Aids/Hiv Kavram Karmaşası

Merhaba öncelikle bu özgün site hizmetiniz için teşekkür ederim.Ben hiv fobisi olan pek çok insandan birisiyim.Benim sorum şu burda hiv in uuznca bir süre belirtisi olmayacağı yazıyor fakat internette diğer kaynaklarda neredeyse tamamına yakınında akut dönem hiv, hiv erken dönem belirtileri başlıkları altında bulaştan 2 ila 4 hafta sonrasını işaret eden tanımlamalar var mantıken erken dönem belirti görülmemesi gerekir ama ısrarla akut dönem erken dönem belirtileri vurguları var bu bir bilgi kirliliğimidir ya da neyi kastetmektedir bu konuda söyleyebileceğiniz spesifik bir bilgi var mıdır çünkü okb biliyorsunuz 10 cevaptan iyi 9 unu atlar 1 ine takılır...Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Güzek dilekleriniz için çok teşekkür ederiz.Aids/Hiv Kavram Karmaşası konusunda saptamalarınız çok doğru. Öncelikle şu bilgiyi paylaşmak isteriz HIV tanısı asla belirtilerle konulmaz bunun için öncelikle ELİSA testi ardından da doğrulayıcı testlere ihtiyaç vardır. Şüpheli ilişki yaşayan biri ilişkiden ortalama 1 ay sonra yeni jenerasyon testlerden birini yaptırıp sonuç da negatif çıkınca HIV endişesini üstünden artmıştır. Ne yazık ki bazı özel laboratuvarlar, sağlık merkezleri ve sağlık siteleri sizler gibi  HIV fobisi yaşayan kişileri bir gelir kapısı olarak HIV belirtileri ve şüphesi üzerine bir çok bilgi paylaşıyor. Hatta Google'a bu konuda reklam veren laboratuvarlar bile var. HIV endişeniz ve belirtilerinizç var ise test yaptırım diye.
Aynen sizin de belirttiğiniz gibi erken dönem HIV enfeksiyonunda asla belirti görülmez. Bu nedenle AKUT dönem bulguları asla HIV enfeksiyonunda olmaz. Bu dönemde tanı sadece test ile konulur.Eğer bu konuda şüpheniz var ise ortalama 1 ay içinte test yaptırıp sonuç da negatif çıkarsa HIV endişesi tamamen atılmalıdır. Ancak OKB olarak da bilinen obsesif kompulsif bozukluk rahatsızlığı olanlar HIV yönünden de şüphe taşıyorlar ise gereksiz testlere para vermek yerine ilk negatif sonuçtan sonra hala endişe taşıyorlar ise bir bu konuda destek için psikiyatri uzmanına başvurmalıdır.
Sağlıklı günler dileriz.