Şimdi Kayısı Zamanı: Kayısının Faydalarını Biliyor musunuz?

Yayın Tarihi : 2014/06/04 10:56 • Güncelleme Tarihi : 2020/05/21 10:30 •
Yazın iyice yaşandığı şu günler tam da kayısı zamanı
Şimdi Kayısı Zamanı: Kayısının Faydalarını Biliyor musunuz?

Yazın iyice yaşandığı şu günler tam da kayısı zamanı.Peki kayısının güzel lezzeti kadar faydalarını da biliyor musunuz?
Tahlil.com olarak kayısının sağlığımıza faydalarını sizler için derledik.
  Kayısının   önemli özelliklerinden biri kanseri önleyici ve tansiyonu düşürücü özelliğe sahip olmasıdır. Bağırsakları iyi çalıştırdığından kilo verilmesini kolaylaştırıyor.  Yorgunluğa iyi gelir. Beslenme problemi olan yaşlıların potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının giderilmesinde de çok faydalıdır. Kabızlığa önlüyor.Gece körlüğünü önlüyor.Yaşlanmaya karşı vücudu korur. Beyinin düzenli çalışmasını sağlar. Strese iyi gelir.Kuru kayısılar, potasyum bakımından daha zengindir.

Mevsim değişikliklerine adapte olamayan vücutta sindirim problemleri de ortaya çıkabiliyor. Halk arasında kabızlık olarak bilinen sindirim sistemi rahatsızlıkları mevsime bağlı olarak değişen beslenme düzeni nedeniyle görülebiliyor.

Sindirim sistemini düzene sokmak için kayısı ve kayısı suyu içinde bulunan vitamin ve mineraller, lifler oldukça yarar sağlıyor. Her gün 1 bardak kayısı suyu içilmesi hazımsızlık, kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda kayısı ve kayısı suyu içerdiği A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Kayısının içeriğinde beta kriptoksin adı verilen kimyasal vardır. Bu kimyasal, ağrıların oluşumunu engeller ve vücutta bulunan iltihaplarla savaşır.

Karaciğeri iyileşmesi, kendini onarması yönünde teşvik eder. Bu sayede vücutta atık maddelerin bekletilmesini ve zarar vermesini engellemiş olur.

 

Kayısıda bulunan kalsiyum, kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Gençlik döneminde yenen kayısı kemik sağlığını artırırken, daha ileri yaşlarda yenen kayısı, menopoza bağlı kemik erimesini azaltır.

Kayısı içinde bulunan demir, hemoglobin üretimini artırır. Bu sayede vücutta daha fazla temiz kan üretilir.

Kayısı da bol bulunan E vitamini, antioksidan görevi yapar. Bu sayede solunum yolları hastalıklarını tedavi etme gücüne sahip olur. Yani astım, soğu algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda kayısı ile rahatlama sağlanabilir.

Kayısı içeriğindeki E vitamininden bahsetmişken cilde etkisini atlamamak gerekir. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için E vitamini vazgeçilmez bir unsurdur. Özellikle çekirdeğinde yoğun E vitamini barındıran kayısı, cilt bakım ürünü olarak mutlaka kullanılmalıdır. Kayısı çekirdeği yağı; cilt bakım ürünlerinde, maskelerde, besleyici karışımlarda kullanılır. Cildin elastikiyetini korur, kırışmasını engeller, küçük çizgilerin oluşumunu engeller, ölü deriyi atar ve cildi yeniler.

Yine E vitamini sayesinde, saç gelişimine katkı sağlarken, saç dökülmesini de engeller. Saç derisi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Bunun için kayısı yağı içeren karışımları kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?