Yorgunluk, uyku hali, baş dönmesi ve mide sorunumdan dolayı kan verdim ve beta hcg yüksek çıktı.

Sürekli kan değerlerim oynadığı için Yorgunluk uyku hali baş dönmesi ve mide sorunumdan dolayı kan vermeye gittiğimde beta hcg de yapıldı regl olmama daha bir hafta var beta sonucu böyle çıktı. Sağlık ocagındaki doktor daha çok yeni ama gebelik var kadın doguma görünmelisin dedi. Yinede bir uzmana danışmak istedim. bu değere göre kaç haftalık hamilelik oluyor ve ne zaman kadın doguma gitmem gerekiyor daha ilk olduğu için süreç nasıl işler bilmiyorum?

Tahlil.com Cevabı :

Beta HCG değeriniz 37.8 ile pozitif çıkmış. Bu henüz çok yeni bir hamilelik bulgusu. Yaklaşık 3 haftalık bir hamileliği işaret eder. Yorgunluk, uyku hali, baş dönmesi ve mide sorunu gibi şikayetleriniz de hamileliğin erken belirtileri olabilir.
Sağlıklı bir gebelikte Beta HCG değerininiz yaklaşık 2 günde bir ikiye katlamasını bekleriz. Bir başka ifadeyle testi yaptırdıktan 2 gün sonraki değerininiz 75 li değerlere ulaşması beklenir.
Kesin gebelik tanısı ise yaklaşık 5 ile 6. haftalarda gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görülmesi ile koyulur.
Şu aşamada benim önerim hamile olduğunuzu var sayarak ilaç kullanımını kesmeniz, radyolojik inceleme ( film gibi) yaptırmamanız ve 2 gün sonra tekrar test yaptırarak değerdeki artışı görmeniz.
Bunun ardından kesin gebelik tanısı ve ultrason muayenesi için 2 hafta sonra kadın doğum doktorundan randevu almanız uygun gözüküyor.

Sağlıklı bir gebelik dilerim.