ASMA(Anti smooth muscle antikor)şiddetli pozitif olarak saptanmıştır

Oğlum 7 yaşında,göz arkasındaki iltihaplanmadan dolayı doktorumuz kan idrar tahlili istedi,sonucunda diğerleri temiz çıktı fakat Immunoloji Numune:Serum yazıyor ANA(Anti nükleer antikor)(IFA) 1:320 <1:100 NEGATİF YAZMAKTA VE ASMA(Anti smooth muscle antikor)şiddetli pozitif olarak saptanmıştır

Tahlil.com Cevabı : SMA enfeksiyoz mononükleoz ve diğer virüs enfeksiyonlarında, sistemik lupus eritematozusda, malign melanom akciğer ve over kanserlerinde saptanabilir ancak bu hastalıklarda tanısal önemi yoktur. Viral hepatitlerde titre genellikle hızlı yükselir. Düşük titrede ASMA primer biliary karaciğer sirozu (%50), alkole bağlı karaciğer sirozunda, meme ve over karsinomaları safra obstrüksiyonları, ve sağlıklı bireylerde saptanabilir. Araştırılması gerekldir..