Hiv Ve Testleri Hakkında Bilgi

Hocam merhabalar. şüpheli bir ilişkim oldu ve bu ilişkiden yaklaşık 1 hafta sonra lenf bezlerimde şişmeler meydana geldi ve hayatımda ilk defa lenf bezlerimde şişkinlik oluştu(hem koltuk altımda hem de kasık bölgemde) doktora gittim ve elisa testi yapıldı test sonucu negatif çıktı ve ultrasona yönlendirildi. Ultrasonda reaktif lenf nodu izlendi. 45. günde ve 85. günde testi tekrar verdim yine negatif çıktı fakat lenf bezlerim hala belirgin bir şekilde şişkin. Bu hafta 2 kere daha ultrasona girdim ilk ultrason sonucumda en büyüğü sağ aksillada olmak üzere reaktif görünümlü 16*7 mm lenf nodu izlendi. Antibiyotik verildi ve 1 hafta boyunca kullandım ama şişkinlikler geçmedi. 2.ye girdiğimde patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi denildi. Doktor belli boyuta ulaşmayan nodların normal kabul edildiğini söyledi ve diğer ultrasonda doktorun yanlış yönlendirdiğini söyledi. Dediğim gibi hayatımda ilk defa lenf bezlerim şişti ve bu ilişkiden sonra meydana geldi bu ilişkiler. Doktorum son ultrason sonucundan sonra daha fazla test yaptırmama gerek olmadığını söyledi ama son ultrason sonucumdan sonra onunla görüşemedim. İnternette de çok farklı bilgiler var 45 günün test için yeterli olduğunu söyleyenler var 90 gün diyenler var 6 ay diyenler var. Endişemin sebebi ilk defa lenf bezlerimin şişmiş olması. Bu 85 günde verdiğim test doğru mudur. Doktorumun dediği gibi negatif kabul edebilir miyim. Daha fazla test vermeme gerek var mı? Umarım sorunumu net bir şekilde anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkür ederim. Aşağıya ultrason sonucu bilgilerimi yazıyorum indiremediğim için atamıyorum. Sonuç kısımlarını yazıyorum.14.08,2024 tarihinde yaptırdığım:Hastanın şikayet bölgesine yönelik yapılan yüzeyel US incelemede; her iki aksillada en büyüğü sağda 16x7 mm boyutta ölçülen reaktif görünümlü birkaç adet lenf nodu izlendi20.08.2024 tarihinde yaptırdığım: Her iki aksillaya yönelik yapılan yüzeyel US incelemede; patolojik karakterde lenf nodu izlenmedi.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Evet HIV enfeksiyonunun ilk aşamalarında lenf bezleri, özellikle de koltuk altı ve kasıkların yanı sıra boyun çevresindeki lenf bezlerinde büyüme olabilir. Ancak belirttiğim gibi kişide HIV enfeksiyonu olması yani HIV testinin pozitif olması durumunda geçerli bir durum bu. Sizin ise pozitif sonucunuz olmadığı için lenf bezlerinizdeki büyümeyi HIV ile örtüştüremeyiz.

Evet HIV testlerinin ilişki sonrası ne zaman yapılacağına dair bir bilgi kirliliği var. Bu konuda bir çok danışanıma bilimsel bilgiler verdim. Sizi de bilgilendireyim.

En yaygın kullanılan HIV testlerini 2 ana başlıkta değerlendirebilir.

1) 3. nesil testler ( Bunlar HIV antikorunu araştırır ve ideal olarak ilişki sonrası 90. gün itibariyle en doğru sonucu verir.)
2) 4. nesil testler (Hem HIV antikoru hem de antienini belirler 45. gün itibariyle en doğru sonucu verir.)

Sonuç olarak 85. gün ile 90. gün arasında kısa bir zaman var. Muhtemelen 3. nesil HIV testi yaptırmışsınızdır.  Büyük olasılıkla HIV  test sonucunuz doğrudur. Yani negatif olarak kabul edebiliriz. Ancak yine de içiniz rahat olsun diye 90. günün hemen sonrası testi tekrar ettirebilirsiniz. Sonuç yine negatif çıkarsa HIV endişenizi tamamen atabilirsiniz. Zira HIV negatif olan birinde lenf bezi büyümeleri başka nedenlere de (HIV dışı) bağlı olabilir.

Ultrason sonucunuzda da lenf bezleri açısından korkutucu bir durum bulunmuyor.Lenf bezleri patolojik olarak değerlendirilmemiş.

Sağlıklı günler dilerim.