Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

01.08.2018 04:19 | Güncelleme: 25.03.2019 03:05 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak, yerleşme kanaması gibi ifadeler doğurganlık çağındaki kadınlar tarafından sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Üstüne görmek yerleşme kanaması olarak da adlandırılır.Gerek hamilelik isteyen gerekse de hamilelik korkusu yaşayan kadınlar çoğunlukla adet kanaması ile üstüne görme olayını sıklıkla karıştırmaktadır.Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak hakkında başka hiç bir sitede bulamayacağınız konular hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?
A

Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak veya diğer adıyla yerleşme kanaması hakkında  Tahlil.com uzmanlarına bir çok soru gelmektedir. 
Üstüne görmek nedir, öncelikle bunu açıklayalım:

Üstüne Görmek Nedir?

Üstüne görmek, adet (regl, mens) kanaması, regl olmak veya mensturasyon değildir.
Üstüne görmek,  hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir  kanamadır.
Bu kanamaya yerleşme (implantasyon) kanaması adı da verilir. Ancak üstüne görmek, her gebelikte görülmez.
Üstüne gören hastalar,  gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin oluşmasına bağlı kanamayı fark eder. Ancak, hamile olduğunun farkında olmadığı için bunu adet kanaması sanır.
Bir sonraki adet döneminde , yaklaşık  gebelik iki aylık olduğunda, bu sefer  adet görmeyince  fark eder hamile olduğunu.
Geçen ay gördüğü kanamayı ise, "üstüne gördüm, üstüne görmüşüm, yerleşme kanaması oldum, hamileliğin üstüne adet görmek, gebeliğin üstüne adet görmek" gibi isimlerle ifade eder.

6ile 12 günlük arası olan döllenmiş yumurta, uterusun iç kısmına bağlandığında yerleşme kanaması olarak bilinen bir şey meydana gelebilir. Yumurtanın bu hareketi, tamamen normal olan ve her türlü tıbbi yardıma ihtiyaç duymayan hafif kanama veya lekelenmeye neden olabilir.

Üstüne Görme (Yerleşme Kanaması) Belirtileri Nelerdir?

Yerleşme kanaması gebeliğin erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir (bir anne için ilk kolayca tanımlanabilir belirtilerden en az bir tanesi budur).

Genellikle, bir sonraki menstruasyon döngüsünden birkaç gün önce başlar. Bununla birlikte, yerleşme kanaması bir regl periyoduna benzer bir zamanda gerçekleştiğinden, birçok kadının bunun muhtemel bir hamilelik veya periyod olup olmadığı konusunda kafası karışır. Regl dönemi ile yerleşme kanaması arasındaki farkı nasıl açıkça söyleyebiliriz? Akılda tutulması gereken birkaç belirti daha var.

Yerleşme Kanamasıyla Ortaya Çıkan Yaygın Belirtiler:

 • Belli belirsiz kramplar (regl döneminden daha hafif kramplar)
 • Değişken ruh hali
 • Baş ağrıları
 • Mide bulantısı
 • Göğüs hassasiyeti
 • Bel ağrısı

(Bunlar aynı zamanda PMS (prementruel sendrom (adet öncesi sendrom) belirtileri veya ovulasyon (yumurtlama) belirtileri olabilir, bu nedenle pembemsi/kahverengimsi lekelenme ile birlikte bunlara sahip olmak gebelik ile ilgisi olduğunu garanti etmez.)

Yerleşme Kanaması Nasıl Bir Şeydir?

Yerleşme kanaması bir kadının ortalama regl döneminden biraz farklı görünür. Şimdi, tüm kadınların adet dönemlerinde aynı tür kan akışına sahip olmadığını hatırlamak önemlidir. Bazıları dönemleri boyunca daha ağır bir akışa sahip olurken, diğerleri biraz daha öngörülemeyebilir.

Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Üstüne görmek (yerleşme kanaması)  ile adet ayıran bazı farklar vardır.Aşağıdaki yazımızda konuya dair çok detyalı bilgi bulabilirsiniz.

Genel olarak, hamile kadınların yaklaşık üçte biri bunu yaşayacaktır. Bir kadının regl dönemi gibi görünse de, farklılıklar olduğu için ikisi karıştırılmamalıdır.

Üstüne görme,  adet kanaması değildir. Çoğunlukla, kanamanın  miktarı ve rengi de normal adet kanamasından  farklıdır.

Üstüne Görme İle Adet Kanaması Arasındaki Farklar

Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir. Bu kanama genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.Her zaman fark edilmeyebilir.

Adet görmek (regl kanaması) ve üstüne görme  kanamasını ayıran birkaç fark vardır.

Önemli Farklar:

 1. Renk: İster ağır ister hafif olsun, çoğu kadın regl dönemlerinin rengine aşinadır (genellikle parlak ve koyu kırmızı). Ancak yerleşme kanaması genellikle açık pembe ila koyu kahverengidir (pas renkli).
 2. Pıhtılaşma:  Bazı kadınlar regl sırasında çok fazla pıhtılaşma yaşarken bazıları çok fazla görmez. Ancak, yerleşme kanamasında herhangi bir pıhtı olmamalıdır.
 3. Zaman: Regl dönemlerinin uzunluğu 3 ila 7 gün arasında değişmektedir. Doğum kontrolünde olmayan kadınlar daha uzun süre kanama eğilimindedir, doğum kontrolündeki kadınlar genellikle daha kısa bir süre kanar veya hiç kanamaz. Yerleşme kanaması birkaç saatten 3 tam güne kadar devam edebilir.
 4. Miktar:  Çoğu kadın regl dönemleri boyunca pedleri ve tamponları doldurabilir, ancak yerleşme kanaması farklıdır. Tanımlayıcı "kanama" yanıltıcı olabilir-yerleşme kanaması genellikle durmaksızın akmak yerine sadece lekelenme veya hafif bir akıştır. Genellikle, yerleşme kanaması biraz pembe veya kahverengi bir akıntıdır, bir kadının bir peçete ya da günlük ped takması yeterli olacaktır. Aralıklı veya daha sabit hafif bir akıntı olabilir.

Bu nedenle, regl döneminizde olması gereken parlak veya koyu kırmızı kan olduğunu düşündüğünüz zamandaysanız, 3 günden fazla sürerse ve pedleri ve/veya tamponları doldurduğunuz yoğun bir akıntınız varsa, yaşadığınız şeyin yerleşme kanaması olması pek olası değildir.

Bununla birlikte, regl döneminiz normalden daha kısa ise (3 günden daha kısa ), pedleri veya tamponları doldurmadıysanız, kırmızıdan daha pembemsi / kahverengimsi bir renkse ve normalden daha az kramp varsa,  yerleşme kanaması olması mümkündür.

Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Ne Zaman Olur?

Hamile kaldıktan yaklaşık 6-12 gün sonra (sperm yumurta ile birleştiğinde), embriyo kendisini uterusun duvarına yerleştirecektir. Bu hareket rahim duvarındaki bazı kan damarlarını parçalayabilir ve kanamaya neden olabilir.

Regl yumurtlamadan yaklaşık 11-14 gün sonra ortaya çıkar (bir yumurta serbest bırakıldığında ve gebelik mümkün olduğunda), bu da ikisinin birbirleriyle karıştırılmasının bir başka nedenidir. Bazı kadınlar regl dönemlerinin birkaç gün erken olduğuna inanabilirler. Yerleşme kanaması genellikle beklenen dönemden bir hafta önce gerçekleşir.

Örneğin, cinsel olarak aktifseniz ve 25 Ocak'ta regl olmayı bekliyorsanız, 18-25 Ocak arasındaki herhangi bir lekelenmenin yerleşme kanaması olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Yerleşme kanamalarının bu süreden önce veya reglin beklendiği veya kaçırıldığı dönemden sonra meydana gelmesi yaygın değildir. Bununla birlikte, doğurganlık süreci başında yumurtlama yaşanırsa ve yerleşme süreci hızlıysa veya doğurganlık sürecinde geç yumurtlama yaşanırsa ve yerleşme işlemi yavaşsa mümkündür.

Kadınlar normal regl akıntılarının neye benzediğini bilir ve her türlü yeni ilaç kullanmadığı sürece (doğum kontrolü ve acil kontraseptifler dahil) veya stres seviyesinde bir değişiklik olduğu sürece, regl kan akışı, rengi ve tutarlılığı genellikle aynıdır. Böylece, daha hafif, daha pembe lekelenme meydana geldiğinde, biraz abes görünecektir.

Üstüne Görme ( Yerleşme Kanaması) Ne Kadar Sürer?

Çoğu durumda, implantasyon kanaması birkaç saatten üç güne kadar sürebilir. İlk hamileliklerini geçiren kadınların, yumurta yerleşimine alışkın olan kadınlardan biraz daha fazla lekelenme görmeleri veya kanamaları olasıdır. (Dişlerinizi ilk defa diş ipiyle temizlemeye benzer, daha fazla kanar, ama zamanla kanama azalır.)

Yerleşme Kanama Sonrası Hangi Endişeler Hissedilir?

Yerleşme kanaması endişe kaynağı olmamalı ve gelişmekte olan bebek için gerçek bir risk oluşturmamalıdır. Kaçırdığınız regl döneminizden birkaç gün sonra kanama veya lekelenme yaşarsanız, yerleşme kanaması olması muhtemel değildir. Gerçek hamilelik endişeleri nadiren yerleşmeden gelir ve genellikle kaçırdığınız regl döneminden sonra ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında yerleşme sonrası hafif kanama normal kabul edilmese de, ortaya çıkmasında birkaç temel neden vardır:

 • Serviksin tahrişi (özellikle kadın hastalıkları ve dogum uzmanınızın muayenesinden sonra )
 • Tahriş veya cinsel ilişkiden sonra hafif lekelenmeler
 • Ağır veya fazla bir şey kaldırma ya da egzersiz yapmak/çaba sarfetmek
 • Vajinal enfeksiyon

Lekelenme/kanama (yerleşme kanaması dışında) yaşayan kadınların en az %50'si normal, sağlıklı bir hamilelik yaşayacaktır.

Uzun süreli kanama, özellikle hamilelik döneminde daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Molar gebelik veya düşük, iki endişe kaynağıdır; bu nedenle, doğum uzmanınız veya diğer doktorları her ziyaretinizde, onlara şu anki veya son kanamaları (özellikle ağırsa) ve yaşadığınız diğer semptomları bildirmeniz gerekir.

İlk trimestrede, doktorunuza herhangi bir lekelenme hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.

Doktorunuza, ikinci veya üçüncü trimesterede herhangi bir lekelenme yaşarsanız hemen bildirin.

Hamilelik sırasında herhangi bir anda ağır kanama yaşarsanız, hemen doktorunuzla iletişme geçip acil acil bakım isteğinde bulunun.

Bulantı / kusma, baş dönmesi, karın ağrısı (özellikle tek taraflı ağrı) geçiren kadınlar için, dış gebelik yaşıyor olmanız mümkündür, bu yüzden derhal doktorunuzu bilgilendirin. Kramp gebelik sırasında normaldir, ancak kramp sırasında ağrı seviyesi artarsa, bir doktora başvurmanız önerilir.

Adet mi Yoksa Üstüne Görme (Yerleşme Kanaması) Ayrımındab Hala Emin Değil Misin?

Hangi kanamaya sahip olduğunuzdan emin değilseniz, gebelik testi yapmadan önce kanama / lekelenme durunca üç gün beklemenizi öneririz.

Genellikle,  regl döneminizi kaçırmadan önce veya yerleşme kanaması sırasında gebelik testi yapmak, testlerin kesin sonuçlar vermesi için çok erkendir. İdeal olarak, lekelenme veya kaçırdığınız regl döneminin ardından bir hafta beklemek, size daha kesin bir sonuç verecektir.

Sonraki Adımlar Ne Olmalıdır?

Yerleşme kanaması potansiyel bir gebeliğin işaretidir. Regl döneminiz sona erinceye kadar beklediyseniz ve olumsuz sonuç aldığınız bir hamilelik testi yaptıysanız, muhtemelen hamile değilsinizdir. Hamile kalmaya çalışırken yerleşme kanamasını takip etmek iyidir, ancak birçok kadın ortaya çıktığında bile yerleşme lekelenmesini fark etmez veya hiç yaşamazlar.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, American Pregnancy Association başkanı, özellikle hamile kalmaya çalışan kişilere yardım etmek için Hamile Kalmanın Temel Rehberi adlı kitabı yazdı. Her çiftin hamile kalma şanslarını en üst düzeye çıkarmak için bilmesi gereken her şeyi bu kitapta bulması mümkündür.

Aşağıdaki kaynaklardan gelen bilgileri kullanarak derlenmiştir:

 1. March of Dimes: "Gebelik Komplikasyonları.”
 2. Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü: "Gebeliğin Bazı Yaygın Belirtileri Nelerdir?”
 3. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği: "Anormal Uterin Kanama, "" Erken Gebelik Kaybı.”
 4. Norwitz ER, ve diğerleri. Gebe kadınlarda vajinal kanamaların etiyolojisine ve değerlendirilmesine genel bakış.
 5. Moore KL, ve diğerleri. Klinik odaklı soruların cevapları. İçindekiler: Doğmadan Önce: Embriyoloji ve Doğum Kusurlarının Temelleri. 8. baskı. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2013.
 6. Sık sorulan sorular. Hamilelik FAQ038. Hamilelik sırasında kanama. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği:

https://www.acog.org/Patients/FAQs/Bleeding-During-Pregnancy

 1. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği: 1.ve 2. Aylar İçindekiler: Hamilelik ve Ay Ay Doğum 6. baskı. Washington, D.C.: Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği; 2015.

https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/what-is-implantation-bleeding/

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Acil cevapp | 12.02.2020 01:06

Merhaba ben sevgimle bundan 1 hafta once birlikte olum ama surtunme yoluyla hicbir sekilde boşalma gerceklesmedi zevk suyundan emin degilim ama penisi vajinama girmedi adetim 2 gun gecikti birlikteligin ardindan doğum kontrol hapi kullandim 3 gun ama tam saatinde almadim adetimin gecikmesi bu yuzden olabilirmi yardimci olun lütfen

Tahlil.Com | 13.02.2020 12:32

 Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.

Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.
 
 
Adetinizde gecikme devam ederse kadın doğum doktoruna muayene olmanız en doğru yaklaşım olacaktır.
 
 

 

Fatoo | 22.03.2019 04:48

Merhabalar . Evliyim .Adetimin 3. Gunu bugun . Adet oncesi ve simdi adetliykende . Sol kasigimda bisyler atiyor hissedyrm alt karin agrim oluyor . Ne yesem agzmdan eksim si olarak geri geliyor . Midem bulaniyor gibi kusamiyorum . Ama daha sol kasigimda bisyler atiyor pit pit diye bunu hissedyrm . Bu his adet oncesi de vardi . Simdi adet oluncada var . Ne olabilir hocam bu sekilde hamilelik soz konusu olabilirmi

Tahlil.Com | 31.03.2019 06:07

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

 

Karışık | 20.12.2018 02:11

7 ksmda korumasız ilişkiye girdik dışarıya boşaldım normalde 17 ksm da regli olması gerekiyordu bir sonraki döneme kadar regli olmadı yani yaklaşık ilişkiden 38 gün sonra ve önce 2 gün kahverengi kanama ardından 3 gün normal kanama yaşadı ama bu dönemde kusma bulantı baş ağrısı isal gibi durumlar görüldü yazılarınızı okudum ama durum farklı gibi geldi yinede hamile olabilirimi ? Lütfen acil.

Tahlil.Com | 25.12.2018 11:57

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

 

Tanbes | 30.11.2018 02:35

Merhabalar.Bu ay ki adet dönemim dün itibariyle bitti fakat bugün kanamam oldu.bu kanama bebeğin yerleşimiyle ilgili bir durum mu acaba?nBu akşam saat sekizde emara girmek için randevuluyum lütfen aklımdaki soru işaretlerini yok edin

Tahlil.Com | 01.12.2018 04:40
Adet görüldükten sonra hamilelik ihtimali ortadan kalkar.Yerleşme kanaması da ancak hamilelik durumunda GÖRÜLEN BİR KANAMADIR.bU NEDENLE GÖRDÜĞÜNÜZ KANAMA YERLEŞME KANAMASI DIŞINDA BİR KANAMADIR.dEVAM EDER İSE KADIN DOĞUM DOKTORUNA BAŞVURUNUZ.
Aycay | 25.11.2018 01:34

Meraba ben 25 eylülde ilişki yaşadım bakireyim boşalma olmadı zevk suyu gelmiş olabilir sonra tam günümde 9 ekimde adet oldum ama 2 gün sürdü normalde 4 gün sürerdi ve çok ağrım olurdu ama bu sefer olmadı sonra kasımın 7sinde tekrar adet gördüm ama yine 2 gün sürdü ve az geldi sonra 23 kasımda tekrar kanama oldu ama pembemsi kan geliyor bu üstüne görme midir yoksa çok stres yaptığım için mi böyle oluyorum

Tahlil.Com | 29.11.2018 01:36

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.

 
Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 

 

İsimsizizzz | 24.11.2018 03:42

İyi günler erkek arkadaşım yanlışlıkla bikini bölgeme boşaldı vajinamın üzerine sanırım ama tam emin değilim hemen kalkıp yıkadım temizledim ama korkuyorum internettede net bi cevap bulamıyorum bakireyim aslında ama bakire olupda hamile kalan insanlarda var bu şüpheyi nasıl yok edebilirim yardımcı olur musunuz?

Tahlil.Com | 29.11.2018 01:37

Hamileliğin nasıl oluştuğu konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
Cinsel konularda bilgi sahibi olmadan ve çoğunlukla da  erken yaşlarda bu tür beraberlik yaşayanlardan Tahlil.com'a  buna benzer yüzlerce soru geliyor.Bu soruların çoğu da cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sorular.
Muhtemelen yaşınız da küçük.Bu tür durumlarda hamilelik şansı yoktur.
Size önerimiz hamilelik oluşumu ve konuya dair sitemizde yazdığımız yazıları dikkatle okumanız ve bu konuda sorulmuş soru ve cevapları gözden geçirmeniz.Aşağıdaki bağlantıda konuya dair detaylı bilgi ve benzer soru ile cevapları okuyabilirsiniz.

 

Erkek | 12.10.2018 11:28

Merhaba mayıs ayında kız arkadaşımla tam anlamıyla olmasa da ilişkiye girdim adet biriminden bir gün sonrasıydı. Aradan 5 ay geçti adetlerini düzenli bir şekilde oldu. Fakat arkadaşım karnında hafif bir şişlik var diye tedirgin hamile olabilir miyim diyor. Baktığımda bir yağ tabakası gibi ama bi türlü ikna edemiyorum arkadaşımı.

Tahlil.Com | 14.10.2018 11:16

Yaşadığınız  cinsel beraberliğin ardından kız arkadaşınızın  arka arkaya  adet görülmüş olması hamilelik olasılığının  bulunmadığını gösterir.
Hamilelik olasılığından bahsedemeyiz  bu durumda.Üstüne görme durumuda asla olamaz.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....
 
 
İsimsizz__ | 03.10.2018 07:52

10 gün önce korunmasız bir cinsel ilişkim oldu, ilişkiden 6 gün sonra kahverengi lekelenme oldu hem kahverengi hem kırmızı/pembe değişiyor, üstüne görme olabilir mi? Adet günüme henüz 2 hafta var

Tahlil.Com | 04.10.2018 06:16

Üstüne görme de kahverengi lekelenme olmaz.
Bu kadar erken de hamilelik olmaz.
Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

İsimsiz | 21.09.2018 01:23

Merhaba erkek arkadaşım ile korunmasız yoldan ilişkiye girdik içime boşalmadı ama zevk suyundan korktuk ve ella hapı aldım kullandım 2 hafta sonra normal adetimi gördüm 5 gün sürdü biraz az geldi bu sefer adetim bitti ve şuan midem bulaniyor kusuyorum başımda ağrıyor hamile kalma ihtimalım varmıdır ?

Tahlil.Com | 24.09.2018 04:50

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

 

Ayce | 15.08.2018 05:11

Yani iki kez normal adet olduğum için gebelik riskim bulunmuyor değil mi

Tahlil.Com | 16.08.2018 10:42
Evet bu durumda gebelik olasılığından söz edemeyiz.
DAHA FAZLA GÖSTER
Yalancı Hamilelik (Pseudocyesis) Sendromu Nedir?
Pseudocyesis ve diğer ismiyle yalancı hamilelik kişinin hamile olmadığı halde hamilelik belirtileri yaşadığına inandığı bir hastalıktır
Patolojik Kıskançlık (Othello Sendromu) Nedir?
Kıskançlığın sevmenin doğasında olduğunu söyleyenler olsa da yapılan araştırmalar kıskançlığın çoğunlukla patolojik boyutlara ulaştığını ve oldukça sakıncalı bir hastalığa dönüştüğünü belirtiyor
Kadınlarda Hirsutizm (Kıllanma) Nedir?
Günümüzde, kadınlar, ciltlerinde çıkan gereksiz tüyleri hemen çeşitli yollarla yok etmeye çalışırlar ve bunların neden ortaya çıktıklarını hiç merak etmezler
Cornelia de Large Sendromu Nedir?
Yaklaşık olarak 30
Hamilelikte Görülen Örümcek Damarlar Nedir?
Hamileliğin ilerleyen aylarında özellikle yüz, karın ve bacakta görülme olasılığı çok daha fazla olan örümcek damarlar, aslında vücutta bulunan ve deri yüzeyine oldukça yakın olan kılcal damarların belirginleşmesinden…
Hamilelikte Görülen Kanamalar ve Nedenleri
Hamileliğin geliştiği ilk üç ayda ara ara görülen kanamalara pek çok kadında rastlanmaktadır
Dolama (Panaris) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Tırnak dibi iltihapları, halk arasında dolama olarak bilinir
Agorafobi Nedir?
Hastalığa yakalanan bireyin mağaza, cadde, okul, sinema gibi kalabalığın var olduğu ortamlardan kaçınması olarak tanımlanan bir durumdur
Alzheimerdan Nasıl Korunabiliriz?
Alzheimer  ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır
Heterokromi Nedir? Bir tehlikesi var mıdır?
Dünya genelinde nadir denebilecek sıklıkta görülen bir durum da heterokromidir
Çölyak Hastalığı Nedir?
Çöylak hastalığı ince bağırsaklarda oluşan bir oto immun hastalıktır
Evde Hayvan Beslemek Kist Hidatiğe Yol Açabilir
Zoonotic hastalıklar insan ve hayvanlar arasında ortak olan hastalıklardır
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com