Yaz İshali Nedir? Yaz İshalinde Ne Yapılmalıdır?

22.06.2018 08:00
 Yaz sıcaklarını tam olarak yaşamaya başladığımız bu dönemde hastaneler de ishal şikayeti ile başvuran hastaların sayısında artma oldu
Yaz İshali Nedir? Yaz İshalinde Ne Yapılmalıdır?
A

 Yaz sıcaklarını tam olarak yaşamaya başladığımız bu dönemde hastaneler de ishal şikayeti ile başvuran hastaların sayısında artma oldu. İshal, dışkılama sayısında artış görülmesi ve dışkının şekilsiz ve sulu bir hal almasıdır. İshal nedeniyle barsak hareketleri artar, normal süreden daha kısa aralıklarla dışkılama ortaya çıkar.
   İshalde günde 3-4 kez veya çok daha fazla dışkılama görülmektedir.Dışkı da sulu ve cıvık bir hal almıştır. Yaz ishalleri genel olarak mikrobik ishallerdir. Yaz ishallerinin nedenleri sıkça bakteriler ve protozoon denilen gözle görülmeyen parazitlerdir.
   Yaz aylarında su tüketimi artmaktadır.Yazın sularda mikrop üremesi de daha kolay olmaktadır.Mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin yenilmesiyle ortaya çıkar. Bazen insanlar ishal olup bu mikropları dışkıları ile çevreye yayabilir. Dışkıyla bulaşmış ellerin ağıza götürülmesi sonucu da ishal olabilir. Doğada, özellikle insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşayan, ishal nedeni olabilecek çeşitli mikroplar bulunmaktadır. Bunlar özellikle durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularında, özellikle yaz aylarında uzun süre canlı kalarak çoğalır. Bu suların içilmesi veya böyle sularla bulaşık, sıcak ortamda beklemiş gıdaların, örneğin çiğ sebzelerle hazırlanmış salata ve meyvelerin tüketilmesi sonucu da ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların barsaklarına ulaşır. Bu etkenlerin bir kısmı barsak duvarında iltihap oluşturarak barsak hareketlerini artırır, hem de barsağa su ve iltihabi hücrelerin geçişine neden olur; bir kısmı ise barsakta iltihap yapmadan, salgıladıkları toksin denilen zehirli maddelerin etkisiyle su ve tuz geçişini artırmak suretiyle ishale neden olur.
   Su gibi olan ishallerin çoğunluğu paraziter nedenlidir. Kolera olarak da bilinen pirinç suyu kıvamında son derece tehlikeli ishal de yazları görülmektedir.Ancak son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada alınan yaygın tedbirler nedeniyle görülme sıklığı oldukça azalmıştır.
   Salmonella ve Shigelle bakterilerine bağlı ishaller de yazın görülebilmektedir. Dışkının gerek mikroskopla yapılan incelemesi gerekse bakteriyolojik olarak yapılan kültür incelemeleri tanıda kullanılmaktadır.Dışkı mikroskopisi deneyimli Parazitologlar tarafından incelendiğinde hızlı bir şekilde tanı koydurabilir. Viruslerin yol açtığı kimi ishallerde de hızlı ve kolay testlerle tanı koyulabilmektedir.Dışkı yani gaita kültürü ise bakteriyolojik yönden bir tahlildir.
   Gaita kültürü yapılmadan ishallerde antibiyotik verilmesi ise yanlış bir uygulamadır. Gaita kültürü ,Campylobacter,Salmonella,Shigella ve Kolera gibi etkenlerin tanısında son derece yararlıdır.Bakteriyolojik kültür incelemeler 2 güne kadar sürmektedir

Karaciğer Yetmezliği ve Öneriler
Karaciğer vücudun fabrikası olarak nitelendirilen ve pek çok enzimsel reaksiyonun gerçekleştiği hayati bir organdır.
Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler
 Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir.
Diyabet Yaşı Küçülüyor
Diyabetin en büyük sebebi, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıdır.Günümüzde diyabete yakalananların yaşları da düşüyor.
Şizofreni Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Şizofreni psikiyatrik bir hastalıktır.Her iki cinste de görülebilir.Şizofreni belirtileri, şizofreninin neden meydana geldiği, nedenleri ve şizofreni hastalarına nasıl yardım edileceği gibi…
İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülün direnci oluşumu da istenmeyen bir durum olup  reaktif hipoglisemi ile birlikte diyabet hastalığının…
Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Peniste mantar enfeksiyonu hastalığı hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Risk Faktörleri Nelerdir?
Bu makalemizde yüksek tansiyona neden olan çeşitli risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Bazı faktörler sağlık durumunuzla ilgili olabilirken bazıları da yaşam tarzınızdan ve kalıtsal…
Apandisit Ameliyatına İlaç Alternatifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır.
Yırtılan Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?
Eğer kulaklar,  bir KBB uzmanı tarafından muayene edilirse ve kulak zarının yırtılması teşhisi konulursa, doktor öncelikle zardaki  deliğin büyüklüğünü ölçer.
Kekemelik Nedir?
Konuşmadaki akıcılığın bozulmasına  kekemelik denir. İstenmeyen bir durumdur.Özellikle çocuklarında kekemelik görülen anne babalar bu durum nedeniyle endişe duyar.
Covid 19 Enfeksiyonunun Önlenmesi İçin Ülkemiz Ne Yapmalı?
Covid 19 pandemisi ülkemizi da fazlasıyla tehdit ediyor.Bu konuda hastalığa ve enfeksiyona yönelik gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.Bu konuda yazımızda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com