Polip Nedir? Kalın Bağırsak Kanserinde Rolü Var mıdır?

22.06.2017 11:43
Polip; mukozayla kaplı boşluklar içine yerleşen, yumuşak, et beni benzerindeki yapılardır
Polip Nedir? Kalın Bağırsak Kanserinde Rolü Var mıdır?
A

Polip; mukozayla kaplı boşluklar içine yerleşen, yumuşak, et beni benzerindeki yapılardır. Sindirim sistemi, solunum sistemi ve üreme sisteminde görülebilir.

Poliplerin bir kısmı iyi huyludur. Ancak; bir kısmı temizlenmediği taktirde kanser hastalığına sebep olabilir. Polip büyüklüğü 1 cm' nin altındaysa forseps adı verilen polip tutucuyla, 1 cm'den büyükse cerrahi yöntemlerle alınır. Alınan bu parçaların patolojik incelemeleri neticesinde iyi huylu olup olmadığı anlaşılır.

Kalın bağırsak kanserlerinin büyük kısmı bu poliplerden gelişir. Bunun en net anlaşılması için kolonoskopi işlemine gerek vardır. Şiddetli ağrı, kilo kaybı ve bağırsak tıkanıklığıyla belirlenir. Ayrıca polipler kalıtsaldır. Yani; ailesinde polip bulunan kişilerin de kontrol edilmesi gerekir.

Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Peniste mantar enfeksiyonu hastalığı hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Risk Faktörleri Nelerdir?
Bu makalemizde yüksek tansiyona neden olan çeşitli risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Bazı faktörler sağlık durumunuzla ilgili olabilirken bazıları da yaşam tarzınızdan ve kalıtsal…
Apandisit Ameliyatına İlaç Alternatifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır.
Yırtılan Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?
Eğer kulaklar,  bir KBB uzmanı tarafından muayene edilirse ve kulak zarının yırtılması teşhisi konulursa, doktor öncelikle zardaki  deliğin büyüklüğünü ölçer.
Kekemelik Nedir?
Konuşmadaki akıcılığın bozulmasına  kekemelik denir. İstenmeyen bir durumdur.Özellikle çocuklarında kekemelik görülen anne babalar bu durum nedeniyle endişe duyar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com