Spermiyogram Nedir?

22.06.2018 09:29
Spermiyogram, erkeklerde kısırlığın belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir testtir. Bu test, semen analizi, sperm analizi veya meni tahlili isimleriyle de bilinmektedir.

Spermiyogram Nedir?

A

Spermiyogram, erkeklerde kısırlığın belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir testtir. Bu test, semen analizi, sperm analizi veya meni tahlili isimleriyle de bilinmektedir.


Sperm analiz testinde, erkeğin üreme hücresi olan spermin kalitesi ve sayısı yönünden incelenip değerlendirilir.


Spermiyogram incelemesi için gereken sperm örneği için kişiden 2-5 gün arasında değişen süre cinsel perhiz yapması istenir.


Yapılan cinsel perhiz sonrası alınan sperm örneği steril bir kaba alınır.


Örnek alınan meni öncelikle miktar, renk, koku ve akışkanlık gibi fiziksel yönlerden değerlendirilir. Sonrasında mikroskop altında meni içerisindeki spermler sayı, hareket kabiliyeti ve kalitesi yönünden değerlendirilir.


Dünya sağlık örgütünün belirlediği sağlıklı bir sperm analiz sonucunda miktarın 2-6 ml arasında, sayının 20 milyon ve üzerinde, hareket kabiliyetinin P ve üzerinde ve sperm morfolojisinin 0’ün üzerinde olması beklenir.


Sağlıklı bir spermiyogram sonucu elde edebilmek için yapılacak doğru perhiz sonrası sperm analiz testinin 1 ay ara verilerek en az iki kere tekrarlanması önerilir.


Spermiyogram, tek başına kısırlığın teşhisi için yeterli değildir. Spermiyogram sonucu normal olup hamileliğin oluşmadığı durumlar olduğu gibi spermiyogram sonuçları anormal çıkıp hamileliğin oluştuğu durumlar da vardır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hemoglobin (HGB) Değerinin Minimum ve Maksimum Değer Aralığı Nedir?
Hemoglobin testi, anemi, kan kaybı, polistemi gibi hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.
Göz Numarası Büyümesi Durur mu?
Göz numarasının ilerlemesi belirli yaş aralıklarında hızlanır ve durağanlaşır.
Palm Yağı Nedir? Sağlığımıza Zararları Nelerdir?
Palm yağı çeşitli hazır gıdalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu yağın sağlığımıza bazı zararları vardır. Palm yağının sağlığımıza zararları konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler…
Genetik testlerde Tükürük Testi mi Kan Testi mi Daha Güvenilir?
Genetik testler, kişiden herhengi bir doku alınarak,o doku üzerinden genetiğinin çözülmesi esasına dayanır.
Detaylı Ultrason Ne zaman Yapılmalı?
Detaylı ultrason; bebeğin anne karnında, uzuvlarının ve organlarının değerlendirildiği işlemdir.
Redüktan Madde (İdrar) Testinin Kullanıldığı Yerler
Bu test, idrarda redüktan madde varlığının değerlendirilmesinde kullanılır.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Kimler Tüketmemelidir?
Alkali; pH değerinin 7,5 ve üzeri olmasını ifade eder. Son zamanlarda sıkça beslenme tarzı olarak sıklıkla gündeme gelmiştir ve sağlıklı yaşama katkıları pek çok araştırma ile…
Progesteron Luteal Faz ve Normal Değerleri Nedir?
Progesteron tahlili kadınlarda üreme döneminde doktorlarca sıklıkla istenen bir hormon testidir.Progesteronun özellikle luteal faz değeri kadında yumurtlama yani ovulasyon olduğu konusunda…
ACE Testi Nedir?
Sarkoidoz tanısını koymaya ve takip etmeye, bu sistemik hastalığı benzer belirtileri olan başka bozukluklardan ayırt etmeye yardımcı olmak için bu test yapılır.
Troponin Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
Troponin kalp veya iskelet kasında bulunan bir proteindir. Troponin kalp krizi veya kalp dokusunda bir zedelenme sonrasında kandaki konsantrasyonu hızla artan bir maddedir.Troponinin kanda normalden fazla…