda zehirli maddeler organlarda ve dokularda birikir, bu da hastalıklara sebep olurdu. Ancak lenf sistemi, tam olarak bu iş için vardır. Lenf sisteminde kan değil, beyaz bir sıvı akar. Bu sıvı, kan dolaşımından ayrı hareket eder ve görevi, kanın toplayamadığı zararlı atıkları toplamaktır. Rengi kırmızı olmasa da, topladığı atıkları o da kalbe gönderir ve yeniden temizlenmesini sağlar. Ayrıca kan kadar hızlı bir akışa sahip olmadığından yavaş ve istikrarlı şekilde temizleme işini yapar.

Lenf sistemi sayesinde; 

vücut doku ve organlardaki birikmiş atık maddelerden kurtulur,

ödem ve iltihap oluşumu engellenmiş olur,

yavaş ve kararlı bir dolaşım sıvısı görülür.

Sarkom Nasıl Tedavi Edilir?

Sakom da, her kanserde olduğu gibi, kişide nasıl seyrettiği ve hangi aşamada olduğuna göre tedavisi değişir. Bu sebeple izlenecek yolu doktorunuz belirleyecektir. Ancak standart olarak söylemek gerekirse, bazı sarkomlar kemoterapiye, bazıları da radyoterapiye dirençlidir. Gerekiyorsa her iki tedavi yöntemi de denenebilir. Ayrıca sadece tek bir dokuda görülüyor ve henüz yayılmaya başlamamışsa, ameliyatla o bölgenin temizlenmesi de mümkündür.KOAH Nedir?
KOAH, hava yollarını daraltıp, solunumu zorlaştıran kronik bir hastalıktır
Vajinada Bartolin Kisti Nedir?
Bartolin; vücut bezlerindendir
Boyun Ağrısı Sebebi Boyun Fıtığından Başka Nedene Bağlı Olabilir
Boyun ağrısı sık karşılaştığımız bir durumdur
Migren Ençok Kimlerde Görülür?
Migren; baş ağrısıyla kendini belli eden, ataklara sebep olan bir hastalıktır
Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Göz tansiyonu oldukça ciddi bir hastalıktır
Fazla Süt Akne Yapıyor
Süt; kemiklerin güçlenmesi, sindirim sisteminin düzenli çalışması başta olmak üzere pek çok faydası bulunan bir mucizevi bir içecektir
Bebekte Egzama ve Nedenleri
Egzama ciltte görülen kızamık ve döküntülerle kendini belli eden hastalıktır
Soğuk Ellerin Sebebi Nedir?
Çoğu insanda ellerin soğuk olması yaygın bir durumdur
Yaş Grupları ve Risklere Göre Hepatit B Aşı Uygulaması Nasıldır?
Hepatit B aşısı günümüzde yaygın olarak uygulan bir aşı türüdür
Akut Farenjit
Farenjit burun ve ağız boşluğunun arka duvarı ile küçük dilin arkası arasında kalan bölgenin iltihaplanması hastalığıdır
Kulak Tüpü Nedir? Kimlere Takılır?
Kulak tüpleri küçük, silindir şeklinde ve ortasında kanalı olan tıbbi cihazlardır
Miyokardit (Kalp Kası İltihabı) Nedir?
Kalp kaslarının iltihaplanması hali miyokardit olarak isimlendirilmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com