Çocuklarda Omuz Eğriliğine Dikkat

07.09.2018 01:34
Çocuklarda omuz düşüklüğü omurga eğriliğinin habercisidir
Çocuklarda Omuz Eğriliğine Dikkat
A

Çocuklarda omuz düşüklüğü omurga eğriliğinin habercisidir. Ergenlik çağına girenlerde çocukların bir omzunun yukarıda diğer omzunun daha aşağıda olup olmadığına dikkat edilmelidir.
Baş veya çenenin eğri durup durmaması, göğüs kafesinde şekil bozukluğu ya da sırtta kambur duruş olup olmadığına da dikkat edilmelidir.
Kızlarda 12-14, erkeklerde ise 13-15 yaşlarda büyüme hızı yönünden önemi hastalığın bu dönemde durdurulma imkanı bulunmasıdır.
Mevcut eğrilik bu dönemde yapılacak müdahalelerle tek seferde güvenli yöntemlerle düzeltilebilir. İleri yaşlarda ise operasyonla kısmen düzelme elde edilse de eğrilik şekillendikten ve vücut yapısı oturduktan, eklemler, bağlar sertleştikten sonra gelişen omurga eğriliklerinin düzeltilmesi teknik olarak daha zor ve bir dizi ameliyatlarla mümkün olabilmektedir.

YORUMLAR

shanks06 | 07.09.2014 11:15

Merhaba,
benim göğüs kafesimin orta paralelinde içe doğru çökük bir bozukluk söz konusu. erkeğim, 22 yaşındayım, 61 kiloyum. çevremdeki arkadaşlarım fitness salonuna gitmmi öneriyor. protein tozuyla kilo alarak ve spor yaparak düzelebileceğini söylüyorlar. sizin tavsiyeniz nedir?

Tahlil.Com | 08.09.2014 09:06
Bu doğuştan olan bir rahatsızlıktır, ancak protein tozları ciddi yan etkisi olan maddelerdir, öncelikle göğüs cerrahisine muayene olup bu rahatsızlığınızın akciğerlerle ilgili bir problem yaratıp yaratmadığını ve spor yapıp yapamayacağınızı öğrenmeniz gereklidir..
Sık İdrara Çıkma Nasıl Engellenir?
Sık idrara çıkma; mesanenin kontrolsüz bir şekilde çalışmasına işarettir
Dünya Çok Dertli
Dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırma sonuçları, dünya üzerinde mutsuzluk oranlarının gittikçe arttığını gösteriyor
Ödemle Nasıl Mücadele Edebiliriz?
Ödem; vücudun su tutmasıdır
Şeker Hastalığına Karşı Aşı Geliştiriliyor
Şeker hastalığı; kişinin insülin direncinin düzensiz olmasına bağlı gelişen ve kronik olan bir hastalıktır
Molluskum Kontagiozum Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Molluskum Kontagiozum; bulaşıcı, virüs kaynaklı bir deri hastalığıdır
Alerjide Rhinolight Tedavisi Nedir?
Alerji; belli kokulara, maddelere karşı oluşan hassasiyet sonucu; burun akıntısı, hapşıruk, kaşıntı oluşumu rahatsızlığıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com