Beta HCG testi yaptırdım düştüyse göreyim diye betam 44,12 olmuş sanırım umutlanabiliriz değil mi?

Beta hcg 17 sinde 14.44 20 sinde yani dün 24.51 di, bugün dayanamayıp bir test yaptırdım düştüyse göreyim diye betam 44,12 olmuş sanırım umutlanabiliriz değil mi bir günde nerdeyse iki kat artmaya başlamış gibi siz nasıl yorumlarsınız acaba?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, daha önce de belirttiğim gibi sağlıklı bir gebelikte Beta HCG nin kanda değeri 2 günde bir ikiye katlanarak artar.
Bu ideal bir orandır.  Düne göre bu artış tabii ki olumlu bir göstergedir. Tabii ki bu artışla umutlanabilirsiniz.
Ancak şu bilgiyi tekrar hatırlatmak isterim. Kesin gebelik tanısı gebelik kesesinin ultrason muayenesinde de görülmesiyle koyulur.

Şu aşamada doktorunuz düzenli aralıklarla Beta HCG testi isteyip 2 günde bir ikiye katlanmanın devam edip etmediğini görmek isteyebilir. Burada hedef Beta HCG nin 1000 mıu/ml gibi değerlere ulaşmasını beklemektir.
Beta HCG değeri 1000 ve üstü değerlere çıktığında ise gebelik kesesi ultrasonda görülebilir genel olarak ve  ibu aşamadan sonra gebelik takibi ultrasonla yapılmalıdır.

Eğer Beta HCG değerinde  2 günde ikiye katlanma olmuyorsa muhtemel 2 olasılık vardır.Dış gebelik veya sağlıksız gebelik ( kimyasal gebelik gibi)

Şu aşamada önümüzdeki süreçlerde Beta HCG değerlerinde düzenli ve istikrarlı yükseliş ve ardından da ultrason muayenesini beklemeniz gerekiyor. Mağızdaninizi bozacak bir durum bu haliyle bulunmuyor.

Sağlıklı bir gebelik dilerim.