Spermler Ne Kadar Canlı Kalırlar?

26.05.2018 11:37 | Güncelleme: 27.05.2020 06:48 | Yazar: Dr. Cem Argun
Spermlerin yaşam döngüsü farklı faktörlere bağlıdır ama en önemlisi bulunduğu ortamdır. Spermler (sperm hücreleri) bulundukları ortamın özelliğine göre farklı sürelerde yaşayabilmektedir.Spermlerin erkeğin cinsel uyarılma sonrası boşalması sonrası ne kadar canlı kalacağı da sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Bu yazımızda özellikle kadınlar tarafından sıklıkla merak edilen spermlerin ne kadar canlı kaldığına dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Spermler Ne Kadar Canlı Kalırlar?
A

Spermlerin erkek vücudunu cinsel uyarılma sonrası boşalma sonrası terk eder.Bu nedenle spermlerin (sperm hücrelerinin) erkek vücudu dışındaki yaşam döngüsü orgazm sonrası boşalma anında başlar. 
Spermlerin yaşam döngüsü farklı faktörlere bağlıdır ama en önemlisi bulunduğu ortamdır.
Meni kuruduktan sonra spermler kuru bir yüzeyde (yatak veya çamaşırlar) çok fazla canlı kalmaz ve ölürler.
Ama küvet gibi sulu ve nemli ortamlarda daha uzun bir süre yaşayabilirler.

Boşalma Sonrası Ne Kadar Sperm Dışarı Çıkar?

Erkeğin boşalma sonrası menisi 500 milyona kadar sperm içerir. Normal şartlarda çocuk olması için yumurta ile spermin buluşması gerekir. Spermlerin kadın vücudunda doğru yere ve doğru fallop tüpüne gitmesi gerekir.Bunun için zamanlama da çok önemlidir doğru zamanda doğru yerde yumurta ile buluşan sperm bebeğin doğmasında önemli rol oynar. Bunun için sadece bir sperm hücresi yeterlidir. Normal şartlarda spermlerin çoğu nihai varış yerlerine gitmeden yani yumurta ile buluşmadan önce ölür.

Spermin Yumurtaya Yolculuğu Nasıldır?

Spermin amacı, bir yumurta bulmak için fallop tüpünde gitmektir.Aynı zamanda da kadının serviks ve rahmine de ulaşmalıdır. Bu göründüğü kadar kolay değildir.
Bu yolculuk sırasında sperm hücreleri birçok engelle karşılaşır. Spermlerin karşılaştığı her engel sayılarını da azaltacaktır. Başta da söylediğimiz gibi yumurtaya yolculuğa başlayan 500 milyon spermden çok azı kadının yumurtasına ulaşmaktadır.

Spermlerin kadın vücudu içinde ve dışında ne kadar süre yaşadığını anlamak, hamile kalmaya çalışmanıza veya hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.

Spermler Ne Kadar Yaşar (Canlı Kalır)?

Vajinal ilişki sırasında spermler (sperm hücreleri) vajinada asidik ortamda kalır.Bu ortamda rahime ulaşamayan gitmeyen spermleri saatler içinde ölür.
Kadında yumurtlama sırasında, üreme yolunun pH'ı daha az asidik hale gelir ve  bu ortamda spermler biraz daha uzun yaşayabilir.
Serviks ve uterusa giden spermlerin ömrü daha uzundur. Normalde bu ortamlarda beş güne kadar orada yaşayabilirler, ancak çoğu bir ila iki gün içinde ölmektedir.
Spermlerin bazıları birkaç dakika içinde ölür ve ancak bazıları ise ideal şartlar altında yedi güne kadar her yerde yaşayabilir.Spermler normal olarak kadın üreme sisteminde iki ile üç gün arasında yaşar.
Spermler sıcak ve nemli ortamlarda daha uzun süre canlı kalırlar. Ancak ilişki sonrası çamaşırdan, paçeteden veya  küvetin içindeki sudan kadın vajinasına geçip ve kadını hamile bırakma olasılığı çok düşüktür.
Spermler kadın vajinasında ise en fazla beş gün canlı kalabilirler.
Yani kadıınlar yumurtlamadan bir kaç gün önce korunmasız bir ilişkiye girdiklerinde gebe kalma olasılığı vardır.

Sperm Kadının Vücudu Dışında Dış Ortamda Ne Kadar Yaşar? 

Bir sperm kadının vücudunun dışına çıktığında, sadece birkaç dakika yaşar. Sperm yaşamak için neme ve sıcaklığa ihtiyaç duyar, bu nedenle havaya maruz kaldıktan sonra hızla ölürler. Boşalma sonrası meni kurur kurmaz içindeki sperm ölür. Kimi durumlarda dış ortamda vajinaya yakın bir sıcaklık ve nem ortamı bulan meninin içinde spermler  20 dakikaya kadar yaşayabilir.

Kadının Yumrtasının Ömrü Nedir? Ne Kadar Yaşar?

Hamileliğn oluşması için ortaya çıkması için yumurtanın yumurtalıktan salınmasından sonraki 12-24 saat içinde döllenmesi gerekir.

YORUMLAR

pelin | 05.04.2015 01:56

iyi günler. her ay adetim 7 gün sürerken bu ay 3 gün sürdü. adet bitiminin üstünden 10 gün geçti fakat belim ,kasıklarım ağrıyor. daha önce polikisit over problemi yaşamıştım. acaba tekrar olma ihtimali var mı?

Tahlil.Com | 07.04.2015 01:54
Bunun için doktora gidip muayene olmalı ve tahlil yaptırmalısınız.İdrar yolu enfeksiyonu, bazı hormonal veya kadın doğum hastalıkları da etken olabilir.
hande | 17.02.2015 12:31

Yani; erkek arkadaşım boşaldıktan 5-10 dk sonra elimle dokunduğumda penisine,orda kurumuş olan spermlerin elime geçip ordanda vajina içine değdirdiğimde bir risk olur mu? bunu tam anlayamadım.

Tahlil.Com | 17.02.2015 10:07

Küçük yaşlarda  olup  cinsel konularda bilgi sahibi olmadan  cinsel  deneyim yaşayan sizler gibi pek çok okurumuz var.
Bu tür  ilişki sonrası hamilelik korkusu ile bizlere bir çok soru geliyor.
Bize yazdığınız ilişki türünde  hamilelik ihtimali pek mümkün görülmüyor.

Tahlil.com doktorları olarak size önerimiz mutlak suretle aşağıdaki bağlantıyı dikkatle okuyup hamilelik oluşumuna dair bilgi sahibi olmanız.

Aşağıdaki bağlantıda belirtilen yazıları ve sorulmuş benzer soru ve uzmanlarımızca verilen cevapları dikkatle okursanız bu konuda bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz.

glncnfb | 22.01.2015 01:23

Arkadasimla surtunme yoluyla iliskiye girdik benim uzerimde kilotum vardi onun uzerinde bisi yoktu galiba emin degilim hamile kalma olasiligim var mi ? Zevk suyu kilotuma bulasmisti cunki. litfen icimi rahatlatin.

Tahlil.Com | 22.01.2015 03:43

Çiftlerde cinsel beraberlik sırasında çamaşır ve çeşitli giysi varken kurulan ilişkilerde, vajinaya meni bulaşı  mümkün değildir.Bu nedenle hamilelik ihtimali neredeyse imkansızdır.

Ancak vajinaya sperm bulaşı söz konusu ile hamilelik olasılığı akla gelebilir.
Bu da zaten çok düşük bir ihtimaldir.Bu durumda adette gecikme olursa idrarda gebelik testi tedbiren de olsa yapılabilir.

Konuya dair aşağıdaki yazılarımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Giysiler varken ilişkide hamile kalınır mı?

Hamilelik nasıl anlaşılır? Hangi tür ilişkilerde hamilelik ihtimali bulunmaktadır?

Eylul Su | 13.01.2015 03:18

Sevgilimle yüzeysel ilişki yaşadım ve sonra tam zamanında adetimi oldum. Her zamanki gibiydi. Bu durumda hamilelik söz konusu olabilir mi? Hiçbir belirti de yok ayrıca.

Tahlil.Com | 13.01.2015 07:45
Adet düzenli olarak devam ediyorsa hamilelik ihtimali düşünülmez.
Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin Bebeğe Etkisi
Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt olarak  etkilenmezler
Peniste Peyroni Hastalığı ve Plağı Nedir?
Peniste meydana gelen plaklar peyroni hastalığına sebep olurlar
Testislerin Simetrik Olmaması Bir Hastalık Değildir
Erkeklerin üroloji kliniğine başvurma nedenlerinden biri testislerdeki asimetriktir
5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir
PROF . DR Suat DEDE 5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir Anlatıyor
Hamilelik Sürecinde Cinsel İsteksizlik Olağan Bir Durumdur.
Kadın vücudunda hamilelikle birlikte oluşan bazı hormonel değişimler cinsel isteğin azalmasına da yol açabilmektedir
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Fonksiyon Bozukluğu Nedenleri
Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bazı nedenlerle cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk meydana gelebilir
Erkeklerde İktidarsızlık (Erektil Fonksiyon Bozukluğu) Nedir?
Erkeklerin cinsel sorunlarının kuşkusuz en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir
Erkeklerde Cinsel Organ Hijyeni Önemlidir
Kadınlar gibi erkeklerde cinsel organ hijyenine dikkat etmelidir
Cinsel Terapi Nedir?
Cinsellik, insanların çoğu zaman konuşmaktan, hatta yardım almaktan en çok çekindiği konular arasında yer almaktadır
Aşırı Cinsellik İsteğinin Sebepleri Nelerdir?
İlişkinin süresi, niteliği ya da kiminle olduğu genellikle önemsizdir
Cinsel Mutluluk ve Orgazm İçin Formül: Ön Sevişme
Cinsel davranış içeriği genişledikçe ve zenginleştikçe cinsellikten alabilecek zevk de her iki cins için doğru orantılı artmaktadır
Sperm Öldürücü ile Doğum Kontrol Güvenli mi?
Spermisit: sperm öldürücü madde demektir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com