Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir

Yayın Tarihi : 2018/09/15 22:45 • Güncelleme Tarihi : 2018/09/15 22:45 •
Düzenli olarak adet gören kadınlar da bazen adet gecikmesi olabilir. Bu durum hemen bir gebelik belirtisi olarak algılanmamalıdır.
Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir

Düzenli olarak adet gören kadınlar da, bazen adet gecikmesi olabilir.Gebelik nedenli olmayan adet gecikmeleri kadınlarda huzursuzluk ve gerginliğe yol açabilir.
Örneğin, 28 günde bir düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın, adeti geciktiğinde endişelenebilir.
Oysa, düzenli adet gören kadınlar da yılda bir veya iki kere gecikmeli adet görebilir.Bu olağan bir durumdur.
Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir.Örnek vermek gerekirse, iş veya sosyal hayatta görülen stresler ve değişiklikler, aile bireylerinin beklenmeyen hastalıkları, iklim değişiklikleri, yorgunluk ilk akla gelen nedenlerdir.
Organik bir takım nedenler ve hormonal bozukluklar da diğer adet gecikmesi etkenleri arasındadır. Adet gecikmesi görüldüğünde, bazı kadınlar doktora danışmadan adet söktürücü ilaçlar almaktadır.
Bu doğru olmayan ve kimi zamanda telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açan bir durumdur.
Sağlığını düşünen hiçbir kadın kendi başına adet söktürücü ilaçlar kullanmamalıdır.
Adet gecikmesi olduğunda ve bu süreçte de korunmasız bir cinsel ilişki var ise öncelikle gebelik testi yaptırılmalıdır.Gebelik yok ise ve bu durum bir doktor tarafından da teyid edildiyse jinekolojik muayene ve ilave tahliller ile adet gecikmesinin nedenlerine yönelik inceleme yapılmalıdır.
Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok nedeni bulunabilir.
Adet geceikmesinin nedenlerine dair Tahlil.com doktorlarının sizler için yazdığı bilgilendirici yazıyı aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.
Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?