1 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı?

Gebelik şüphem var. Adetim 5 gün gecikti.1 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı?

Tahlil.com Cevabı :

Aslında 1 haftalık bir gebelik yoktur. Gebelikten testlerin pozitifliği ile  söz etmek için ilişki sonrası 3. ve 4. haftalar ancak en yakın sürelerdir. 1 haftalık gebelikte aslında siz adet dönemindesiniz ve henüz hamile değilsiniz anlamına gelir. Bu nedenle 1 haftalık gebelikte kanda Beta HCG testi ile hamilelik tanısı koyulması mümkün değildir. Bu nedenle doktorlar bu kadar kısa bir süreçte kanda Beta HCG testini hastalarından istemez. Kanda Beta HCG pozitifliği, hamilelik varlığında son adet tarihi esas alınarak en erken 3. ve 4. haftalarda görülür. Bu haftalarda da yaklaşık Beta HCG değeri, 6 ile 50 mIu/ml bandında beklenir.

Gebelikte 1. hafta hakkında detaylı bilgi almak ve bu süreçte sizi ne beklediğini görmek, belirtiler ve yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Gebelik takvimine göre gebelikte 1. hafta